Ocenění

Duna vychází v limitované edici… (ukázka)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 25 Září 2014 8.30

Po desítky let je román Duna amerického spisovatele Franka Herberta považován za nejlepší science fiction všech dob a jako taková se stala vítězem bezpočtu různých čtenářských i odborných anket. U nás se poprvé objevila v roce 1988 v dnes doslova ohromujícím nákladu sta tisíc výtisků. Další vydání následovala už pod hlavičkou nakladatelství Baronet v letech 1999, 2006 a 2013, ovšem u příležitosti padesáti let, které uplynuly od prvního vydání, se můžeme těšit na novou limitovanou edici s obálkou Emila Křižky. Datum vydání bylo stanoveno na 22. října 2014 a do té doby si knihu můžete objednat na stránkách nakladatele za zvýhodněnou předprodejní cenu. My vám mezitím přinášíme obsáhlou ukázku…

Frank Herbert: Duna – limitovaná edice

vázaná, překlad Jindřich Smékal a Karel Blažek, obálka Emil Křižka, 640 stran, 399 Kč

Kultovní SF sága Duny, kterou mnozí znají z některé její filmové adaptace, se rodila nesnadno. Její první díl, román Duna, který později proslavil jednoho z dnes již klasiků SF literatury, Franka Herberta, vyšel v roce 1963 v časopise Analog pod názvem Svět Duny. Tehdy vyšla ovšem jen jeho část. Díky obrovskému ohlasu u čtenářů napsal autor vzápětí pokračování příběhu Prorok Duny. Pro knižní vydání v roce 1965 obě části spojil a výstižně a stručně nazval Duna. Úspěch románu o pouštní planetě Arrakis a jejím pokladu stále rostl a hned v následujícím roce získal ceny Hugo a Nebula.

Frank Herbert své dílo rozšiřoval a vytvořil tak předobraz nové epiky v žánru SF. V letech 1969 až 1981 vyšlo dalších pět pokračování ságy popisujících boje o ovládnutí Arrakisu. Až předčasná autorova smrt ukončila i osudy hrdinů ságy, jejichž pokračování však zůstalo otevřeno. Přesto jeho smrtí příběhy o Duně nekončí. Frankův syn Brian, spolu s dalším vynikajícím SF autorem Kevinem J. Andersonem, převzal jeho úkol a k neutuchající potěše příznivců a díky jejich zájmu rozšířil ságu o další díly.

Ukázka z knihy:

1 935 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 13 »

 1. Comment by Kim — 25.9.2014 @ 9.41

  Dunu jsem vždy rozečetl ,ale nedočetl.Viděl obě filmové adaptace.Hral hry ná téma Duna.Nakonec jsem si poslechl Dunu načtenou.A díky Duně jsem vyhral Playstation.Tak že Duna něco v mém životě znamená a ja nevím co…:-D

 2. Comment by Toolshed — 25.9.2014 @ 10.12

  Ak by mi niekto vedel poradiť, som z toho totiž trochu zmätený. Bude táto edícia obsahovať všetkých 6 pôvodných Herbertových kníh, alebo iba spomenuté 2 (Duna a Spasitel Duny)? Celkovo ma vnútorné usporiadanie tohto univerza trochu mätie a rád by som mal jasno v tom, čo kupujem :D

 3. Comment by Martin Sust — 25.9.2014 @ 10.56

  Duna i v tomto vydání bude obsahovat pouze první svazek série, tzn. román Duna. Frank Herbert poté napsal ještě pokračování v pořadí Spasitel Duny, Děti Duny, Božský imperátor Duny, Kacíři Duny a Kapitula: Duna. Jeho syn Brian poté ve spolupráci s Kevinem Jamesem Andersonem napsal řadu různých sérií z historie světa Duny a také několik knih, které se vážou k původní sérii. Ovšem samotná původní Duna je i v tomto vydání samostatným příběhem, není třeba znát cokoli z dalších svazků. Pokud byste si přečetl celý původní cyklus Franka Herberta, pak na něj navazují romány Lovci Duny a Píseční červy Duny, zajímavá může být rovněž kniha Cesta k Duně, ovšem osobně bych doporučoval držet se původního cyklu a knihy pokračovatelů si nechat pouze v případě zájmu o další osudy univerza.

