Fantastické seriály: DAREDEVIL
Čtvrť Hell’s Kitchen, neblaze proslulou součást Manhattanu, padouši doslova milují. Všechny ty přístavní doky pro překládku pašovaného zboží, prostorná skladiště pro jeho uskladnění a přípravu na distribuci, spousta zapomenutých a nevyužívaných budov pro skvělé, dlouhé a k nevydržení bolestivé mučení a nakonec to obrovské množství podzemních tunelů, kde i krysy potřebují průvodce. Pro komiksového padoucha se však vždy najde i komiksový hrdina hájící dobro. Najde se, i kdyby měl být slepý. Ten náš přes den bojuje v soudní síni, kde jako obhájce zastupuje většinou ty, kteří si jinak pomoc kvalitních advokátů nemohou dovolit. V noci odhazuje slepeckou hůl a vyráží si do podsvětí zahřívat klouby svých pěstí o čelisti darebáků, kterým slepá spravedlnost neumožnila dostatečné pokání…
Seriál Daredevil je součástí marvelovského univerza budovaného v režii streamovací služby Netflix. Svoje dvě sezóny už má Daredevil odbyté a teď mu nezbývá než čekat na týmovku The Defenders, ve které spojí síly třeba s loni představenou Jessicou Jones, jejím přítelem Lukem Cagem, jehož seriál bude mít premiéru letos na podzim, a Iron Fistem, jenž si premiéru odbude až příští rok (celá série v jediný den, jak je u Netflixu dobrým zvykem). Titulní roli rohatého superhrdiny o slepecké holi získal neokoukaný Charlie Cox, o němž nebylo pořádně slyšet od dob Hvězdného prachu. Pominu-li občasný vstup bezkonkurenčně nejhvězdnější Rosario Dawsonové, pak jsou tváře seriálu vcelku neokoukané a jak je u zámořských produkcí dobrým zvykem, s kvalitními hereckými výkony nemají vážnější problém.
První sezóna je tradičním originem. Maskovaný hrdina sice nevidí, ale dokáže se orientovat dalšími smysly, díky čemuž pro něj není problém přesně zamířit ránu a protivníkovi zlomit nos, ruku nebo, pokud není zbytí, dokonce i páteř. Ďábel z Hell’s Kitchen, jak mu všichni říkají, se drží zásady své oponenty předhodit spravedlnosti živé, třebaže ve vegetativním stavu, hlavně je za žádnou cenu nezabíjet. Dalším jednostranným pravidlem boje je zákaz používání zbraní. Všichni okolo střílí z automatů jako pominutí, ale Daredevil v nejhorším případě použije leda tak obušky. Lecjaká bitka se tím proměňuje v úmorné mlácení už jednou řádně zmydlených prevítů, kteří mají tu odvahu se ještě zvednout z podlahy.
Bojové scény v hollywoodských produkcích posledních let trpí jistou těžkopádností. Když si porovnáte indonéský Zátah třeba s Avengers nebo nedej bože s posledním Batmanem, pak získáte jasnou představu, co mám na mysli. Daredevil je po stránce bojové choreografie asi tím nejlepším, co nám dnes může západní televizní a filmová produkce nabídnout. Již na konci prvního dílu se novodobý Zorro v masce s neprostřihnutými otvory pro oči bije do krve s bídákem mezi kapkami deště, aby se hned v následujícím dílu odehrála bojová scéna na jediný záběr a v jediné chodbě, v níž se kamera plynule přesouvá z jednoho konce na druhý a zúčastnění do akce dávají všechno.
Záporákem úvodní série je ohromný Kingpin (Vincent D’Onofrio), jehož pravé jméno se nesmí vyslovit. Figura velkolepých rozměrů, u níž člověk nikdy neví, zda se během výbušných proslovů rozbrečí nebo nelidsky rozzuří. Kromě otravných výpadů Ďábla z Hell’s Kitchen musí čelit tlaku svých padoušských souputníků a neustávajícímu šťourání životem zlomeného investigativního novináře hledajícího motivaci pro další velkou kauzu. Advokátní kancelář, jejíž činnost se poměrně brzy dostává do pozadí, reprezentuje kromě hlavního hrdiny ještě nenechavá asistentka Karen (výborná Deborah Ann Wallová) a kamarádský sympaťák Foggy (Elden Hensen). Množství postav si většinu času hledí svého a přesto se je daří držet na uzdě v rámci konzistentního celku.
