Ocenění

Měli bychom dávat hrám druhé šance? (úvaha)

Autor | Aktuality | Středa 19 srpna 2015 8.30

Herní nabídka je nesmírně rozsáhlá – vždyť jen v letošním roce vyjde něco přes jeden tisíc nových společenských her. Nejenže je takřka nemožné si všechny tituly zahrát, ale o některé zřejmě ani nebudeme stát. Občas si některou zahrajeme a zážitek nás z nějakého důvodu neuspokojí. Přesto si po čase na hru vzpomeneme, nebo jí vychvalují lidé kolem nás. Měli bychom dávat hrám druhé šance?

Sance_01

Obtížnost

Mít předchozí zkušenosti s hrami typu Člověče, nezlob se nebo Dáma nemusí pro zahrání některých her stačit. Když na nezkušeného hráče vytáhnete třicet stran pravidel, dlouhý seznam možností, kombinaci mnoha herních mechanismů a k tomu hodně textu v jazyce, kterému nemusí úplně rozumět, výsledkem bude pravděpodobně nechuť – v lepším případě jen k dané hře, v tom horším k hraní jako zábavě.

Pokud teprve sami objevujete moderní společenské hry nebo byste svou zábavu rádi sdíleli s novými lidmi, vybírejte hry odpovídající úrovně. Dnes existuje široká nabídka her označovaných jako startovní, tedy s nižší obtížností, ale zábavnou hratelností a krátkou herní dobou. Většina z nich spadá do kategorie rodinné hry a jsou určeny pro hraní s dětmi nebo méně zkušenými hráči. Na rozdíl od dřívějších dob si však autoři dávají záležet na zábavnosti a eliminaci infantilnosti. Navíc se k nám už dostávají hry v české lokalizaci, za což můžeme poděkovat hned několika vydavatelstvím, která v posledních letech prorážejí cestu deskohernímu trhu v Čechách. Odpadá tak i možný problém s cizím jazykem.

Sance_02

Pokud tedy chcete někomu představit posun herního světa od Dostihy a sázky, můžete zvolit některou z menších her v češtině. Jako příklad poslouží Milostný dopis (viz recenze), Minutová říše, Dobble nebo některá z párty her, jako jsou Kragmortha či původem české McJohny’s. Také se připravuje český překlad karetních her Star Realms (recenze) a Lost Legacy (recenze). Nejste tak omezeni tématem, ani typem hry – ať už hledáte párty záležitost pro velký počet lidí, konfliktní či nekonfliktní hru pro dva, výběr už je u nás dostatečný.

Pravidla

Možná tu scénu znáte. Sejdete se s přáteli nad novou hrou a začne horečnaté vysvětlování pravidel, které je zdlouhavé, nudné, doprovázené listováním pravidly a ve výsledku se zapomene na nějakou důležitou informaci, bez níž je hra zcela odlišná. Jak jsem psal v úvodu článku – jenom letos vyjde přes tisíc nových titulů a každý z nich má většinou pouze jednu šanci hráče oslovit. Pokud neodradí příliš vysoká obtížnost hry, může k tomu dozajista dojít špatně napsanými, přečtenými nebo vysvětlenými pravidly.

Sance_03

I když na chybu přijdete, většinou se nemáte chuť vracet ke hře, s níž vás pojí zážitek zdlouhavé nudy. Tomuto problému lze snadno předejít hned několika způsoby. Naprosto ideální je pochopitelně zahrát si hru se zkušeným hráčem, který pravidla dobře zná a nečiní mu problém je vysvětlit. Další možností je nahlédnutí do pravidel, která jsou většinou volně dostupná v elektronické podobě na stránkách výrobce, vydavatelství, nebo zájmových webů věnujících se hrám. Pokud vládnete angličtinou či jiným světově rozšířeným jazykem, je velká šance, že k vaší hře existuje video vysvětlující herní mechanismy a základní průběh. V dnešní době ovládané sledováním streamovaných videí mnohdy stačí zadat do vyhledávače název.

