Ocenění

Fantastické seriály: AMERICAN HORROR STORY

Autor | Aktuality | Pondělí 26 října 2015 19.30

Geniální nápady bývají často jednoduché. Co takhle natočit hororový seriál, který v jednotlivých sériích zpracuje klasická žánrová témata? Strašidelný dům plný duchů; notně pochmurný blázinec, v němž není příliš velký rozdíl mezi chovanci a personálem; posedlé a jaksepatří rajcovní čarodějky, které před námi odkrývají historii svého zlovolného řemesla; panoptikum zrůd putující se svou pokoutnou podívanou širým světem a díky svému neobvyklému zjevu přitahuje ještě větší podivíny… A v aktuální sérii zavítáme do hotelu, kde se odehrávají věci snad ještě podivnější a zvrhlejší než v samotném pekle. To už stojí za pozornost, co říkáte? Projekt nese prozaický název American Horror Story, aby bylo každému hned jasné, odkud pocházejí nejzvrhlejší jedinci lidského rodu.

ahs-2011

Plán se zrodil v myslích dvojice seriálových producentů Ryana Murphyho a Brada Falchuka pracujících pro americkou kabelovou společnost FX. V úvodní sérii s podtitulem Murder House se spolu s čerstvě přestěhovanou rodinkou podíváme do domu, kde opravdu pořádně straší. Samozřejmě, že noví obyvatelé o tom nemají nejmenší potuchy a spolu s nimi se tak postupně seznamujeme s domácími duchy, přičemž každý z nich má za sebou krajně pohnuté životní osudy. Vše podstatné se samozřejmě váže právě k domu a život v něm se pomalu mění v učiněné peklo… Už první série zabodovala fenoménem, na kterém tvůrci neváhali stavět i ve třech následujících pokračováních – herečka Jessica Lange zde dokazuje, že bez ohledu na věk stále s přehledem překonává seriálové kolegy a není jen podstatným hybatelem děje, ale i miláčkem fanoušků. Šestašedesátiletá dáma má ve své sbírce mimo jiné i dva Oscary za snímky Tootsie (1983, herečka ve vedlejší roli) a Operace „Blue Sky“ (1995, herečka v hlavní roli). Od roku 2012 byla za svůj herecký výkon v tomto seriálu čtyřikrát po sobě nominována na Zlatý Glóbus a hned první nominaci po zásluze proměnila ve vítězství.

ahs-asylum

Štáb si byl ihned vědom, že Jessica je pro seriál nezbytným trumfem, a tak v druhé sérii nazvané Asylum dostala mnohem více prostotu. Tentokrát tvůrci pracují se dvěma dějovými liniemi, jež se odehrávají v různých časech. V prostředí podivné psychiatrické léčebny pro vyšinuté zločince se vše točí kolem osudů zdejších pacientů a zaměstnanců. Pokud se v první sérii podařilo navodit tísnivou hororovou atmosféru připomínající osmdesátá léta, pak pokračování jde v rámci žánru mnohem dál. Atmosféra je natolik hypnotizující, až máte pocit, že na obrazovce nepotkáte téměř nikoho při smyslech a s určitými obavami sledujete, co se z jednotlivých aktérů vyvine za lidské hyeny. Až na drobné odchylky se setkáváme s totožným hereckým obsazením jako v úvodní sérii a zdá se, že scenáristům dělá radost mást diváka tím, že se zde některé oběti z úvodní série proměňují ve zvrhlé bestie a naopak. Skoro to vypadá, že celý herecký tým byl úspěchem první série motivován k ještě lepším výkonům, takže výsledek nezaostává ani v nejmenším za očekáváním. Spíše naopak.

