Ocenění

Literární horor v Česku a na Slovensku v roce 2017

Autor | Aktuality | Úterý 13 března 2018 10.15

Jelikož rok 2017 byl poměrně plodný na nové hororové knihy, jistě nebude od věci se blíže podívat na to, co všechno mohlo obohatit knihovny milovníků temné fikce a také zájemců o teoretické práce, které horor rozebírají ze všemožných úhlů. A těmi můžeme i začít, protože loni se nebeletristických svazků objevilo hned několik…

Navýsost vědeckým textem zabývajícím se vývojem českého hororu od devatenáctého století po současnost (reprezentovanou Milošem Urbanem) je Hrůza v české literatuře polského autora Patrycjusze Pajaka (vydala Academia). Poněkud lehčí formu mají obsáhlé svazky spjaté se Stephenem Kingem. Jeho Danse macabre (Beta) se k nám sice dostal po dlouhých šestatřiceti letech, ale stále má co říct i dnešnímu čtenáři, protože drtivá většina úvah má nadčasový charakter. Biografie Stephen King: Čtyřicet let hrůzy – Život a dílo krále hororu nabízí vyčerpávající a bohatě ilustrovaný vhled do Kingova života a díla z pera George Beahma a řady spoluautorů (Baronet). Na televizní seriál Twin Peaks navazuje zvláštní „románová“ Tajná historie Twin Peaks (Jota) od Marka Frosta.

Horor-2017-01

Lovecraftovský horor, který globálně nepřestává figurovat mezi nejpopulárnějšími subžánry temné fantastiky, byl zastoupen třetím svazkem Černých křídel Cthulhu (sestavil S. T. Joshi, Laser-books), románem Lovecraftova družina: Horor u všech svatých Johna Llewellyna Proberta a Stephena Jonese (XYZ), povídkami českého autora Robina Nasadila Co přichází se stíny (Beletris) a výraznou sbírkou Ta nádherná věc, jež na nás všechny čeká (Gnóm!) Lairda Barrona, který vedle hutných a temných hororových textů nabízí i literárně vytříbené gangsterky a drsnou školu. Reprezentativní výběr z Lovecrafta, dříve známý pod titulem V horách šílenství, vyšel ve třetím vydání jako Zjevení Cthulhu u Carcosy.

Nejvýznamnějším románem přeloženým z angličtiny byl čarodějnický HEX (Argo) od mladého nizozemského autora Thomase Olde Heuvelta, který byl nedávno v anketě Sardenu mezi loňskými literárními díly všech fantastických žánrů zvolen Knihou roku. Gillian Flynnové vydal Knižní klub duchařskou novelu Skvrna, která pod názvem „A čím se živíte?“ vyšla v roce 2016 v antologii Darebáci (Argo). Povídková sbírka Noční hudba Johna Connollyho navazuje na jeho dřívější Nokturna (BB art). Nakladatelství XYZ vydalo dva svazky z románové série Nejzajímavější místa světa kanadského autora Jeremyho Batese: Aokigahara – Les sebevrahů a Paříž – Katakomby.

Do Finska zve Šeptající dívka Marka Hautaly (Knižní klub), Argentina obnažuje své Podhoubí v románu Marcela Lujána (Argo). Británii v období studené války děsí série nevysvětlitelných jevů spjatých s UFO v románu Hlídači Neila Springa (Omega), záhadné fenomény spojené se zvířaty hrají prim v dnes už klasické Hrůze Arthura Machena (Volvox Globator). Zde jen připomeňme, že prokrácená, „časopisecká“ verze tohoto nedlouhého románu u nás vyšla v roce 2004 jako „Příchod teroru“ v antologii Otcové prstenu: Kořeny moderní fantasy před Tolkienem (Baronet). Hrůza byla jediným loňským přírůstkem edice Alrúna. Co se týče další známé hororové edice Pandaemonium z Plusu, v ní se nic nového neurodilo. Nejasný je osud hororových edic u Laser-books.