   

 4. Comment by Roman Štědronský — 25.9.2014 @ 10.59

  Tedy, jestli má jít o „luxusní“ vydání, tak co na obálce (kdyby jen na krabici) nápis „50. výročí prvního vydání“, který výrazně dojem z knihy narušuje? Copak vydavatel nemá žádný výtvarný cit? Připomíná mi to laciné neodstranitelné nálepky „hit“, „bestseller“ či „kniha roku“ na přední straně obálek, čím větší a zlatější písmo, tím zpravidla beznadějnější obsah. Tyhle věci si s pojmem luxus tedy nespojuju…

 5. Comment by Toolshed — 25.9.2014 @ 11.03

  Ďakujem za objasnenie, z toho počtu strán som usudzoval a tak trochu aj dúfal, že v tejto limitke bude viac kníh, ale potom som si všimol, že aj v iných vydaniach je prvý diel taký „macek“, čiže mi došlo, že do tohto 600-stranového by sa tiež viac nevošlo. Každopádne kupujem, ale pri prvom pohľade som čakal akési súborné vydanie na spôsob Valhaly.

 6. Comment by Martin Sust — 25.9.2014 @ 11.03

  Označení luxusní je označením naším, nikoli vydavatele. Na druhou stranu si myslím, že věta „50. výročí prvního vydání“ je nejen naprosto v pořádku (zda podle vás narušuje grafickou podobu je věc jiná), ale navíc má na míle daleko od nálepek „hit“, „bestseller“ či „kniha roku“.

  Obecně prosím rozlišovat mezi naším úvodníkem/titulkem a anotací… 

 7. Comment by gormie — 25.9.2014 @ 12.33

  Já jsem nerad takovým tím prudičem, co v komentářích všechno hned odsoudí, ale tohle má být luxusní limitovaná edice? Co konkrétně je na ní ta přidaná hodnota? To, že je k ní krabice? Ta obálka je hrozná, nudná, bez nápadu, působí lacině. Vypadá to jak kniha od Robina Cooka.
  Tohle vážně ne.

 8. Comment by Martin Sust — 25.9.2014 @ 12.42

  Tak jo, označení luxusní jsme pro jistotu z našeho titulku vyjmuli, aby to čtenáře i nadále nepletlo. Jde o limitovanou edici.

 9. Comment by adam — 25.9.2014 @ 13.43

  Ten font je strasny.
  Panovi Krizkovi odporucam dostudovat zaklady designu a typografie.

 10. Comment by Lamahe — 25.9.2014 @ 13.48

  Mne sa námet obálky vyslovene páči, mám rád také minimalistické pojatie. Avšak ohľadom toho nápisu s výročím sa tiež pridám skôr k oponentom. Ale neviete náhodou, koľko výtlačkov tejto limitky má ísť do predaja? Na stránke Baronetu nemajú žiadne info a cena mi nepríde nejak „limitujúca“, čiže očakávam skôr štandardnú kvalitu spracovania – papier, väzba atď.

 11. Comment by Toolshed — 25.9.2014 @ 13.53

  Mne sa design tiež páči, radšej niečo jednoduchšie ako prehnané, a príliš mi neprekáža ani nápis.

 12. Comment by Martin Sust — 25.9.2014 @ 13.54

  Ptali jsme se na počet výtisků, ale nakladatel prý nesděluje výši nákladu, což může být u limitky poněkuď zvláštní, ale je to vše, co vám k tomu můžeme v současnosti říct.

 13. Comment by djezek — 25.9.2014 @ 16.29

  Ok, takže takhle:
  – překlad stejný jako roku 1988 v Omnii
  – Baronet ho vydal už 3x, naposledy loni
  – grafická kvalita obálky a krabice je sice subjektivní, ale já si výroční vydání představuji jinak
  – podle fotky to je poměrně větší formát a tlustá kniha: takže současný styl, kdy vezmeme již 100x vydaný překlad, dáme to do nejlevnější vazby, do hnusného offsetového tisku na nejmizernější tlustý papír, abychom za to mohli žádat 200% ceny brožury. Nic proti, chápu to u novinky, kde se platí plně i ten nový překlad (byť mě třeba Anatém svou velikostí štve), ale tohle je moc.
  – limitovaná edice, ale počet výtisků nesdělíme? to je pokus o vtip nebo co?
  Za mě rozhodně palec dolů. Nepůsobí to na mě jako pocta autorovi a legendě, ale jako snaha ještě jednou vyrejžovat již třikrát předtím rejžované naleziště.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.