Ocenění

Exoplanety, vzducholodě i autorské besedy na PragoFFestu

Autor | Aktuality | Pondělí 4 února 2013 7.40

Letošní PragoFFest skrýval nejedno příjemné překvapení. Kolikrát se člověku stane, aby se ve dvou dnech seznámil se sexy sukubou, fanatickými mimozemšťany, nekromantkou či americkým autorem SF?

V pátek jsem po práci dorazila jen na spisovatelskou besedu nazvanou Od nápadu ke knize, která ovšem rozhodně stála za to. Lenka Lukáčová dokázala svými otázkami přimět Martina D. Antonína, aby se rozmluvil o tom, jak to vypadá, když chce sexy sukuba svést trpaslíka, a dokonce i o tom, kdy snad bude naplněno čekání na novou Daemonicu a pokračování Křivého ostří. Jan Kotouč zmínil své plány ohledně pátého románu ze sektoru Hirano a zdá se, že vzhledem k mým plánům ohledně třetího dílu rozepsané hard SF trilogie (po jehož dodání by snad již mohla začít vycházet) bychom si spolu mohli dát motivační závod. Johnak také nedávno odevzdal finální verzi svého JFK románu Invaze, kterého bychom se v knihkupectví měli dočkat za několik měsíců. Hanina Veselá představila svůj nový román Magnólie a démon a hrdinka Magnólie z jejího líčení působila skutečně jako barvitá postava, kterou si čtenář musí zamilovat, ale potkat by tuto telepatku a nekromantku osobně asi nechtěl! Hanina prozradila i plán na pokračování série o Magnólii. Tomáš Petrásek na besedě potvrdil, že populárně-vědecké Vzdálené světy III jsou těsně před dokončením a odevzdáním nakladateli, ale doufejme, že se od něj v blízké době dočkáme po románu Poslední hlídka i nějaké nové beletrie.

Podle toho, jak se Martin „Darion“ Antonín tváří, právě přišla řeč na sexy sukuby.

Svou sobotu na conu jsem zahájila přednášením o exoplanetách, kde mě velmi mile překvapila vysoká účast. Ani výskyt několika ne zrovna „uživatelsky-přívětivých“ grafů spekter atmosfér extrasolárních planet nezpůsobil útěk lidí z publika a podle výrazů i dotazů se zdálo, že se jim přednáška docela líbila. Po kraFFburgeru k obědu jsem zamířila na druhý díl přednášky Petra Tomka o vzducholodích. Formát rozdělené dvouhodinovky přednášce prospěl, na FanCity se během hodiny nestihla a dvouhodinovka bez přestávky by mohla přednášejícího i posluchače příliš unavit. Zato dvouhodinové besedy s autory neunaví obvykle ani jednu stranu – a tak jsem se v podvečer pustila do moderování pořadu „Vliv profese na psaní fantastiky“ s Editou Dufkovou, Sančou Fülle a Vilmou Kadlečkovou, která ještě předtím poprvé představila veřejnosti svou chystanou sci-fi sérii Mycelium, jejíž první díl pojmenovaný Jantarové oči by měl vyjít letos v dubnu u nakladatelství Argo. Větší část série jsem již četla v rámci betačtení a můžu s čistým svědomím říci, že se máme na co těšit – sítě intrik, napínavé honičky mimozemšťanů na Zemi, neštěstím stíhané hrdiny, záhadné živé Lodě i fanatické Össeany, kteří se rozhodně nezaleknou lidských obětí svému božstvu! Na besedu bohužel kvůli zlomené ruce nedorazila spisovatelka Karolina Francová. Přítomné autorky prozradily, jak to vypadá, když jaderná fyzička píše hard SF a požádá kolegy o radu ohledně čtyřřádkového popisu exploze atomové bomby ve vesmíru (aneb jak zkrátit čtyřstránkový elaborát na příslušný počet řádků), když sinoložka píše o Tibeťanech, nebo jak se ve fantastice může projevit i taková zahradní architektura. Úplně celý jsem nestihla křest nového JFK od Míly Lince, V prachu a krvi, ale z fotky se můžete sami přesvědčit, že nápaditost ani akce mu nechyběla!

Na křtu JFK – V prachu a krvi nechyběly ani postavy z knihy!

Bezprostředně po besedě s českými a slovenskými spisovatelkami následovala videobeseda s Jasonem Sanfordem, americkým autorem a pravidelným přispěvatelem časopisu XB-1. Musím přiznat, že zmínku na webu o chystané besedě jsem přehlédla, a tak mne šokovalo, když jsem ji úplnou náhodou odpoledne objevila v programu. Nevědělo o ní zřejmě víc lidí, protože zpočátku byla účast poměrně nízká; v průběhu besedy se naštěstí postupně zvyšovala a publikum ani nebylo úplně nesmělé a položilo několik otázek, takže dotazování nebylo jen na Blance, Johnakovi a mně, kteří jsme se ujali přímé komunikace s autorem. Jason nám prozradil, že chystá román ze světa Morových ptáků, s nimiž jsme se mohli v povídkách setkat v XB-1, a pracuje na dalších povídkách z tohoto univerza i odjinud. Příjemná videobeseda byla moc pěkným zakončením skvělého dne na PragoFFestu.

Kapitán Česká republika zasahuje! Hanina Veselá se také chystá neohroženě zapojit…

Autorem použitých fotografií je Jaroslav Houdek.

780 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.