ahs-coven

Díky zaslouženému úspěchu se každý rok můžeme těšit na novou řadu. Třetí nese název Coven a ukazuje život klanu čarodějnic v dnešních těžkých časech. Ovšem nechybí ani pohledy do historie, kdy sabaty a okultní kouzla byly takřka na denním pořádku. Zažijeme nečistý boj čarodějnic o post té Nejvyšší, ale podíváme se i na pradávnou válku proti klanu voodoo čarodějek. A jak se dalo čekat, tam, kde jsou čarodějnice, nemohou chybět ani jejich lovci… Značnou vzpruhou se stalo angažování herečky Kathy Batesové, která je hororovým fandům známá jako vyšinutá ošetřovatelka z filmové adaptace Kingova románu Misery nechce zemřít, za jejíž ztvárnění obdržela Oscara pro herečku v hlavní roli. Opomenout však nesmíme ani další výraznou hereckou posilu Angelu Bassettovou excelující v roli královny voodoo čarodějek, v jejíž roli působí nadmíru svůdně a zároveň mrazivě nebezpečně. I třetí řada udržela nastolenou laťku kvality a pomohla seriálu získat další fanoušky.

ahs-freak-show

V loňském roce se objevila čtvrtá řada nazvaná Freak Show. Zavedla nás do cirkusového šapitó, v němž vystupuje panoptikum lidských zrůd, které své tělesné deformace za úplatu předvádí zkoprnělému publiku. Obludárium ovšem není jen zvrhlou pouťovou atrakcí, ale zároveň i společenstvem bytostí žijících ve vlastním světě a prožívajících podivuhodné osudy. Jsou trnem v oku běžným občanům a přitahují ty nejzvrhlejší jedince z řad normálních lidí, od bezcharakterních podvodníčků, kteří se neštítí jednotlivé členy komunity rozprodat do formaldehydových nálevů nejbizarnějších sbírek, až po regulérní psychopaty a sériové vrahy, kteří si myslí, že z podstaty své temné povahy do tohoto neobvyklého společenství patří. V roli principálky obskurního orchestru opět exceluje Jessica Lange, ovšem nová role je zároveň její labutí písní, protože po Freak Show se s tvůrčím týmem loučí (byť prosakují prozatím nepotvrzené informace, že by se mohla v šesté sérii vrátit.)

ahs-hotel

V současnosti se můžeme těšit prvními díly nové řády Hotel a jak se dalo čekat, hoteloví klienti zažívají pobyt, na který jen tak nezapomenou. Čerstvou posilou hereckého ansámblu se stala populární zpěvačka Lady Gaga, ovšem na hodnocení, zda se povede udržet vysoce nastavenou laťku, je ještě brzy. Přesto je už dnes jasné, že se American Horror Story výrazně zapíše do dějin televizní zábavy. Seriál je dalším potvrzením, že ambiciózní televizní projekty zažívají díky kvalitním tvůrcům zlaté časy, zatímco americká filmová studia se topí ve vlastní rozbředlé produkci a v pompézních trikových projektech. Přestože můžeme mít k seriálu nejrůznější výhrady, v konečném důsledku jde po všech stránkách o nepřehlédnutelnou porci kvalitního televizního řemesla. V každé sérii dostaneme ucelený příběh a skutečnou vizuální pastvu pro oči, aniž by se tvůrci báli experimentovat s různými natáčecími postupy. Jednotlivé série lze sledovat samostatně, ale teprve při znalosti celku skutečně oceníte práci celého týmu včetně rozmanitých hereckých poloh jednotlivých aktérů. Pokud jste snad dosud váhali, pak se bez obav vnořte do temné řeky hrůzostrašné tvůrčí fantazie.

American Horror Story

USA, 2011

64 x 50 minut

Režie: Alfonso Gomez-Rejon, David Semel, Ryan Murphy, Bradley Buecker

Scénář: Ryan Murphy, Brad Falchuk, Tim Minear, James Wong a další

fx-logo

Související odkazy:

Fantastické seriály: HUMANS

Fantastické seriály: MR. ROBOT

Fantastické seriály: PENNY DREADFUL

Fantastické seriály: BLUNT TALK

5 254 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Komentáře by Sliva — 2.11.2015 @ 10.17

    Díky za vnesení smyslu do chaosu jednotlivých sérií, doteď jsem neměla tucha, jak je to propojené a zvenku, z náhodných upoutávek a úryvků, to na mě působilo jako jeden hororový chaos:-) Tenhle článek mě naopak nalákal, takže jakmile nebudu mít po čem sáhnout, jdu do toho:-)

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.