Ocenění

Nekonečný je svět Amberu… (recenze)

Autor | Aktuality | Pátek 9 března 2018 21.30

„Nekonečný je svět Amberu vrhajícího stíny, jejichž velkolepé odlesky vytvářejí všechny ostatní světy, včetně toho, ve kterém žijeme. Nekonečný jako velkolepá tajemství, před kterými se nám, smrtelníkům, tají dech…,“ ano, přesně takový je svět Amberu, do kterého se – pokud si potrpíte na běžné čtení – můžete ponořit v sérii dnes už klasických knih, ovšem pokud si snad potrpíte na přidanou zvukovou hodnotu, vyzkoušejte audioknihu, kterou nedávno vydalo malé, ale o to pozoruhodnější vydavatelství Walker & Volf. Tentokrát si na své přijdou opravdu všichni, Amber je totiž vskutku nebývalou kombinací fantasy, sci-fi a snad i dystopie a mnohého dalšího…

Devet-princu-Amberu-audio

Je pravda, že podobná směs může ve výsledku působit poněkud zmatečně. Nic není přesně definováno, nic není jasně řečeno a chvilkami si posluchač nemůže být zcela jist, co tím chtěl autor říci. V důsledku to může leckoho odradit, na druhou stranu se vyplatí vydržet a důkladně se zaposlouchat. Každá vyslechnutá minuta navíc vás totiž pravděpodobně utvrdí v tom, že právě ve zmíněné nejednoznačnosti se skrývá neopakovatelné kouzlo knihy, která si zaslouží náležitě ocenit. Devět princů Amberu jsou navíc úvodním svazkem unikátní fantasy série, která bude dost možná podivnější díl od dílu. O to víc si zřejmě užijete promyšlený příběh o Corwinovi, neobyčejném hrdinovi, jenž za neznámých okolností ztratil paměť a náhle se musí vypořádat s přívalem nevšedních událostí. Na své cestě nemůže věřit nikomu, přítel může být ve skutečnosti zlovolným nepřítelem a každý chybný úsudek se může stát osudovým.

Amber je v každém ohledu mimořádným příběhem, který díky svému stručnému, přitom ale bohatému jazyku a nejednoznačnosti některých situací dost možná nesedne každému, pro opravdové fanoušky fantastického žánru je však takřka povinností. V případě audioknihy ke štědré dávce napětí, akce a nadmíru zamotané zápletky, která se rozplétá jen velmi pozvolna, dostanete ještě bohatý příděl zdařilých a mnohdy i dosti neobvyklých zvukových efektů, které doplňuje neméně povedený hudební doprovod mistra zvuku Radka Volfa. A co je opravdu paráda, je v tomto případě volba narátora, jímž se stal Luboš Ondráček, díky němuž jde o pravou lahodu pro uši.

Devíti princům Amberu by každý náruživý posluchač audioknih měl dát šanci. Přestože nejde o jednoduchý příběh, zvláště pak pro posluchače méně zběhlé ve fantastickém žánru, nabízí se vám neskutečný vypravěčský zážitek. Pokud se v něm neztratíte, dočkáte se příběhu, ke kterému budete jen velmi těžko hledat něco podobného, a to se přece v dnešní době cení.

Roger Zelazny: Devět princů Amberu

 Luboš Ondráček

MP3, 7 hodin 27 minut

walker_a_volf_logo

1 870 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Komentáře by Kim — 10.3.2018 @ 12.00

    mňam

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.