Ocenění

Pikachu na stopě (recenze)

Autor | Aktuality | Pondělí 20 května 2019 22.30

Některé demografické studie se nedokáží vyhnout termínům, pomocí kterých se člení různé věkové skupiny obyvatel do písmenkových generací. Takže tu máme generace X, Y, Z a díky chabé schopnosti optimálně využívat abecedu nás čeká buď konec světa, nebo generace A. V našich končinách a s přimhouřením obou očí bychom si mohli vystačit s jiným a podstatně jednodušším rozdělením na generaci Čtyřlístku, Kačeřích příběhů, Pokémonů a tou zatím poslední bude nejspíš pokolení Minecraftu. Pokémonská mánie u nás nejsilněji postihla jedince narozené v průběhu devadesátých let díky stejnojmennému seriálu, jen málokdo měl na přelomu století povědomí o pokémonských hrách od Nintenda. Detektiv Pikachu ovšem nevyskočil z televizní obrazovky, ale z herní konzole…

detective-pikachu

Zpočátku vypadá všechno jednoduše, pořádně se to zamotá až cestou. Tim je samotářský typ, spokojeně si buduje kariéru pojišťováka a žije si všedním životem člověka, který ani necítí potřebu mít vlastního pokémona. Záhy k němu však dorazí zpráva o nešťastné nehodě a smrti jeho otce a události naberou na obrátkách. Do hry se připlete mluvící Pikachu, jemuž ovšem rozumí pouze Tim, následně se k případu přimotá mladá reportérka, její výbušný pokémon, nebezpečný plyn, velké spiknutí, tajná laboratoř a tak dále. Je toho spousta. Neustále se něco děje a akce graduje až do finální scény. Schopnost tvůrců využít proměnlivého měřítka pokémonského světa jim umožnila provést toto netradiční buddy movie od malých dialogových scén a drobných strkanic ke scénám velkým až gigantickým. Všemožných potvůrek v různých verzích je ve filmu k vidění bezpočet a přitom nepostávají jen tak v obraze jako roztomilí chlupatí maňásci, ale ukazují vzájemné interakce často prostřednictvím jednoduchých bojových scén.

A pak je tu samozřejmě jméno Ryana Reynoldse. “Deadpool dabuje pokémona Pikachu” hlásají v různých variantách titulky věnované filmu. Není zapotřebí se tím ovšem nijak vzrušovat, nic zvláštního se neděje. Doufat, že film určený především dětem bude nějak těžit z deadpoolovského hláškování, je marné až bláhové. Film je prostý sexuálních narážek a sprosťáren, zkrátka pokémon Pikachu není méďa Ted. V české kotlině je navíc daleko dostupnější dabovaná verze a v té už se jakákoli přidaná hodnota této castingové volby vytrácí beze zbytku. O to zajímavější je skutečnost, že tvůrci přímo spoléhají na diváckou znalost herce Ryana Reynoldse, a film této znalosti přizpůsobili. Jedná se o prapodivné scénáristické kličkování, které je dětem zcela lhostejné a rodičům možná dopřává uspokojivý pocit, že jsou při sledování zamotaného děje plného zvratů o pár kroků napřed.

Detektiv Pikachu je velice příjemným rodinným filmem se svižným tempem, svěží atmosférou a dostatkem humoru a akce. Jako dětská detektivka je komplikovaný víc než dost. Pro generaci Pokémon bude už možná příliš dětinský, ovšem pro mladší ročníky, kterým třeba dění kolem Avengers vůbec nic neříká, půjde pravděpodobně o dosavadní film roku.

Pokémon: Detektiv Pikachu

USA / Japonsko, 2019, 104 min

režie Rob Letterman

scénář Dan Hernandez, Benji Samit, Rob Letterman, Derek Connolly

hrají Ryan Reynolds, Justice Smith, Kathryn Newtonová, Bill Nighy aj.

Warner_Bros-logo

1 242 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.