Svět pod nadvládou mocností Osy (ukázka)
Příznivcům fantastiky těžko říkat cokoli nového o jednom z nejuznávanějších románů vědecko-fantastické literatury. Pokud snad knihu znáte pouze prostřednictvím nedávno realizovaného televizního seriálu, pak nutno dodat, že ten jde v mnohém vlastní cestou a z knihy čerpá pouze základní inspiraci. Nové, vázané a ilustrované vydání nám vedle pozoruhodné obálky přináší rovněž obsáhlou předmluvu Ursuly K. Le Guinové, z níž můžeme citovat: „Formálně jde o ,alternativní historii‘, jež přestavuje skutečné a známé světové události, aniž by znázorňovala nové technologie nebo cizí planety. Čtenáře neobeznámené s vědeckou fantastikou tedy uklidňuje, že je neohrozí o nic víc než běžný historický román; v tomto případě jde ale o léčku a klam, jimiž autor mistrovsky vládl…“
Philip K. Dick: Muž z Vysokého zámku
vázaná, překlad Robert Tschorn, obálka Shotopop, 244 stran, 298 Kč
Píše se rok 1962 a patnáct let po americké kapitulaci v Kalifornii vládne japonská okupační správa. Po Spojených státech ale za japonského pobaveného přihlížení a německého běsnění koluje podivná kniha, v níž Spojenci druhou světovou válku neprohráli. Pravda o světě naruby se snad skrývá v narážkách věštební Knihy proměn I-ťing, jejíž náznakovou řeč se snaží rozluštit okupanti, kolaboranti i zahořklí vlastenci.
Philip K. Dick získal za jednu ze svých nejpřístupnějších a zároveň nejmnohoznačnějších knih v roce 1963 svou jedinou cenu Hugo za nejlepší vědecko-fantastický román, dnes jde o obecně uznávanou klasiku alternativní historie a jako taková se nedávno pod stejným názvem dočkala rovněž zdařilého seriálového zpracování. Nové, ilustrované vydání je opatřeno obsáhlou předmluvou neméně věhlasné spisovatelky Ursuly K. Le Guinové.