Ocenění

Středověká hudební vlaštovka… (recenze)

Autor | Aktuality | Pondělí 30 července 2018 16.40

Když se spojí láska k hudbě se zálibou v mytologii a fantastice, může vzniknout zajímavý projekt. Příkladem za všechny je počin brněnské formace Deloraine vydaný pod názvem Vlaštovka. Lori, zpěvačka ze skupiny Tezaura, a Derias, skladatel a člen Misty Ways nebo Derias & Spars, dostali jednoho dne skvělý nápad, kterým nebylo nic menšího než založit novou skupinu, která by se věnovala středověké a pohanské hudbě. A protože jim učaroval Zaklínač a jeho svět, rozhodli se vytvořit písně plné fantastických motivů, jejichž cesta vedla od cover verzí až k výše jmenovanému debutovému albu, jež letos spatřilo světlo světa…

Deloraine-Vlastovka

Tématika zaklínačského fenoménu, který sám ušel dlouhou cestu od původních povídek polského autora Andrzeje Sapkowského až k seriálovému zpracování či hrám, které bělovlasému Geraltovi a jeho přátelům vydobyly celosvětovou popularitu, inspiruje umělce napříč různými směry a médii. Zvláště hry s oblíbeným zabíječem nestvůr vychovaly novou generaci fanoušků, která s nadšením vítá vše nové, co se o Zaklínače byť jen otře. Deloraine přišla na české poměry s poměrně neotřelým projektem, který si vzal za cíl propojit zaklínačské příběhy s hudbou a zároveň uspokojit jak fanoušky fantastiky, tak i běžného posluchače se zálibou ve folkových rytmech, což se dle mého soudu podařilo. Hudební projev Deloraine je pestrý a má širokou škálu hudebních nástrojů, lze v něm zaslechnout rozličné strunné nástroje od houslí, kytary, basy či mandolíny až po flétnu, klávesy a bubny. Zvláště flétna a citera dodávají písním zajímavé folkové vyznění. Nad poměrně hutným zvukem se vznáší andělský hlas krásné zpěvačky Lori, která dokazuje kvality zkušené umělkyně i ve srovnání se zahraničními interprety, jejichž covery skupina znovu otextovala do češtiny.

Album Vlaštovka v sobě spojuje hned několik různých světů, které si jistě najdou příznivce napříč žánry ať už hudebními nebo fantastickými. Ukazuje také různé tvůrčí postupy a experimenty, kterých by si česká hudební scéna rozhodně zasloužila víc. Proměnlivost jednotlivých písní pak tvoří pestrý kolorit, který rozhodně nenudí. Najdete tu příjemné pomalé a takřka komorní skladby (Triss), kousky plné melancholie (Ciri), rychlé (Zaklínač) i veselé písně (Marigold). Texty přímo odkazují na postavy ze světa Zaklínače, najdeme zde písně věnované hlavním i vedlejším hrdinům, místům i netvorům. Album obsahuje devět původních skladeb a jako bonus zde najdete výběr těch nejlepších coverů od interpretů jako jsou Loreena McKennittová, „Priscilla’s Song“ ze hry Zaklínač 3 a další. Povedené je zpracování bookletu a vnitřních ilustrací alba, které měl na svědomí Petr Eric Hofmann.

Celkově vyznívá první počin Deloraine uceleně, chlubí se promyšlenou koncepcí a skladbami, jež se vzájemně vhodně doplňují. Skupina dokazuje, že si dovede poradit jak s komorními skladbami, tak s dynamickými písněmi, která vás zvednou ze židle. Zakladatelské duo doplňují při živém vystoupení další hudebníci – David Horák, Jakub Pešek a Maria Vesna Mikhailova. Na pódiu pak jejich projev působí živě a energicky, celkovou atmosféru doplňují fantastické kostýmy. Na internetových stránkách skupiny najdete soupis chystaných akcí, kterých se zúčastní, a vězte, že živý poslech s patřičnou kulisou váš zážitek jistě ještě zesílí.

Deloraine: Vlaštovka

CD 220 Kč / MP3 160 Kč

Deloraine-logo

2 934 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.