Ocenění

Duchařské příběhy sběratele starožitností (ukázka)

Autor | Aktuality | Pondělí 25 Listopad 2013 7.20

Nakladatelství Albatros nám v poslední době přináší klasiku světové hrůzostrašné literatury v krásné vázané úpravě. Spolu se sebranými spisy zakladatele moderního hororu H. P. Lovecrafta vznikla rovněž edice Pandemonium, v níž už jsme se dočkali Strašidelných příběhů od Henryho Jamese a Triumfu noci od Edith Whartonové. A nyní vyšel pod titulem Příběhy sběratele starožitností první svazek souborně vydaných dvoudílných Strašidelných spisů anglického spisovatele Montague R. Jamese. Český čtenář už měl tu čest s autorovými duchařskými příběhy ve sbírce Výstraha zvědavcům (1997) a ještě předtím ve společném souboru Oči plné děsu (1992), kde vyšly rovněž povídky Ambrose Bierce.

M. R. James: Příběhy sběratele starožitností. Strašidelné spisy I

vázaná, překlad Vladimíra Beranová a Zdeněk Beran, obálka Jakub Janovský, 356 stran, 349 Kč

vydalo nakladatelství Albatros Media – PLUS

Na samém konci 19. století, v době, kdy vrcholila éra anglických duchařských příběhů, přichází nenápadný gentleman Montague R. James – uznávaný odborník na staré rukopisy a vysoce postavený učenec, který po večerech toliko pro své potěšení píše strašidelné příběhy. Z pouhé zábavy se však stal literární skvost – James totiž nově definoval klasický duchařský příběh tím, že do něj věrohodné reálie, opravdové násilí, bezmála hmatatelnou zlovolnou hrozbu a krutá, nic nepromíjející strašidla. Tím založil tradici nových duchařských příběhů 20. století a jeho dílem se dodnes inspirují spisovatelé i filmoví tvůrci. První mu vzdal hold sám H. P. Lovecraft, když jej nazval „jedním z mála opravdových mistrů“.

V nakladatelství Plus vychází souborně celé Jamesovo dílo věnované žánru ghost story ve dvou svazcích s vysvětlivkami, komentáři a zasvěceným esejem v druhém svazku, tak jak je tomu zvykem v edici Pandaemonium.

Ukázka z knihy:

928 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 4 »

 1. Comment by op_1 — 25.11.2013 @ 9.50

  Zázrak.

  Líbí/nelíbí: Thumb up 0 Thumb down 0

 2. Comment by Martin Sust — 25.11.2013 @ 12.44

  Osobně jsem z těchto starých mistrů zvědav především na Clarka Ashtona Smithe, který by se snad v Albatrosu měl rovněž objevit…

  Líbí/nelíbí: Thumb up 0 Thumb down 0

 3. Comment by hseiner — 25.11.2013 @ 16.04

  Mně se hrozně líbí ta první věta. „V kuřáckém salonku seděli dva…“ Takhle mají vypadat první věty knih nebo příběhů obecně. Minimalistická, jasná expozice. Krása, kterou zvládá málokdo.

  Líbí/nelíbí: Thumb up 0 Thumb down 0

 4. Comment by Marek78 — 4.12.2013 @ 21.49

  Oči plné děsu som čítal, a poviem, nič pre citlivky. Na niektoré poviedky si spomeniem ešte dnes, pretože zanechaly v čitateľovi pocit nevysloviteľnej tiesne.

  Líbí/nelíbí: Thumb up 0 Thumb down 0

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.