Ocenění

Fanouš kráčí v záhadných stopách tajuplna (recenze)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 21 Listopad 2013 10.05

Co je snem každého komiksového fanouška v našich končinách? Podle mě to, když série s jeho oblíbeným hrdinou vychází tak pravidelně, že si ani nestihne říct, že další díl už dlouho nevyšel! A co je ještě lepší? Když se jedná o původní tuzemskou komiksovou sérii s originálním hrdinou, který má v sobě klasickou českou zapšklost a hlášky ostré jako břitva Sweeneyho Todda. O čemže to melu? O tom, že vyšel další díl Fanouše přeci! Dan Černý je jedním z nejplodnějších tuzemských komiksových tvůrců, takže vydání už třetí jeho knihy v krátkém sledu určitě potěšilo nejen mě. Fanouš: Po záhadných stopách tajuplna je dalším ohňostrojem absurdně trhlých dobrodružství jedenáctiletého chlapce, který stylem sobě vlastním zatočí s veškerým paranormálním šmejdem této i jiných planet a žádná záhada mu nemůže odolat.

Krom hlavního hrdiny v pruhovaném tričku narazíme v tomto díle i na spisovatelku záhadologické literatury Ivanu Mackerlovou. Celý příběh začíná tím, že ona literátka toužící po slávě a věhlasu unese nebohého Fanouška (ano, dokonce mu soustavně tyká!) přímo z postele, aby jí ulovil nějaké ty podněty pro její další chystanou publikaci. A co o postavě literátky říká sám autor v úvodu? „Dostat se tak do těch komiksů a dělat Fanoušovi parťáka! To by bylo něco! Ale vlastně proč ne? Já jako autor si můžu dovolit vše! A tak jsem se převtělil do slečny Ivany Mackerlové (přece jen mladá krásná spisovatelka je pro čtenáře přitažlivější než shrbený šedivějící kreslíř komiksů) a spolu s Fanoušem jsem procestoval svět, abych si znovu užil všechny ty záhadné a tajuplné jevy, které mě kdysi tak fascinovaly.

Samotná předmluva začíná tím, že Dan Černý se svěří, jak v mládí hltal všechny ty seriály A. C. Clarka, všechno to tajemno, záhady, strašidelné fotografie, ruiny rozpadlých domů se strašidelnou pověstí a noční nebe plné mimozemšťanů. S věkem si ale uvědomil, že všechno je jen zmar a podvod. Svou dětskou lásku ovšem umně převedl do příběhů svého hrdiny Fanouše, pro nějž jsou všechny tyto zdánlivě neznámé věci denním chlebem. Mýtických a záhadných míst je na naší planetě opravdu hodně, takže se není co divit, že v tomto příběhu jich prosvištíme opravdu dost. Spolu s našimi hrdiny obletíme v pořádně akčním stylu celou planetu a budeme zkoumat třeba Yettiho, jenž mluví česky, kulový blesk, bájné ztracené civilizace, gigantickou chobotnici a Megalodon, záhadné obrazce na planině Nazga, potkáme i oblíbené ufony, od Arthura Conana Doyla si půjčíme Ztracený svět a samozřejmě mrkneme i na Lochnessku. Tohle je opravdu nezkrotné dobrodružství, které tady dlouho nebylo! Všechny záhady pak Dan Černý v závěru knihy shrnul v přehledném slovníčku pojmů, a tak pokud byste u něčeho během četby tápali, nemusíte se obávat, že vám v závěru nebude podáno vysvětlení.

Krom krásného námětu se komiksům o Fanoušovi rovněž nedá upřít pořádně zběsilé akční tempo, kde není čas na nějaké intelektuální tlachání. Tady se jde zpříma na věc a dynamika obrázků plně koresponduje s dynamikou autorova vyprávění. Pokud se někde přeci jen zaseknete, pak to bude patrně u trefných hlášek účinkujících protagonistů. A další výhodou je nesporný fakt, že u příběhů jedenáctiletého kluka, který ještě neprošel pubertou, se náramně pobaví jak fanoušci akčních scifáren, milci mystična a záhad, komiksoví nadšenci, tak i intelektuálové, kteří propadnou jednoduchému řešení nevyřešitelných záhad a nevysvětlitelných úkazů. Ale samozřejmě se nemohou smát příliš nahlas, protože by si jinak zkazili své renomé. Takže jen pod vousy naladí potutelný úsměv, který maskují vyfouknutím dýmu, nejlépe z fajfky po dědovi. Ovšem u všech čtenářů těchto Fanoušových dobrodružství uvidíte pořádnou jiskru v oku, která je znamením toho, že se při četbě komiksu vrátili do dětských let. Do doby, kdy s námořníky objevovali nové a neprobádané končiny, s kosmonauty vykonali první krok na povrch neznámé planety, s dobrodruhy lovili v džungli zapomenuté ještěry z třetihor a před usnutím si promítali v mysli ta neúžasnější dobrodružství, kde hráli hlavní roli.

Klobouk dolů, Pane Černý!

Dan Černý: Fanouš – Po záhadných stopách tajuplna

brožovaná, obálka Dan Černý, 120 stran, 199 Kč, vydala Novela bohemica

568 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.