Ocenění

Jízlivé šťouchnutí (nejen) do space opery (recenze)

Autor | Aktuality | Středa 20 července 2016 8.40

Hadrian Sawback je kapitán vesmírné lodi, arogantní hovado beze smyslu pro zodpovědnost, megaloman, lehkomyslný floutek… a někdo, kdo své plácnutí, že na misi nenechá nikoho zemřít a že bude co nejdůkladněji reprezentovat lidstvo, bere až příliš vážně. Spratek tak není pouze jméno pro nejmodernější pozemský hvězdolet – stejným slovem se dá popsat i jeho velitel… Steven Erikson si dal pauzu od epické fantasy, a aby si odpočinul od psaní emocionálně vyčerpávající Charkansaské trilogie, pustil se do rozverné parodie na Star Trek. Co na tom, že jistou rozverností oplývala i dvojice malazských nekromantů a jejich věčně zfetovaného sluhy. Vlastně nezáleží ani na tom, že nad některými pasážemi se ze smíchu stává spíš cynický úšklebek nad beznadějností lidstva. Protože to se prostě nepoučí. Nikdy a z ničeho.

Spratek-obalka

Jistou podobnost s Jamesem T. Kirkem nemůže Hadrian Alane Sawback popřít. Stal se velitelem nejmodernější lodi na základě překvapivě excelentního výsledku obskurního testu. Jeho úkolem je zkoumat hlubiny vesmíru – což by jej mělo udržet dostatečně daleko od všech problémů, jež by mohl způsobit. Možná. Snad. Pokud budou mít Pozemšťané dost štěstí. Tím to ale končí (když vynecháme detaily jako stav kapitánovy garderoby po návratu z mise). Hadrián Sawback je totiž… cvok. Po hlavě se pouští do zcela bláznivých kousků, neváží si nikoho a nic mu není svaté. Je mu lhostejné, že jeho kousky slouží především jako zbraně v soukromé válce s autoritami, které považuje dílem za pokrytecké svatoušky, dílem za nekompetentní hlupáky, dílem za fanatické ochránce předstíraných hodnot. Hadrián Sawback si je dobře vědom historické nutnosti dělat hnusné věci. Nemá strach si zašpinit ruce. Přesto nenávidí vesmír, ve kterém se krev pečlivě stírá a v němž se realita války mění v rozkošné společenské historky vyprávěné na plesech. Už jednou to zavedlo lidstvo na pokraj zkázy – a on prostě nedovolí, aby se situace opakovala.

Své odhodlání prokazuje v celé řadě šílených příhod, jež se svou posádkou prožívá a v nichž autor tu více, tu méně účtuje s klišátky prorůstajícími space operu od časů, kdy první lodě zamířily na obrazovkách a stránkách knih do nekonečna a ještě dál. Starosvětskou dobrodružnost čeká konfrontace s nástrahami v podobě nepřátelské slepice, příliš roztomilých koťátek a dalších epických úskalí. Eriksonův Spratek však má i svou temnou stranu. A ne, nejsou jí kapitánovy sexistické etudy. Zejména v druhé části knihy se autor nebojí pouštět do otevřené kritiky kolonialismu, korporatismu, společenské nerovnosti a smyslu civilizace držících lidstvo v ohradě pod hesly typu Make Earth great again způsobem, který řeže do živého. Kontrast příliš fanovsky zasvěceného, často prvoplánového, humoru a hlubšího spodního proudu místy vyloženě hladí proti srsti.

Jízlivosti pozorovatele, co toho viděl příliš, odmítá se z toho podělat a jedinou šancí pro zachování zdravého rozumu vidí v transmutaci ve smějící se bestii, nejsou pro každého. A Steven Erikson nad tím pouze spratkovsky krčí rameny. Spořádaný liberalismus, oslava světlých zítřků, o laskavém humoru a přátelských šťouchnutích pod žebra nemluvě, to není nic pro něj. Místo toho drze nastavuje zrcadlo – space opeře, Star Treku, modernímu světu. Ne proto, že by jimi pohrdal a chtěl se jim vysmívat. Naopak. Za každým rýpnutím stojí hluboké, vášnivé zaujetí. Touha po lepším světě, spolu se strachem, že se o něj necháme připravit výměnou za hrstku líbivých slovíček.

Steven Erikson: Spratek

brožovaná, překlad Dana Krejčová, obálka Steve Stone, 312 stran, 299 Kč

Související odkaz:

Toto jsou cesty hvězdné lodi SHL Spratek (ukázka)

talpress_logo

1 362 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Comment od Slavo — 21.7.2016 @ 14.10

    No to by mohlo byť niečo pre mňa. Od Eriksona som aj tak ešte nič nečítal, ak nerátam jednu poviedku.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.