Ocenění

Michael J. Sullivan to zkouší ve velkém!

Autor | Aktuality | Pondělí 6 Červen 2011 8.00

Letošní rok je na světovém trhu s fantasy ve znamení tří netrpělivě očekávaných pokračování úspěšných sérií. První z nich je nedávné vydání románu Strach moudrého muže od Patricka Rothfusse, který střelhbitě dobyl první místo žebříčku bestsellerů New York Times. Co nevidět by se měl objevit také Tanec s draky G. R. R. Martina, od kterého se nemůže čekat nic menšího, než zopakování Rothfussova úspěchu. A do třetice by se na podzim měla objevit i Zlodějská republika od Scotta Lynche… Ovšem to rozhodně není vše, nakladatelství Orbit hodlá vytáhnout do boje hned se třemi knihami Michaela J. Sullivana. Nejde o nic jiného než o dříve v malonákladu publikovanou šestici knih (Orbit je vydá po dvou v jedné knize) ze série Dobrodružství Ryirya, kterou u nás začalo vydávat nakladatelství Argo (po románu Královské spiknutí se ještě letos v srpnu objeví pokračování Avempartha a v listopadu pak Vzestup Nyphronu, příští rok zbývající tři díly).

Sullivan se tak dostává po všudypřítomné chvále fanoušků a recenzentů mezi velké hráče a Orbit si od jeho knih slibuje zářivý úspěch (stejně jako Argo v českém překladu – podle všeho jde o vůbec první zahraniční vydání série). Nové vydání by se ve světě mělo objevit hezky rychle po sobě, jednotlivé svazky vyjdou v listopadu, prosinci a lednu (třetí kniha obsahuje dosud nevydaný závěrečný svazek série, což by mělo donutit ke koupi i ty, co mají některé ze starších malonákladových vydání). Obálky k „trilogii“ nevytvořil nikdo jiný než i u nás dobře známý Larry Rostant, ovšem zase tak moc invence tedy neprojevil. Těžko říct, zda je tomu tak na přání nakladatelů, ale fotorealistických obálek různých zakuklenců má světová fantasy v poslední době až nad hlavu a i Rostant už si nějakou takovou připsal k dobru (stačí mrknout na obálku českého vydání Brettova Tetovaného). Osobně dávám přednost původním ilustracím samotného autora, ale i ty nové mají něco do sebe (alespoň si můžeme hlavní dvojici hrdinů konečně prohlédnout). Otázkou zůstává, zda se Sullivan mezi velké hráče opravdu hodí, přece jen, jeho série prorazila především díky tomu, že od ní nikdo nic moc neočekával a příjemná dobrodružná fantasy v klasickém duchu byla vítaným balzámem ve všem tom moderním originálním třeštění…

595 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 4 »

 1. Comment by Apu — 6.6.2011 @ 11.17

  U této série zatím váhám, přeci jen mám raději sci-fi, ale zase by bylo škoda nemít komplet Fantastiku od Arga…

 2. Comment by nakladatel — 7.6.2011 @ 20.21

  My jsme to měli v Talpressu na posudek někdy před rokem a odmítli jsme to. Je to pouhý průměr.

 3. Comment by Martin Sust — 8.6.2011 @ 6.48

  Řekl bych, že takhle k tomu možná přistupovali i v USA a snad proto série napoprvé nenašla série většího nakladatele, ale po tom všeobecném vřelém přijetí z řad čtenářů (to se vidí málokdy, aby v podstatě podomácku udělaná kniha na webech konkurovala masivní reklamou podporovanými tituly) patrně změnili názor. Souhlasím, že v podstatě nejde o nic zvláštního, je to tradiční dobrodružná fantasy, ale zábavná a místy vtipná, dnes se každý snaží čtenáře ohromit, Sullivan chce prostě jen bavit. Až na pár drobností jsem si Královské spiknutí užil. Ale jako u každé knihy, tohle je otázka subjektivního názoru a očekávání, které by zvláště u této série nemělo být přehnané.

 4. Comment by Erunamo — 11.6.2011 @ 13.28

  Nemyslím, že naši vydavatelé na nás chrlej samé nadprůměrné tituly. Takže průměr je dobrý. U mě ale ságy delší než pět dílů nemaj moc velkou šanci :).

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.