Ocenění

Vzhůru do boje se zlem! (recenze)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 3 ledna 2019 9.15

Nakladatelství Comics Centrum vydalo koncem minulého roku dva nové komiksy ze slavného Hellboy Universa. Obě knihy jsou na dalších komiksech zcela nezávislými úvody do nových sérií i do světa postav, které se v samotném Hellboyovi a Ú. P. V. O. sem tam mihnou, anebo se objevují v historických zmínkách. Jedná se o Humra Johnsona a o sira Edwarda Greye, řečeného Lovec čarodějnic. Jak si proslulý Mike Mignola s úvodem nových sérií poradil a na co se mohou čtenáři těšit?

Lovec-carodejnic-01

Co má společného viktoriánský lovec čarodějnic s newyorským, tak trochu pulpovým mstitelem z dob Hitlerovy stoupající slávy? Fanouškům Hellboye je odpověď předem jasná. Kromě pulpového a občas lehce steampunkového ladění obou komiksů v nich nalezneme rozsáhlé okultní spiknutí a nejednu ďábelskou stvůru – ať už stvořenou člověkem nebo božstvem. Oba příběhy z Hellboyova světa slušně obstojí i u čtenářů, kteří se s Mignolovým univerzem nikdy nesetkali. A ještě jedna věc obě knihy spojuje – skvělé české zpracování.

Comics Centrum je známé tím, že má své tituly vypracované do nejmenších detailů. Pevná vazba, stejně jako kvalitní papír a kvalitní překlad jsou u tohoto nakladatelství samozřejmostí. Obě knihy mají navíc látkovou záložku. Přestože nadšený čtenář přečte oba komiksy jedním dechem, jedná se o příjemný detail. Stejně tak potěší i skicář s poznámkami autorů, v němž najdeme nejen původní verze postav a předmětů z obou knih, ale také můžeme si přečíst, co ilustrátory vedlo k finální podobě jejich díla. Humr Johnson je navíc na konci každé kapitoly doplněn o stránku textu, v níž je popsána jeho fiktivní komiksová a filmová historie. Teď už se však pojďme podívat na každou z knih samostatně, přestože jsou totiž v rámci univerza i této recenze spojeny, vzájemně na sobě nijak nezávisí.

Sir Edward Grey Lovec čarodějnic Ve službách andělů

První svazek Lovce čarodějnic vznikl ve spolupráci Mika Mignoly a Bena Stenbecka, s jehož kresbou jsme se mohli seznámit už v Mignolově sérii Baltimore. Příběh sira Edwarda Greye a bratrstva slunečního boha Ra je rozdělen do pěti kapitol a v závěru se čtenáři navíc dočkají bonusu v podobě autorova doslovu a dvou příběhů navíc – první s názvem Vražedný pokus je o tom, jak sir Edward Gray přišel ke své přezdívce, a druhý, Pohřeb Kateřiny Bakerové, čtenáře zavede do vzdálenější historie čarodějnických procesů. Právě ten zanechává z celé knihy nejhlubší dojem.

Hlavní příběh s názvem Ve službách andělů má vydařenou atmosféru viktoriánské Anglie spojenou s prvky steampunku a okultna. Jedná se o příjemnou jednohubku, která své publikum hravě vtáhne do svého světa plného tajemných záhad, hrozivých příšer, charismatických mužů a rozpustilých žen.  Lovec čarodějnic rozhodně naplňuje všechna čtenářská očekávání. Pro komiksové čtenáře se jedná o skvělou možnost podrobnějšího seznámení s touto postavou, přestože příběh jim v hlavě na příliš dlouho ničím neutkví.

Humr Johnson: Železný Prometheus

Humr-Johnson-01

Souběžně vydaný úvod do série Humr Johnson čtenáře přenese do New Yorku. Hrozbu zde nepředstavují zdaleka jen nacisté a šílení vědci, ale také ďábelské bytosti z jiných světů. Čtenáři se seznámí s Humrem i s jeho historií v pěti kapitolách kreslených Jasonem Armstrongem, jenž se českým čtenářům představuje vůbec poprvé. Na krátké ploše vás Železný Prometheus zaplaví poměrně velkým množstvím postav a zvláště komiksoví nováčci mohou mít s orientací v některých akčních scénách poněkud problém. Úvodní svazek nové série potěší především ty, kteří se o Humrovi, legendárním bojovníkovi se zlem, chtějí dozvědět více. Jako průnik do Hellboy univerza však nebude pro většinu čtenářů tou nejlepší volbou.

♦ ♦ ♦

Obě série lze číst samostatně, jak už bylo ale zmíněno výše, ocení je spíše fanoušek Hellboye a jeho univerza. Představují nejen zpestření Mignolou vytvořeného světa, ale i jeho vítané rozšíření a především šanci blíže poznat postavy, o nichž jsme se z „hlavního“ cyklu dozvěděli pouze velmi málo. Jak ovšem bývá u Mignoly zvykem, do budoucna lze očekávat, že znalost obou cyklů ještě prohloubí požitek z dalších sérií, které, přestože je lze číst samostatně, jsou svým stvořitelem mnohdy zdařile a chytře provázané…

Sir Edward Grey 1: Lovec čarodějnic

vázaná, překlad Jan Kantůrek, 160 stran, 599 Kč

Humr Johnson 1: Železný Prometheus

vázaná, 160 stran, překlad Ladislav Niklíček, 599 Kč

Související článek:

Paranormální detektiv a maskovaný bojovník… (ukázky)

comicscentrum_logo

866 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.