Ocenění

Duchařské příběhy sběratele starožitností (ukázka)

Autor | Aktuality | Pondělí 25 listopadu 2013 7.20

Nakladatelství Albatros nám v poslední době přináší klasiku světové hrůzostrašné literatury v krásné vázané úpravě. Spolu se sebranými spisy zakladatele moderního hororu H. P. Lovecrafta vznikla rovněž edice Pandemonium, v níž už jsme se dočkali Strašidelných příběhů od Henryho Jamese a Triumfu noci od Edith Whartonové. A nyní vyšel pod titulem Příběhy sběratele starožitností první svazek souborně vydaných dvoudílných Strašidelných spisů anglického spisovatele Montague R. Jamese. Český čtenář už měl tu čest s autorovými duchařskými příběhy ve sbírce Výstraha zvědavcům (1997) a ještě předtím ve společném souboru Oči plné děsu (1992), kde vyšly rovněž povídky Ambrose Bierce.

M. R. James: Příběhy sběratele starožitností. Strašidelné spisy I

vázaná, překlad Vladimíra Beranová a Zdeněk Beran, obálka Jakub Janovský, 356 stran, 349 Kč

vydalo nakladatelství Albatros Media – PLUS

Na samém konci 19. století, v době, kdy vrcholila éra anglických duchařských příběhů, přichází nenápadný gentleman Montague R. James – uznávaný odborník na staré rukopisy a vysoce postavený učenec, který po večerech toliko pro své potěšení píše strašidelné příběhy. Z pouhé zábavy se však stal literární skvost – James totiž nově definoval klasický duchařský příběh tím, že do něj věrohodné reálie, opravdové násilí, bezmála hmatatelnou zlovolnou hrozbu a krutá, nic nepromíjející strašidla. Tím založil tradici nových duchařských příběhů 20. století a jeho dílem se dodnes inspirují spisovatelé i filmoví tvůrci. První mu vzdal hold sám H. P. Lovecraft, když jej nazval „jedním z mála opravdových mistrů“.

V nakladatelství Plus vychází souborně celé Jamesovo dílo věnované žánru ghost story ve dvou svazcích s vysvětlivkami, komentáři a zasvěceným esejem v druhém svazku, tak jak je tomu zvykem v edici Pandaemonium.

Ukázka z knihy:

1 452 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 4 »

 1. Komentáře by op_1 — 25.11.2013 @ 9.50

  Zázrak.

 2. Komentáře by Martin Sust — 25.11.2013 @ 12.44

  Osobně jsem z těchto starých mistrů zvědav především na Clarka Ashtona Smithe, který by se snad v Albatrosu měl rovněž objevit…

 3. Komentáře by hseiner — 25.11.2013 @ 16.04

  Mně se hrozně líbí ta první věta. „V kuřáckém salonku seděli dva…“ Takhle mají vypadat první věty knih nebo příběhů obecně. Minimalistická, jasná expozice. Krása, kterou zvládá málokdo.

 4. Komentáře by Marek78 — 4.12.2013 @ 21.49

  Oči plné děsu som čítal, a poviem, nič pre citlivky. Na niektoré poviedky si spomeniem ešte dnes, pretože zanechaly v čitateľovi pocit nevysloviteľnej tiesne.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.