Ocenění

Čtení na dobrou noc 2017

Autor | Aktuality | Středa 13 Prosinec 2017 11.40

Fantastika je v široké nabídce knih pro děti předškolního věku všudypřítomná. Ať už se jedná o klasické princeznovské pohádky nebo o moderní příběhy mimo tradiční škatulky, takřka všude najdeme nějaký nadpřirozený prvek podněcující už tak dost bujnou dětskou fantazii. Avšak najít takový titul, jenž by dokázal přitáhnout a zaujmout čtenáře bez ohledu na věkovou kategorii, už není tak jednoduché. K vysokým nárokům na kvalitu se přidává požadavek vyšší trvanlivosti, který by zabránil putování dříve oblíbené knihy do knihovničky jiného malého čtenáře. Následující výběr za rok 2017 nabízí hned dvě encyklopedie, dvě pokračování patálií vynalézavých nezbedů, komiksovou trvalku a nostalgický příběh v obrazech. Pokud máte doma malého čtenáře, měli byste v následující nabídce najít to pravé…

profesor-astrokocour

Dominic Walliman:

Profesor Astrokocour: Hranice vesmíru

Dlouhá léta byl nepsaným vládcem atlasů vesmíru velkoformátový Obrazový atlas vesmíru od Heather Couperové a i po mnoha letech od vydání má zvídavým čtenářům stále co nabídnout. Čas je však neúprosný a nároky na formu a obsah se stále vyvíjejí, v oblasti výzkumu vesmíru dvojnásob. Profesor Astrokocour, pravděpodobně nejchytřejší kocour ve vesmíru, nabízí poučný, názorný a zábavný pohled do blízkého i vzdáleného vesmíru. Kromě základních informací a přehledných ukázek vyhotovených ve stylové grafice občas najde profesor zajímavosti a souvislosti, s nimiž se v učebnicích setkáme jen těžko, kupříkladu odpovědi na otázky typu: Co má společného Měsíc a Afrika? Kolik ložnic a koupelen je na ISS? Jak dlouhá je noc na Uranu? Profesor Astrokocour to ví a rád odpoví.

Vynalezce-Alva-2

Jiří W. Procházka, Klára Smolíková:

Vynálezce Alva 2

Alva a jeho nepostradatelný obří batoh plný vynálezů jsou v knižní podobě po třech letech zpátky. V šesti zbrusu nových příbězích se Alva společně s Denisou a Filipem podívají třeba do divadla, na svatbu nebo do knihovny. Největší zábava s malým střapatým vynálezcem nastane v okamžiku, kdy jeho zásah způsobí přímo spektakulární zážitek nebo ještě lépe velkou katastrofu. Mokré a hned zase usušené svatební šaty nebo zachráněné divadelní představení jsou sice zajímavé (a určeny jsou především dětem, které už si Alvu čtou samy), ovšem létající loď nebo extra výkonný vysavač, co vysaje listí i veverky z celého parku, jsou úplně jiná úroveň zábavy. Pro fanoušky prvního Alvy v knižní i večerníčkové podobě je ten druhý prakticky povinnost. Příběhy jsou ve srovnání s jinými pohádkami čtenými před spaním o poznání delší, ale vzhledem k tomu, že trojice kamarádů naráží na další patálie takřka s každou stránkou, o pozornost malých vynálezců není důvod mít obavy.

Stromovy dum 2

Terry Denton, Andy Griffiths:

Ztřeštěný dům na stromě – 26 pater

Ať už je Alva občas roztržitý sebevíc, proti Andymu s Terrym je to pořád ještě umírněná forma. Tihle dva výtečníci (Andy píše, Terry kreslí) si postavili dům na stromě a od minula, kdy měl jen skromných třináct pater, mu dalších třináct přistavěli. K obřímu katapultu, bowlingové dráze a nádrži s lidožravými žraloky nově přibyl autodrom, tetovací mašina a vedle dalších deseti atrakcí ještě Labyrint zkázy, z kterého nikdy nikdo nevyšel živý, protože je do něj zákaz vstupu. Po posledních komplikacích s chovem mořských opiček, které klukům tak trochu přerostly přes hlavu, vyprávějí Andy, Terry a kamarádka ze sousedství Jill popořadě a hned zase na přeskáčku, jak se seznámili a jakou roli v jejich seznamování sehrál strašlivý pirátský kapitán Dřevák. Račte vstoupit do příběhu, v němž je jednotný vypravěčský styl rozvrácený na všechny strany. Ale pozor! Vstup do příběhu vynuceného nakladatelem s největším nosem na světě je jen na vlastní nebezpečí.

