Del Torova monstra útočí z hlubin (preview)
Řeč není samozřejmě o ničem jiném, než o science fiction snímku Pacific Rim – Útok na Zemi oblíbeného režiséra Hellboye (2004) a Faunova labyrintu (2006). Tentokrát nás Guillermo del Toro vezme do blízké budoucnosti, kdy se na dně Pacifiku otevře několikakilometrová trhlina do jiné dimenze, z níž se vyvalí gigantické obludy, které okamžitě začnou terorizovat pobřežní města. K zastavení dlouhodobě neudržitelné situace jsou nuceny se spojit světové velmoci a vyvinout obrovské, lidmi řízené roboty, disponující nejpokročilejší bojovou technologií. Aneb když atomovka není řešení… Právě o bitkách rozličných kráčejících továren na zabíjení bude tenhle snímek, raději tedy moc nepočítejte s kdovíjak emotivním příběhem. Spíš s mnohem nabušenějšími Transformery (2007).
Na jednu stranu se nemůžu zbavit pocitu, že je Guillerma pro tenhle žánr škoda, na druhou, že poctu japonským filmům s kaiju monstry by asi nikdo nenatočil líp. Snad tedy půjde o důstojnou náhradu za adaptaci Lovecraftova V horách šílenství, kterou mu Universal zatrhl kvůli R-kovému ratingu a vysokému rozpočtu (v poslední době se o ní ale zase mluví, juch!).
Blockbuster příštího léta?
Každopádně, Pacific Rim má premiéru 11. července 2013 a uvidíme v něm mimo jiné stále populárnějšího Idrise Elbu, Charlieho Hunnama, Charlieho Daye nebo Del Torova tloustnoucího kámoše Rona Perlmana. Což znamená, že snímek postrádá ksicht, jenž by nalákal lidi do kina. Otázka ale je, jestli by na něj vůbec někdo byl zvědavý. Koneckonců jsou tu ti kolosální roboti a tak…
1 632 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora
Niccol točí nějakou slizkou romanťárnu, Shyamalan jakési rodinné eko blabla něco a Del Toro zase sci-fi založené výhradně na digitálních tricích. Divit se tomu nemůžu, nedělal bych pak nic jiného. A navíc to může ještě dopadnout dobře. U Pacific Rim ale pociťuji neblahý jev viděný už v Hellboy 2, kde se všechno to zajímavé vypoví voiceoverem hned na začátku a pak už sledujeme jen sérii větších a větších soubojů v různých prostředích prokládanou chozením, mluvením a vzájemným popichováním (pod scénářem je podepsaný i Travis Beacham, scénárista nového Souboje titánů, který aplikuje navlas stejný model). Vypravěčské dílo tedy veškeré žádné. Absence masek je vzhledem k tématu pochopitelná, možná to Del Torovi umožní se od maskérské obsese osvobodit, zaměřit se více na příběh a rozprášit veškeré moje pochyby (už teď třeba nepochybuji, že se na to bude dobře koukat). Motivační projev Idrise Elby à la Den nezávislosti mě nepotěšil na rozdíl od angažmá GLaDOS z Portalu.
Nevím proč, ale hned jsem si vzpomněl na Johna Ringoša: Za zrcadlem