Ocenění

Z deníku otaku – část 20. – Ansacu Kjóšicu

Autor | Aktuality | Pátek 23 září 2016 19.25

Příběhy z prostředí střední školy jsou v Japonsku z nějakého důvody nesmírně populární. Dnes se tedy podíváme na jednoho z novějších a trochu netradičnějších zástupců tzv. školních anime. Je jím Ansacu Kjóšicu (Třída zabijáků). První sérii odvysílala japonská televize na jaře 2015 a letos toto anime druhou sérií skončilo. Manga o jedenadvaceti svazcích (rovněž ukončená) začala vycházet roku 2012 a od té doby se několikrát umístila na předních pozicích různých žebříčků oblíbenosti. V minulém roce v Japonsku natočili i dva stejnojmenné hrané filmy, každý z nich dějově pokrývající jednu sérii. Děj se točí kolem nejhorší třídy elitní školy, která zbytek prestižního institutu naprosto nezajímá, protože slouží jen coby odstrašující příklad ostatním studentům…

ansatsu-kyoushitsu

Když se na Zemi objeví tajemný, chobotnici připomínající žlutý mimozemšťan (ačkoli tvrdí, že se narodil na Zemi a také zde vyrostl), který zničil Měsíc, z nepochopitelného důvodu se světovými vládami vyjedná, aby tuto třídu mohl vyučovat – pod podmínkou, že jim neublíží – dokud v březnu následujícího roku nezničí Zemi. Třída je tedy jediná, kdo jej bude mít šanci zabít a naši planetu zachránit. Ale jen velmi malou, neboť jejich nový učitel se pohybuje rychlostí až 20 Mach a na řádném vzdělání žáků mu nesmírně záleží.

Zní to celé tak nějak šíleně? Je to přeci anime. V průběhu odhalování pozadí příběhu se však ukáže, že anime dává výborný smysl balancující až na hranici sci-fi. A co víc, je temnější, než se jeho barevná kresba a většinou odlehčená humorná atmosféra snaží naznačit. Anime zkoumá lidskou psychiku, krvežíznivost (vlastní především jedné z postav) a jednání lidí v kritických momentech. Kritizuje japonskou společnost v oblasti vzdělávání. Zároveň ale ukazuje cenu života a osobních vztahů mezi lidmi a motivuje (především ústy postavy mimozemského učitele) k plnění vlastních snů a cílů. Ansacu Kjóšicu má něco pro každého. Ačkoli většinu jeho postav tvoří patnáctiletí školáci, anime nenabízí příběh jen pro stejnou věkovou kategorii.

Ačkoli se divákovi do paměti vryje jen několik hlavních postav s učitelem a studentem-vypravěčem v čele, anime se na rozdíl od jiných školních příběhů alespoň na chvíli zaměří na každého studenta a vyzdvihne jeho přednosti, slabiny a osobnost. Z tohoto hlediska je paleta postav (a nejen studentů) nesmírně pestrá. Modrovlasý Nagisa (ano, skutečně je to kluk – jeden ze základních running joků anime), z jehož perspektivy se celý děj odehrává, zpočátku působí jako vhodný materiál na oběť šikany, ale brzy se ukazují jeho silné stránky a skrytý talent. A podobně je to i s řadou dalších studentů. Anime sleduje vývoj jednotlivých charakterů v průběhu závěrečného roku na škole – z outsiderů s mizernými vyhlídkami až po ambiciózní sebevědomé vrahy.

Na anime ale jako první zaujme jeho animace. Kresbou se výrazně liší od mangy především to, jakým způsobem využívá tloušťku černé linky. Zatímco běžně je v anime spíš snaha o to, ji udržet co nejtenčí, zde slouží coby atmosférický prvek a na její tloušťce se často nešetří. Jinak je kresba uhlazená, čistá (a to i v nesčetných akčních scénách pokusů o zabití učitele) a pestře barevná.

Anime se zavděčí milým příběhem s postupnou gradací, řadou humorných scén, několika málo dojemně smutnými momenty a sympaticky zábavnými charaktery. Ačkoli se řadí mezi běžné šóneny, má nadprůměrně propracovaný příběh řadu speciálních rad do života, které je třeba brát s pořádným nadhledem.

971 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Comment od Slavo — 24.9.2016 @ 7.35

    Vyzerá to zaujímavo, pár dielov si určite pozriem

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.