Ocenění

Co se děje na Paloučku? (rozhovor)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 24 září 2015 11.30

Palouček se řadí mezi relativně novější stripy a sám sebe zatím propaguje pouze na facebooku a stránkách svého autora. Přesto si za relativně krátkou dobu získal solidní základnu fanoušků, kteří ho třikrát týdně vyhlíží. Tento strip má celkem široký záběr, a pokud vzpomeneme známý animovaný seriál Co se děje v trávě, můžeme jej parafrázovat slovy Co se děje na paloučku. Ano, na paloučku se může dít spousta věcí a postavy stripu se přirozeně etablují z řad lidí i zvířat. Tomu odpovídá i široká škála témat, která Palouček přináší. Od klasických lesních problémů až kamsi ke břehům politické korektnosti. Autorem je absolvent studia grafického designu, Štěpán Lenk, jenž na sebe v rámci naší komiksové scény výrazněji upozorňuje vůbec poprvé.

paloucek_layout3-01

Od Paloučku nečekejte agitku ochránců přírody, ani deník z pytlákových toulek po lese, i když od každého tam trochu je. Postavy řeší všemožné problémy, které často nekorespondují s jejich zjevem a tím, co bychom snad od nich čekali. Nebuďte tedy překvapeni, že je kanec obdařen hospodským humorem a skaut přemýšlí o tom, jak ukrást co nejvíc bonbonů. Sem tam se objeví i nějaká skutečně bizarní postava, jako kupříkladu hlava na kůlu nebo Bigfoot. Díky velkorysé periodicitě třikrát do týdne se strip nevyhne jisté kolísavosti kvality, přesto tu a tam narazíme na skvělé kusy, které místy připomenou kultovní Red Meat. Na druhou stranu se leckdy nevyhneme otázce, jestli se autor u Maxe Cannona nenechá inspirovat až příliš. Jisté však je, že Palouček se nejen díky píli svého tvůrce začíná na poli tuzemských stripových okének čím dál více prosazovat…

Zatím jsme vesměs představovali stripy od tvůrců, kteří jsou v komiksovém světě řekněme známější, takže mohl byste sám sebe nějak představit, říct něco o svých dovednostech, zkušenostech, projektech atd.?

Vlastně jsem původně grafik, který zběhl k ilustraci a komiksu. Po šesti letech studia grafického designu jsem pověsil diplom a na chvíli i tak trochu grafiku na hřebík a začal se věnovat hlavně kreslení. Momentálně se pohybuji převážně v reklamním prostředí jako ilustrátor a grafik, občas jako storyboardista a copywriter.

paloucek_layout9-01

Kdy se začal rodit nápad na strip Palouček a jak dlouho trvalo, než vznikl? Jak jste přišel na název a námět? Dá se pod tím představit cokoliv… od laškování v přírodě na konkrétní mýtince, přes oblíbené vtipy o zvířátkách, až po každodenní strasti pana hajného…

Dalo by se říci, že to všechno vzniklo ze dne na den. Prostě jsem potřeboval nějaký pravidelný obsah pro svoji FB stránku, která se pomalu ztrácela pod nánosy virtuálního prachu, a tak jsem přišel s nápadem na vlastní strip. Co se týká námětu a prostředí, chtěl jsem kreslit spíše zvířata a lidi mít jako okrajové charaktery. Lesní prostředí se dá se hezky variovat a nabízí spoustu postav, navíc si v případě nouze stačí skočit vedle za strom a vytáhnout si odtud třeba nějakou pohádkovou bytost. Nebo Bigfoota. Možností je spousta a to mi vyhovuje.

Palouček vychází jen na vašich facebookových stránkách, nebo ho najdeme i někde jinde? Jaká je jeho periodicita, respektive vychází v pravidelné dny či data?

Palouček zatím jede čistě přes facebook. Vychází třikrát týdně, v pondělí, středu a pátek, přibližně kolem půl desáté ráno. A popravdě řečeno sám sebe překvapuji, že se mi to až na dva tři případy podařilo udržet už rok a půl v chodu.

paloucek_layout53-01

Kolik je ve stripu postav a uvažujete u nich řekněme o nějakých charakterových vlastnostech?

Začínal jsem na třech postavách a teď už jich bude určitě přes patnáct, nepočítaje v to různé jejich variace a jednodílné úlety. Trochu sám ztrácím přehled. O charakterových vlastnostech hlavních hrdinů určitě uvažuji, rád se oddávám myšlence, že čtenář může po spatření postavy na prvním políčku komiksu očekávat určitý druh humoru nebo zápletky. Jestli to tak opravdu funguje, nebo je to nějaká moje bludná představa, si netroufám odhadnout.

Máte vždy nějaké stripy či nápady v záloze, nebo vše vzniká živelně?

Řekl bych tak půl na půl. Když jsem pustil ven první Palouček, měl jsem v zásobě přibližně dvacet dílů a postupně zásoby obnovoval. Poslední dobou se mi ale tento postup nedaří úplně udržovat a většinou si o půlnoci vzpomenu, že zítra vychází Palouček, takže panika a běžím k počítači honem něco napsat.

paloucek_layout35-01

Jaký je váš vztah ke stripům a komiksům všeobecně? Kteří autoři nebo díla vás oslovili?

Komiks zbožňuji už od malička. Když jsem náhodou s babičkou v Jaroměři v trafice natrefil na český výtisk Spider-Mana, staly se komiksy pevnou součástí mého života. Ze stripů mám nejraději Calvina a Hobbse, pak mi naprosto vyhovují takřka všechny superhrdinské komiksy. Z kreslířů pak Jack Kirby, Mike Mignola, Frank Miller a John Romita mladší.

Kolik má Palouček aktuálně dílů a uvažujete už o nějakém knižním vydání?

Momentálně nás pár týdnů dělí od dílu číslo 200. Samozřejmě bych byl rád, kdyby hrdinové Paloučku šli rozdávat radost a lásku i na papír. Jestli se k tomu dokopu, pravděpodobně se budu ubírat cestou crowdfundingu.

paloucek_layout174-01

Máte jako autor na svědomí nějaké další projekty? Co plánujete do budoucna?

Předminulý rok jsem kreslil svůj vlastní komiks Tyler Grimm, který se mi teď válí na disku a čeká na svou příležitost. Určitě bych si v budoucnu rád nakreslil a vydal komiksovou knihu, případně napsal vlastní nekomiksovou knihu s komiksovými ilustracemi.

Dříve představené stripy:

Stvoritelia ♦ Korektor ♦ Hajzl ♦ Arnošti ♦ Horácké bajky 

Pevnost ♦ Zombík ♦ Sněhulení ♦ Pas faux pas ♦ Battle Owl

Kustodka Květa ♦ Kuře

1 483 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.