Ocenění

Batman… tedy Drákula… začíná (recenze)

Autor | Aktuality | Sobota 20 prosince 2014 10.55

Když se podíváte na plakát k filmu, máte pocit, že natočili nový díl Batmana o něco dřív, než jsme čekali. A nebudete tak daleko od pravdy. Drákula není film o zrodu padoucha. Je to film o zrodu superhrdiny. Možná trochu temnějšího superhrdiny, ale co. Superman jede na sluneční svit, Drákula na lidskou krev. V čem je rozdíl? Samozřejmě, příběh, jak je zvykem, začíná v Transylvánii, na kterou, jak je taky zvykem, právě útočí Turci. Turci tehdy útočili na všechno, co se jenom pohnulo, a jejich prostředky boje nebyly zrovna košer. Hlavní transylvánský kápo, kníže Vlad Tepes, to musí vědět. V mládí byl Turky zajatý a musel za ně bojovat, což dělal tak důkladně, až si vysloužil přezdívku Narážeč. A ne, nebylo to kvůli jeho sexuálním úspěchům. Jenže teď stojí na opačné straně barikády a musí udělat všechno pro to, aby jeho země přežila. I upsat duši ďáblu.

O tomhle filmu se toho moc říci nedá. Není to skvělý film, na který bych vás hnal svinským krokem do kina s tím, že ho nemůžete minout na velkém plátně… není to ale ani film, ze kterého by člověk vycházet naštvaný a hned by hledal nějaké štěňátko, které by mohl zkopat. Je to prostě celkem slušný a lehce stravitelný celuloidový chod – asi na úrovni nedávné Lucy a dalších akčních bijáků. S ničím se moc nepáře, pořád kluše bleskově vpřed a hrdina stále objevuje nové a nové schopnosti své upírské identity. Neštvou ani herci. Luke Evans zatím patřil čistě do čeledi hezounovitých, ale jak trochu zestárl a zvrásněl, začíná mít i nějaké charisma. A Charles Dance… je prostě Charles Dance. Tywin Lannister v skinheadsky upírském provedení.

Takže vidět se to dá, ale až na efektní počítačový útok pomocí cvičených netopýrů není ve filmu moc věcí, které by mohly diváka zaujmout a které by si mohl zapamatovat. Když si odmyslíme to jméno Drákula, máme tu lacinější fantasy, určené pro celou rodinu – takže žádná nahota ani krev. Tomu odpovídá i příběh. Znalci předlohy pořád čekají, až se z Drákuly stane monstrum, ale z něj je pořád jen frajerský chlápek s temnou minulostí, který zabíjí jen ty zlé a ochraňuje svoji rodinu. Takže nejzajímavější na celém filmu je asi konec, který si doširoka otevírá dveře na další díl. A podle všeho se do něj zapojí i další monstra. Že by se chystal supermonstrózní hrdinský tým? Zapomeňte na všechnu kritiku. Sem s ním.

Drákula: Neznámá legenda, Dracula Untold  USA 2014, 92 minut. Režie: Gary Shore. Hrají: Luke Evans, Dominic Cooper, Sarah Gadon, Charles Dance

50%

Jiří Pavlovský

Článek převzat z časopisu XB-1 12/2014

1 696 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.