Sis_Robinson

Petr Sís: Robinson

Robinsonův příběh po sobě zanechal nesmazatelnou stopu v duších bezpočtu generací čtenářů i přesto, že původní verze od Daniela Defoa není až tak vyhledávaná. Mnozí čtenáři znají dobrodružství nejslavnějšího samotáře díky převyprávění od paní Hlouškové nebo Josefa V. Plevy, s nímž se setkali díky zařazení knihy mezi povinnou četbu (ovšem za zmínku stojí i verze převyprávěná známým SF spisovatelem Františkem Novotným). Pokud však měli štěstí, cestu ke knize si našli sami nebo díky rodičům, stejně jako Petr Sís. Příběh malého chlapce, který si tak rád hraje s kamarády na piráty, se díky nezdařenému maškarnímu plesu rázem stočí na opuštěný ostrov plný barev a míst k objevování. Zdánlivě jednoduché vyprávění s notnou dávkou nostalgie se dokáže zarýt pod kůži až překvapivě hluboko.

Hilda-a-kamenny-les

Luke Pearson:

Hilda a Kamenný les

Modré vlasy, černý baret, nohy obuté ve válenkach a po boku věrný Větvík, taková je Hilda. Byla tu loni a teď je tu zas. Na pobyt ve městě Trollbergu si už zvykla a vysoká zeď kolem města pro ni není v cestě za dobrodružstvím žádnou překážkou. Dříve objevený mimodimenzionální mezisvět domácích skřítků se pro ni a její maminku stane nechtěnou vstupenkou do Kamenného lesa plného kamenných stromů, krvelačných trollů a dalšího převážně smrtelného nebezpečí. Ani třetí návštěva do Hildina světa neztrácí lehkost a dech a díky opravdu vypečenému cliffhangeru je pozornost publika zajištěna i do budoucna (podle obrázků na twitterovém účtu Lukea Pearsona se máme opět na co těšit). Nakladatelství Paseka se v roce 2017 na poli dětských komiksů opravdu činilo, o čemž svědčí Duchové a Záleskautky, Hilda si ale drží i mezi takovou konkurencí statut komiksu s největší přístupností.

Animalium

Katie Scottová, Jenny Broomová:

Animalium

Vítejte v muzeu pozemské fauny Animalium. Vystavené exempláře jsou stále k nalezení v různých koutech naší planety, ať už ve vzduchu, na souši či pod vodou. Některé jsou ohrožené, téměř na pokraji vyhynutí, jiné zase zcela obyčejné. Vedle sebe jsou často umístěny druhy na první pohled odlišné, přestože je pojí příbuzenský vztah na genové úrovni. Kurátorky muzea připravily expozici, s níž návštěvníci zavítají do všech koutů stromu života a o každém z vystavených exemplářů se dozví nějakou zajímavost. Co však návštěvníky, malé i ty úplně dospělé, doslova ohromí, je formát a osobité grafické ztvárnění expozice, které zajistí Animaliu jedno z význačných míst v každé knihovně.

… a další

Říci o předchozí šestici knih, že to jsou za rok 2017 ty jediné pravé, bych si nedovolil. Fanoušci jezevce Chrujdy by neměli přehlédnout čtvrtý díl, v němž se neohrožený obyvatel lesa Habřince vydá do vesmíru a doletí až na Pidilunu, takže doma je zase za největšího frajera. Časopisy jako Čtyřlístek, Raketa, Bublifuk, Kačer Donald a další přinášejí pravidelně obrovskou porci komiksových příběhů od různých výtvarníků a scenáristů a rozhodně stojí za pozornost. Edice Zlatá klasika se sice zaměřila spíše na dospělé čtenáře, kteří ocení skutečně excelentní vypravěčskou formu, ale koncem roku vyšel třetí díl věnující se dílu Carla Barkse a ten je čtení před spaním přece jen mnohem přístupnější. Nesmím zapomenout ani na kocoura Mourrisona z časopisu ABC, který se letos dočkal dalšího souborného vydání, již třetího. Nakladatelství Naše vojsko pokračuje ve vydávání převyprávěných klasik jako Kniha džunglí s fantastickými velkoformátovými malbami Manuealy Adreaniové. A pokračovat bych mohl ještě dlouho. Rodičům přeji šťastnou ruku a dětem ať se vybraná knížka pod stromečkem líbí.

Související odkazy:

Čtení na dobrou noc 2016

Čtení na dobrou noc 2015 – část první

Čtení na dobrou noc 2015 – část druhá

1 051 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.