Horor-2017-02

Dalším výrazným počinem byl román Trhlina slovenského autora Jozefa Kariky (Argo, o rok dříve Ikar SK), podle něhož televize JOJ v současnosti natáčí třídílnou minisérii. Podobně jako v Trhlině významně figuruje pohoří Tríbeč, Strážovské hory mají roli v brutálním románu Kontakt Marka E. Pochy (Hydra), v němž dojde i na mimozemšťany. Pod názvem Pomsta posvätného chrobáka uvedla slovenská Európa slavný román The Beetle (1897, česky ještě za první republiky jako Vruboun posvátný) Richarda Marshe, dědečka Roberta Aickmana. Z řady klasických děl vydávaných Európou stojí za zmínku i expresionistický Krik Stanislawa Przybyszewského a okultně-detektivní Dom prízrakov Stanislawa Wotowského. Nakladatelství PT Marenčin vydalo antologii povídek slovenských autorek V zajatí strachu, sbírku Čierny zošit Richarda Pupalu a mystický thriller Krik nevinných Romana Kulicha. U Hydry vyšlo Prehnité město, dark urban fantasy z Bratislavy – napsala Lenona Štiblaríkova.

Vraťme se do České republiky a k českým autorům. Horor vychází především ve formě sbírek povídek, romány spíše u malých nakladatelů nebo dokonce samonákladem. U příbramského nakladatelství Ladislav Kocka vyšla 8. antologie českého hororu, 39 drabble povídek o rozsahu maximálně 333 slov. Netopejr, nakladatelství, které se v české hrůzostrašné tvorbě prezentuje snad nejagilněji, přišlo s novou edicí Horrorcon, navázanou na stejnojmenné pražské setkání fanoušků hororu. V prvním svazku Kristina Haidingerová a Honza Vojtíšek uvádějí československé povídky v antologii s výmluvným názvem Ve špatný čas na špatném místě. Mimoto Netopejr před Vánoci vydal stočtyřicetistránkovou novelu Doktor Karies, o hrůzách spojených s bolestí zubů, od stomatologa Jiřího Šedého.

Martin Štefko ve svém nakladatelství Golden Dog publikoval Život v ráji, další román ze zombie postapokalyptické série Mrtví kráčí po zemi. Zombie slasher Hordy zatím v omezeném nákladu, jako autorský rukopis, nechal vytisknout Jan Pavlas. Dan Angus vydal v nakladatelství Jan Opatřil hororové povídky s všeříkajícím názvem Hororové povídky. U Kliky vyšel Petru Švecovi román z moravského maloměsta nazvaný Otrávené duše. Dominik Fiala u Tribun EU vydal dark povídky Za oponou. Honzovi Vojtíškovi vychází aktuálně větší část tvorby v Polsku; jeho povídky lze nalézt v tištěném hororovém časopise Okolica strachu nebo v antologii Slowianskie koszmary, zasvěcené slovanské mytologii a strašidlům.

Horor-2017-03

Co se týče samostatně vydávaných hororových povídek, ty pravidelně vycházejí v elektronickém hororovém čtvrtletníku Howard. V loňském roce jsme si mohli přečíst krátké fikce např. od dua Vojtíšek/Pocha, od amerického spisovatele Johna Eversona, od Diuka a několika polských autorů a autorek. Howard navíc zůstává informačně nejbohatším hororovým médiem v ČR/SR. Tradiční hororový speciál publikoval v říjnu časopis XB-1, vedle Johna Langana v něm byl např. představen Stephen Graham Jones, kterému vyšla povídka i v prosincovém čísle. Horor vystrčil růžky také např. v časopise Pevnost (např. Mark E. Pocha, Lucie Lukačovičová), v antologiích Ve stínu Říše (Epocha) nebo Žena se sovou a Žena s drakem (Fortna). Miroslav Pech si v prosinci našel cestu do Respektu s děsivým příběhem „Více životů“.

Prozatím byla řeč o hororu pro dospělé. Pokud jde o sféru young adult a dětské literatury, zmínit by se měly např. první dva svazky nové série R. L. Stinea Návrat do Ulice strachu: Ostrov strachu a Nebuď dlouho vzhůru (Baronet), viktoriánský Strom lží Frances Hardingeové (Omega), Alenka v říši zombií Giny Showalterové (Fragment) nebo český román Morana Mařena Honzy Vojtka (Lika klub).

Takový byl tedy rok 2017 z hlediska literárního hororu. Pokud bylo v tomto výčtu něco přehlédnuto, omlouvám se, opomenutá díla je určitě možné připsat do komentářů; dohledávat některé obskurnější věci není jednoduché. Výhled do roku 2018 vypadá rovněž docela nadějně, těšit se zatím můžeme na knihy Stephena Kinga, Joea Hilla, Matta Ruffa, Adama Nevilla, Andrewa Michaela Hurleyho, Matse Strandberga, Carltona Mellicka III, Christophera Goldena, Marka E. Pochy, antologie Jonathana Maberryho & George A. Romera nebo Hanse-Aka Liljy.

1 746 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.