Ocenění

Esmeřino lechtivé fantastično (recenze)

Autor | Aktuality | Úterý 31 července 2018 10.10

Zatímco v šedesátých až osmdesátých letech minulého století prožíval západní svět sexuální revoluci, v našich končinách se takové myšlenky stavěly proti principům socialistického soužití a budovatelské plakáty rozhodně nevzbuzovaly nespoutané sexuální fantazie. Zdá se, jako by nám tou dobou uteklo něco podstatného, co se aktuálně snažíme stůj co stůj dohonit. Alespoň se to tak poslední dobou jeví na poli komiksových novinek, kdy vydavatelé napříč žánrovým spektrem vysílají na knižní pulty jeden lechtivý komiks za druhým. A nutno poznamenat, že hranice lechtivosti, erotiky a porna se v těchto případech nezřídka slévají. Podobně je na tom i nedávno vydaný druhý svazek malé řady edice Argomiks s názvem Esmera, pod nímž jsou podepsáni pánové s pseudonymy Vince a Zep…

Esmera_Komiks

V útlé a nutno podotknout i precizně zpracované komiksové knížce se o obou mužích bohužel nedozvíme vůbec nic, tak si alespoň povězme, že Zep je švýcarský výtvarník jménem Philippe Chappouis a můžete ho znát jako tvůrce humorné ságy Titeuf určené malým čtenářům, a Vince je francouzský scenárista Vincent Roucher, který, aby těch přezdívek nebylo málo, proslul zejména spoluprací s kreslířem publikujícím pod pseudonymem Stan. Zep a Vince se dali dohromady právě díky komiksu Esmera, který ve Francii vyšel v roce 2015. Komiks vypráví příběh o dívce, kterou sexuální revoluce spolu s prvními nestydatými myšlenkami zastihnou koncem šedesátých let na upjaté dívčí katolické škole v italském Janově. Hlavní hrdinka Esmera se svou spolubydlící Rachele na těchto místech prožívají první hříšné fantazie a objevují tajemství mužských doteků a chtíče.

Esmera záhy zjistí, že má zvláštní dar, či schopnost chcete-li – po dosažení vyvrcholení se jí změní pohlaví. Ne duševní podstata, ale jen tělo včetně všech fyzických odlišností. Pokud se aktu oddá jako žena, po orgasmu se přemění v muže, a naopak. Ze začátku ji to přirozeně velmi znepokojuje a má značné problémy nejen navazovat nové známosti, ale především jakkoli uspokojivě žít. Poté svůj dar přece jen přijme a začne si jej užívat naplno. Problémem rozhodně nejsou známosti na jednu noc, přesněji řečeno na jeden sex, kdy se po dosažení jeho podstaty potichu vytrácí přeměněná, ale kýžené navázání dlouhodobé známosti. Jakýmsi vyvážením těchto peripetií se ale může jevit fakt, že Esmera stárne ve dvou tělech dvakrát pomaleji.

Pokud máte rádi erotický komiks plný realistické malby s mnoha anatomickými detaily, mohu slíbit, že vás Zepova precizní kresba rozhodně nezklame. Zkušený výtvarník je výborně vykreslený a umí to čtenáři „prodat“. Celý příběh je vyladěný do sépiového odstínu, což vhodně evokuje příběh založený na Esmeřiných vzpomínkách či osobní zpovědi. Zapově pevné lince a mnoha pozoruhodným panelům, které čtenáři předkládá (a tím nemyslím jen ty, kvůli kterým je dílo řazeno do kategorie pro dospělé) se skutečně nedá nic zásadního vytknout. Zklamání ovšem přichází se samotným příběhem, jehož děj by se dal shrnout větou: Esmera jde od muže k ženě, až se bez jakýchkoli zásadnějších zvratů prosouloží na poslední stránku, kde své vzpomínky ukončí. Jistě, podobný nicotný děj lze najít v mnoha dalších erotických komiksech včetně seriálové Druuny, které to navíc vystačilo na devět evropských alb, ovšem Esmeřin příběh má potenciál nabídnout víc.

Esmera-komiks-ukazka

Hledat zde nějaké stěžejní myšlenky je těžké. Na samotném začátku i v závěru se Esmera dívá na kopulaci kněze s mladou dívkou, jako by možná chtěla sdělit, že církev a hřích jedno jsou. Nebo to má být jen pobuřující efekt pro puritány? Zajímavá je rovněž situace, kdy by se Esmera mohla opětovně oddat vášni s Rachele, se níž dosáhla prvotního vyvrcholení a zrodila se její schopnost, ale raději zbaběle uteče, neboť má obavy, že kruh by se mohl uzavřít a ona by o dar přišla. I to snad lze vyložit různě, kupříkladu, že se jako lidé bojíme přijít o cokoli, co jsme už jednou nabyli? Poslední zajímavou scénou je ta, kdy se Esmera oddá jakémusi vůdci studentské revolty hlásajícímu rovnoprávnost a sexuální volnost. V duchu těchto myšlenek jej následně zneuctí jako muž, z čehož je revolucionář mírně řečeno zaskočen. Zjevně jako mnoho podobných, hřímajících z tribun lidu „pravdu“, je ji i on ochoten akceptovat pouze do míry, která vyhovuje především jemu samotnému. Ale upřímně, pouhé tři situace, jež jen mohou donutit k zamyšlení, jsou i na nepříliš objemnou komiksovou knihu poněkud málo…

Esmera

scénář Vince, kresba Zep

vázaná, překlad Ondřej Hrách, obálka Zep, 84 stran, 298 Kč

Argomiks-logo

1 475 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Komentáře nejde momentálně vkládat.