Ocenění

Nová Kalifornie, město nových příležitostí (recenze)

Autor | Aktuality | Pátek 13 Prosinec 2019 20.20

Úspěch deskoherního Falloutu je neoddiskutovatelný, a tak se není čemu divit, že se parta ostřílených hochů z vydavatelství Blackfire pustila také do lokalizace rozšíření Nová Kalifornie. Expanze slibuje silnější herní zážitek, bratrské pomrkávání na znalce původních her, a jako bonus kooperativní kampaň. Právě interakce mezi hráči byla v základní hře pověstným kamenem úrazu. Obsah poměrně malé krabice skrývá naštěstí hodně muziky. Do hry si nově můžete vybrat novou pětici skvělých charakterů, přičemž jeden je zajímavější než druhý. Plastové figurky se chlubí obdivuhodnými detaily a přímo volají po vymalování. Kovaní deskovkáři ovšem budou nadšeni také tím, co najdou pod povrchem…

Fallout: Nová Kalifornie

Nově do radioaktivní pustiny zavítají Rangerka z frakce RNK disponující mapou, což jí usnadňuje průzkum a pohyb po mapových dílcích. Další nebezpečná ženština je Osamělá pistolnice, která hned od začátku pálí po nepřátelích ze své věrné zbraně. Pro kliďasy tu je zase Obchodník z karaveny se svou věrnou dvouhlavou brahmínou. Vedle toho, že snadno shání zátky Nuka-Coly (platidlo), se také velice snadno dostane k obchodu. Komu se v původní hře líbil Psanec bratrstva, ale rozčilovala ho jeho pomalá chůze, tak právě pro něj je stvořen Dezertér Enklávy. Kromě silného brnění snáze postupuje na žebříčku zkušeností, když nějakého radioaktivního brouka rozmázne svou okovanou botou. A jako posledního jsem si nechal Pana Šikulu, robota, kterého logicky neohrožuje radiace a díky svému skeletu má i tuhý kořínek zastoupený jedním štítem.

nova-kalifornie-big

Rozšíření fakticky přináší šest scénářů, ale pouze dva jsou opravdu nové. Zbylá čtveřice si dovoluje zahrát známé příběhy v neohraných kulisách. Přibyly totiž nové mapové dílky (i ty s Vaulty) a hlavně nové karty setkání, předmětů a perků. Scénáře jako Společenství, Far Harbor, Pitt a nebo Pustina vám nabízí originální situace, jiné cesty a hlavně se můžete ve městě či pustině střetnout s jiným osudem. Právě nedostatek herních karet setkání v základní hře nepůsobil dobře při častém hraní a hráč už dopředu věděl, kam ho daná možnost zavede. V Nové Kalifornii mají skupiny karet setkání stejná čísla, z nichž pro danou partii vyberete pouze jednu, takže hra získává na nepředvídatelnosti.

Následuje scénář Mistrův vzestup, kde si budete muset poradit s nástrahami Bratrstva Oceli a Jednoty, ale díru do falloutovského světa udělá Nová Kalifornie až díky kooperativnímu módu. Ano, stále nečekejte žádný PVP souboj, nicméně pokud byl původní hře vyčítán, podobně jako u deskoherního Zaklínače, nedostatek interakce se spoluhráči, tady se jí nasytíte na několik let dopředu. Nejen že příběh notně čerpá z druhého dílu počítačového Falloutu (navštívíte kupřikladu Arroyo), ale ještě musíte táhnout za jeden provaz, protože vítězi jsou buď všichni, nebo nikdo. Parta dobrodruhů buduje svůj vliv a snaží se předběhnout nebezpečnou Enklávu. Hráči plní úkoly, strategicky si je rozdělují a hra tím dostává úplně jiný drive!

nova-kalifornie-figures

Bohužel ne všechna rozšíření nabízejí něco opravdu podnětného. Naštěstí Fallout: Nová Kalifornie původní hru opravdu v mnoha směrech vylepšuje. Počet nových scénářů mohl být vyšší, ale hlavní je, že byla velmi dobře vyřešena znovuhratelnost. A pokud vás herní Fallout bavil, ale přesto jste jej po čase pro jistou monotónnost odložili, je pro vás Nová Kalifornie vlastně povinnost.

Fallout: Nová Kalifornie

design hry Brad Andres a Dane Beltrami

výtvarno Matt Bradbury a Evan Simonet

pro 1 až 4 hráčů od 14 let s dobou hraní 120 až 180 minut

Blackfire-logo

630 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.