Ocenění

Z deníku otaku – část 18. – Série Monogatari

Autor | Aktuality | Pátek 19 srpna 2016 16.25

O tom, že nejen z mangy živo je anime, už padla řeč ve čtrnácté části rubriky Z deníku otaku. Tentokrát bude řeč o adaptaci rozsáhlé light-novelové série Monogatari (doslova Příběh) z pera Nišio Išina (tento pseudonym je coby palindrom často stylizován jako NisiOisiN). Je to také on, kdo je zodpovědný za novelu Another Note: The Los Angeles BB murder cases, rozšiřující kultovku Death Note – Zápisník smrti. A stejně jako v Zápisníku smrti, i v Monogatari se lidem do obyčejného života pletou nadpřirozené bytosti. Hrdinou série je mladý Araragi Kojomi, středoškolák, který přežil útok upírky Šinobu, v důsledku čehož nabyl některé nadpřirozené schopnosti – rychle se uzdravuje a vidí výborně ve tmě. Přesto však Araragi zůstává člověkem a žije vesměs jako normální student. Jako někdo, kdo vinou nadpřirozené bytosti utrpěl újmu, se však snaží všemožně pomoci lidem ve svém okolí, kteří podobně jako on měli smůlu a ocitli se v hledáčku nějaké příšery.

Monogatari

Žánrově je Monogatari ukázkovým harémem, jeho hlavním aktérem je tedy muž obklopen mnoha ženami. Ačkoli série nese některé prvky ečči, nikdo by si neměl představovat prvoplánovou zábavu s neustálými sexuálními narážkami. Monogatari je neustálým bojem proti nadpřirozeným jevům a oplývá hlubokými psychologickými myšlenkami. Nechybí ani romantická linka, neboť Araragi se zamiluje do první dívky, které pomůže od jejího prokletí – komplikované Hitagi Sendžógahary. Alfou a omegou anime je však grafické zpracování, a to nejen způsob animace využívající často netypické kolorování a neobvyklé úhly kamery, ale především rychlé prostřihy na doprovodný text. Ve zlomku sekundy je nemožné jej učíst. Ne snad, že by bez jeho znalosti divák vůbec nic nepochopil, ale pokud si jej chce vychutnat ve všech rozměrech, bude se muset naučit rychle zastavovat obraz. Občas to může být značně frustrující, ale zcela nevídanou formu úžasné dramatizace tomu nelze upřít. Ruku v ruce s tím jde i obrovská rychlost dialogů. Jednotlivé postavy jsou absurdně ukecané a často i témata, o nichž se baví, balancují na hraně pochopitelnosti.

Série Monogatari se tedy zdaleka nedá zařadit k mainstreamovým anime. Má komplikovanější strukturu vyprávění a veškeré stylizování animace zde má stejně podstatnou roli jako samotný příběh. Dokonce z i hlediska správné posloupnosti jednotlivých arků je série trochu matoucí – pořadí vydání novel, vysílání anime a chronologie příběhu se liší, všechny jednotlivé celky však jakž takž dávají samostatně smysl. Zde si ale představíme pořadí příznačné pro odvysílání anime. Jako první ze série vycházelo Bakemonogatari (Příběh příšer) a z hlediska výše uvedeného provedení je zdaleka nejvýraznější. Jako otvírák seznamuje diváky s nejdůležitějšími vedlejšími postavami, jejichž příběhy budou postupně teprve odhalovat. Děj se soustředí nejen kolem vývoje vztahu Araragiho a Sendžógahary, ale jeden po druhém se zde řeší problémy dalších dívek, které se kolem Araragiho shodou okolností začnou srocovat. Vznik Araragiho harému je tak víceméně postupný, přirozený a spontánní. Část Bakemonogatari je vesměs uzavřená a pro celé universum signifikantní.

Na Bakemonogatari s přibližně měsíčním dějovým odstupem navazuje Nisemonogatari (Falešný příběh). Originální novelu původně Nišio Išin neplánoval nikdy publikovat a psal ji jako zvláštní formu fanfikce pouze pro sebe. Z toho důvodu je zde mnohem více sexuálních narážek a fanservicových scén. Kromě Araragiho se zde dostává do popředí i jeho sestra Cuhiki. Další v pořadí, Nekomonogatari Black (Kočičí příběh), se soustředí na Araragiho kamarádku ze školy Hanekawu, jejíž problémy řešil Araragi na konci Bakemonogatari, a její trable s rodiči, které k těmto problémům vedly. Tato příběhová vysvětlivka má jen čtyři epizody. Po ní příběh opět chronologicky navazuje na Nisemonogatari s tzv. Monogatari Series Second Season. Na rozdíl od předchozích částí se zde příběh nezřídka odehrává z perspektiv vedlejších ženských postav, které se spolu s Araragim vypořádavají s narůstající silou temnoty.

Pětidílné Hanamonogatari (Příběh květiny) se točí kolem Araragiho kamarádky Kanbaru poté, co její starší spolužáci ze školy odmaturují. Čtyřdílné Cukimonogatari (Příběh démona) se zase především kolem Araragiho, a to ve chvíli, kdy má absolvovat zkoušky na vysokou školu a zjistí, že se nevidí v zrcadle. Bojí se, že se z něj má stát plnohodnotný upír. Owarimonogatari (Poslední příběh) se točí kolem Araragiho spolužačky Oikury a upírky Šinobu. Kojomimonogatari (Příběh Kojomiho) se opět soustředí hlavně na Araragiho a po jednotlivých měsících popisuje jeden rok jeho života (kojomi zároveň v japonštině znamená kalendář). Poslední částí skládačky jsou momentálně vycházející tři filmy Kizumonogatari (Příběh bezectné dívky) předcházející celou sérii a vyprávějící o tom, jak Arargiho kousnula upírka a jak s tím zápasil. Jak je vidět, anime zřejmě ještě není uzavřená a kdoví, co pro nás její tvůrci ještě připraví…

893 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.