Ocenění

Odbude i vám dvanáctá hodina? (recenze)

Autor | Aktuality | Středa 26 září 2018 20.25

Ottfried Preussler, německý prozaik, který se do povědomí českých čtenářů paradoxně dostal především díky geniální filmové adaptaci příběhu s názvem Čarodějův učeň (známého také jako Krabat) v režii nepřekonatelného Karla Zemana. Není to ale pouze jediný příběh, který čeští diváci – a stejně tak i čtenáři – mohli doposud znát. Co takhle Malá čarodějnice? Ano, i ona je původně dílem tohoto spisovatele. Nakladatelství Argo nedávno k Čarodějovu učni přidalo další Preusslerovu knihu pod tajuplným názvem Odbila dvanáctá hodina. A tato kniha s sebou přináší mystickou atmosféru přímo zrozenou pro četbu během nadcházejícího studeného podzimu…

Preußler_Dvanacta-hodina

Spisovatelské portfolio Ottfrieda Preusslera je co do počtu sepsaných a vydaných titulů skutečně široké. A to i přes fakt, že se ve velké míře věnuje vesměs výhradně dětské literatuře. Na dětské čtenáře se zaměřoval z jednoho prostého důvodu – učil děti na základní škole. Od toho už vedlo pár krůčků k napsání povídky pro dětský rozhlas. Poté se začal naplno věnovat dráze spisovatele, díky čemuž mohly vzniknout knihy jako Čarodějův učeň, Malá čarodějnice či Loupežník Hotzenplotz. Mnohdy čerpal z ústní lidové slovesnosti, což je i případ knihy Odbila dvanáctá hodina. Ta čtenáři přináší devětatřicet různých pověstí rozdělených do tří tematických celků. Prvních třináct vypráví o pokladech a jejich strážcích, další o čarodějnicích a kouzelnících a posledních třináct příběhů pak o ubohých duších a lecjakých strašidlech.

Povídky to jsou vskutku rozličné, a to nejen na úrovni výše jmenovaných tematických celků. Zatímco v některé se nemusí objevit žádný fantastických prvek a má tak spíše obecně tajemnou atmosféru, v další se to přímo hemží strašidelnými duchy. Lze však říci, že hlavním pojítkem mezi všemi pověstmi je právě ona lidovost. Zní to sice očividně, ale v dnešní době se jen tak nesetkáte s textem, jehož četba by vám navodil pocit, jako byste seděli večer u pece a poslouchali naživo dědečkovo tajemné vyprávění o všech možných strašidelných bytostech. Všechny texty, které v knize najdete, tak mají jasný punc dobovosti a autentičnosti. Zde však narážíme na překážku – jakkoli jsou Preusslerovy texty jazykově bohaté a barvité, pro dnešního mladého čtenáře budou obtížně stravitelné. Pověsti se bezpochyby skvěle hodí například pro předčítání před spaním, ale budou mít problém zaujmout staršího čtenáře, jenž v dnešní době jistě zná příběhy daleko temnějšího rázu.

Vyzdvihnout lze bezpochyby i grafické zpracování celé knihy. Od obálky, přes předsádku, až po vnitřní ilustrace. Veškeré grafické prvky jen podtrhují atmosféru všech příběhů a dávají celé knize královskou korunu. Ať už si budete chtít touto pěknou publikaci zkrášlit svoji knihovničku, nebo si ji pořídit zejména pro její věrnou dobovou atmosféru a skvěle napsané lidové příběhy, z nichž budou mít čtenářský zážitek zejména vyspělejší čtenáři, rozhodně stojí za to.

Ottfried Preussler: Odbila dvanáctá hodina

vázaná, překlad Eva Pátková, ilustrace Barbora Motlová, 200 stran, 298 Kč

argo-logo

936 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.