Téma

Téma může člověka odradit. Někdo nemá rád science fiction, jiný se posmívá přepálenému hrdinství ve fantasy, někomu se budou hnusit temné chapadlaté příšery Lovecraftovských hororů a další odmítne hrát hru s válečnou tématikou. To vše je naprosto v pořádku a stejně jako se lišíme vkusem ve výběru literatury či filmů, stejně tak se budeme lišit i ve hrách, kde je ovšem nabídka stejně pestrá. Než představíte přátelům novou hru, zjistěte, co rádi hrají a jaké téma je láká. Zároveň se zeptejte, co hrát určitě nechtějí a jaké prvky nemají rádi. Předejdete tak situaci, kdy se otrávený či znuděný hráč nejenom nebaví, ale jeho nálada negativně ovlivňuje celou skupinu, což může mít za následek nelibost právě hrané hry. Rozdíl mezi dobrou a špatnou herní skupinou dokáže udělat z dobré hry hru perfektní, nebo ji také zcela zatratit.

Sance_04

Druhá šance?

Kdy má cenu dát hře druhou šanci, když je nabídka tak pestrá a obrovská? Z vlastní zkušenosti mohu říct, že největším rozdílem je správná skupina hráčů a znalost pravidel. Zatímco s některými hráči si budete skvěle užívat párty hry, s jinými zažijete nejlepší vesmírné bitvy. Dále je dobré mít alespoň jednoho zkušeného hráče, který vše vysvětlí ostatním. Některé hry lze vyzkoušet i v jednom hráči, což sice nemusí být nejzábavnější varianta, ale pomůže vykladači pravidel s pochopením všech mechanismů a průběhu herního kola. Jestliže chcete hrát některou ze složitějších her nebo hru s obsáhlejšími pravidly, upozorněte své spoluhráče předem, aby si prostudovali alespoň zběžně pravidla. Nejenomže to usnadní vysvětlování před hrou, ale zároveň to zkrátí nudnou pasáž přípravy a tím i hrozící nudu.

Lámat nad hrami po jednom hraní hůl nemusí být vždy od věci. Občas zkrátka narazíte na vyloženě špatnou či nudnou hru. Mnohdy se mi však stalo, že úvodní odstup po prvním zahrání se po dalších hrách změnil v nadšení a hra se zařadila do mé sbírky. K některým titulům jsem se dostal až po několika letech, kdy jsem měl již nahráno a dříve nepochopitelné mechanismy a pravidla se rázem stávají srozumitelnými. Máte vy nějakou hru, které jste dali po prvním zahrání druhou šanci? Proč se vám napoprvé nelíbila? A změnilo se něco po druhém a případně dalších zahrání?

1 364 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 7 »

 1. Komentáře by gormie — 19.8.2015 @ 12.04

  K té infantilnosti: možná se to zlepšuje, ale mám pocit, že velká většina rodinných her je o roztomilých králíčkách a podobných věcech. Přitom – a to mluvím z vlastní zkušenosti – dnešní děti něchtějí roztomilé králíčky. Chtějí zombie roboty bojující s ninja piráty!

 2. Komentáře by Thales — 19.8.2015 @ 17.10

  @Gormie – V tom případě vřele doporučuji hru Smash Up! od AEG. Jde o jednoduchou karetní hru, kde si hráči vyberou dvě frakce, smíchají je do balíčku a pak si vzájemně útočí na základny. Ninja piráti, zombie roboti, mimozemští dinosauři, to vše tam je. 😉 Infantilní hry rozhodně stále vycházejí, ale nabídka se naštěstí rozšiřuje o kvalitnější tituly.

 3. Komentáře by Kim — 20.8.2015 @ 7.43

  nebyla by prosím recenze na Andor?

 4. Komentáře by Thales — 20.8.2015 @ 8.10

  @Kim – Píši si do seznamu k plánovaným recenzím. 😉

 5. Komentáře by gormie — 20.8.2015 @ 12.43

  @Thales Na Smash Up! jsem koukal, vypadá to pěkně a díky těm všemožným frakcím je to fakt atraktivní, ale styl hry se mi moc nelíbí, působí to moc náhodně a chaoticky. Jako vtipná party hra je to asi fajn, ale mně tenhle způsob moc nevyhovuje.
  Slibně vypadá Shuffle Heroes a bude i v češtině.

 6. Komentáře by Kim — 20.8.2015 @ 20.50

  Thales :ok diky

 7. Komentáře by Thales — 25.8.2015 @ 14.47

  @Gormie – Je pravda, že Smash Up je spíš rychlá a oddechová hra. Co se Shuffle Heroes týče, v Essenu si budu vyzvedávat kopii, takže na přelomu října a listopadu bude recenze. 😉

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.