Ocenění

Douglas Hulick umně tančí se stíny (recenze)

Autor | Aktuality | Pondělí 22 října 2012 7.55

Hrdinové pohybující se na temné straně světa, nebo spíše v jeho podzemí, jsou dnes celkem v módě, což dosvědčuje i velký prostor, který je jim věnován ve fantastické literatuře. Mezi tuto spodinu se hrdě počítá i Drothe, ústřední postava debutu Douglase Hulicka a člen bratrstva, zločineckého podsvětí, jenž si na obživu vydělává jako čenich. Roznáší a přetváří fámy kolující ulicemi, dohlíží a čmuchá, kontroluje, jestli jeho šéfům nehrozí nějaká újma. A k tomu si čas od času přivydělává pašováním cenných relikvií. Když se ale na výpravě za svým posledním úlovkem dostane do soukolí několika nešťastných událostí, přičemž objeví velice starou knihu, která zajímá celou řadu mocných a nebezpečných lidí, je jeho pozice v Bratrstvu ohrožena a on tak musí vynaložit veškerý svůj um a schopnosti, aby si za pomoci několika málo věrných přátel zachránil alespoň holý život.

Hulickův román je již od samotného začátku značně surový, při mučení a v boji tečou proudy krve, a každý skutek je po zásluze odměněn, jak se na středověké kulisy patří. Přesto je to ale román svižný a příjemně dobrodružný, a i když se zpočátku může zdát, že neosloví hlubšími myšlenkami a poslouží pouze jako oddechové čtivo svého subžánru, opak je pravdou. Autor poutavě rozpracovává mytologii světa a dvou tváří společnosti – hierarchie zlodějského Bratrstva na jedné straně a spletité taje císařské říše a vrchnosti na straně druhé. Právě mytologie Ildreccy, kde se celé dobrodružství odehrává, je klíčem k Hulickovu dílu. Jakmile se začne příběh zaplétat a prohlubovat, jednotlivé otázky zodpovídat a Drothe pochopí, do jak nepříjemné situace se vlastně dostal, je kniha stranu od strany přitažlivější.

To dokládá i práce s postavami. Některé Hulickovy charaktery jsou napsané opravdu srdcem, doslova živé. Ať už je to samotný Drothe, nebo jeho šéf Kells, někdy máte pocit, jako byste je znali osobně. Vrcholem je patrně Drotheův úhlavní soupeř zvaný Stín, záporák s charismatem par excelence. Při popisu bojových scén pak autor skvěle zužitkoval své dlouholeté zkušenosti s rapírem, což dodává knize další špetku autentičnosti a nebýt přítomnosti magie, máte pocit, že čtete historický román. Pokud se cítíte mezi zloději, vrahy a pašeráky dobře, pak je Hulick jistě skvělá volba. Jako debutant obstál na výbornou a jelikož je Mezi zloději prvním románem z cyklu Stíny podsvětí, nezbývá než netrpělivě čekat na pokračování.

Douglas Hulick: Mezi zloději

vázaná, překlad Jan Lusk, obálka Larry Rostant, 464 stran, 329 Kč

729 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.