Co se podařilo udržet v první sérii, už se tolik nepovedlo v té druhé. Daredevil je toho času už všeobecně známý jako symbol potírající bezpráví, který upustil od šupáckého šatníku a do akce se vydává v plné zbroji. Sedí ovšem hned na několika židlích a události tak nějak proplouvají kolem něj a vybírají si na něm daň v podobě četnějších a hlubších ran, zvyšující se únavy a ubývající pozornosti. Ale že to jsou události… Ve městě totiž řádí nový mstitel, anti-hrdina par excellence, podsvětím známý jako Punisher. Po několika nepříliš povedených či úspěšných pokusech uvést tuto postavu na filmová plátna se jí ve své dost možná životní roli ujal Jon Bernthal, aby mohl po boku muže beze strachu povstat jako ultimátní Kat. Jeho reinkarnace byla natolik úspěšná, že si nakonec vysloužil Netflixem a Marvelem ne zcela plánovanou, ale o to více očekávanou, sólovku, čímž se nám ta seriálová smršť hezky rozšiřuje.
Prvních pár dílů druhé série je přímo fenomenálních, divákovi je dopřána tolik netypická přímočarost v jednání, jaké sám Daredevil není schopen. Objevuje se další neobyčejná akční scéna na jeden záběr, ze které adrenalin a krev stříká na všechny strany. Pak ale na scénu přichází rozverná Elektra a soudržnost druhé řady Daredevila začne povážlivě skřípat. Proti obsazení téhle dračice nelze vůbec nic namítat, Elodie Yungová je tu skutečnou femme fatale s aristokratickým zázemím, což si zřejmě nacvičila už v letošních Bozích Egypta. Nicméně příběh se se vstupem druhého velkého hráče rozdělí na dvě zcela nesouvisející linie, mezi kterými se samotný Daredevil prakticky úplně ztrácí. A co je horšího, ztrácí se v nich i záporák, který je zde oproti první sérii podstatně nevýraznější.
Atmosféru temných zákoutí Hell’s Kitchen však i nadále podtrhuje skvělá kamera a nasvícení scén. Neuškodilo by ubrat na stopáži jednotlivých dílů (u Netflixu klasicky rozvolněná pod hranicí jedné hodiny) a razantně očesat dialogy řešící všemožné vnitřní démony. To už bych ale chtěl možná trochu příliš. Marvel má tímto na kontě skutečně temnou komiksovku, která s žádnou svojí postavou nezachází v rukavičkách. Pro fanoušky bojových scén a drsných komiksových adaptací je seriálový Daredevil prakticky povinnost.
Daredevil
Akční / Krimi / Mysteriózní
USA, 2015 – 2016, 2 x 13 epizod, cca 60 min
Související odkazy:
Fantastické seriály: MR. ROBOT
Fantastické seriály: PENNY DREADFUL
Fantastické seriály: BLUNT TALK
Fantastické seriály: AMERICAN HORROR STORY
Fantastické seriály: AGENTS OF S.H.I.E.L.D.
Fantastické seriály: THE WALKING DEAD
Fantastické seriály: THE EXPANSE
Fantastické seriály: LIMITLESS
Fantastické seriály: AGENTKA CARTEROVÁ
Fantastické seriály: MĚSTEČKO PINES
Fantastické seriály: THE WHISPERS
♦
1 791 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora
Netvrdil bych, že o Charlie Coxovi nebylo od Hvězdného prachu slyšet, v Boardwalk Empire byl poměrně výraznou postavou.
JamesFaith007: Tváří toho seriálu ale nebyl, i když lezl Buscemimu do zelí 🙂 Možná bude teď Cox pro mnohé důvodem, proč si tenhle mafiánský epos vyhledat nebo proč se pustit třeba do Teorie všeho.