Ocenění

Fantastické seriály: DARK

Autor | Aktuality | Úterý 2 července 2019 19.20

Kvalitní mysteriózní sci-fi se tvoří pouze za oceánem? Nenechte se vysmát. Naši evropští sousedé před dvěma lety dokázali, že natočit atmosférické dílo lze i ve střední Evropě a není k tomu třeba závratný rozpočet. Letos se diváci seriálu Dark dočkali už druhé série (ze tří plánovaných). Je proto nasnadě ohlédnout se a ujasnit si, proč seriálu věnovat pozornost. Děj příběhu Dark se odehrává na maloměstě Winden, konkrétně v roce 2019 (alespoň zpočátku). Jde o místo obklopené pochmurným lesem s jednou krajně podivnou lokalitou. Nedaleko se nachází jaderná elektrárna, kde se dost možná děje cosi nekalého, občas tam dochází k fyzikálním anomáliím a aby toho nebylo málo, za podivných okolností se tu začínají ztrácet děti…

Dark-tv-show

Mladý Jonas, který byl po nevyjasněné sebevraždě svého otce hospitalizován na psychiatrii, se vrací do místní školy. Mezitím se ztrácí Mikkel, syn zdejšího policisty Ulricha. Protože jde v řadě už o druhé nezvěstné dítě za krátký čas, v městečku Winden začínají oprávněně panovat obavy. Pátrání po zmizelých vede šéfka místní policie Charlotte a do děje se také přimotá Regina, bohatá majitelka místního hotelu. Tím výčet zdejšího osazenstva zdaleka nekončí. Seriál Dark jde na celou věc široka a to doslovně. Sleduje hned čtyři zdejší rodiny: děti, rodiče i prarodiče (jejich osobní linky i tu ústřední) a to navíc v několika časových rovinách, které od sebe dělí 33 let. Divák tak pozná většinu charakterů v roli mladých i dospělých. Postupně vychází najevo, že se podivné události ve Windenu nedějí poprvé. Proč? A kdo za nimi stojí? Právě to a mnohem víc tvůrci rozehrají napříč deseti díly v příběhu, který krom mystéria brouzdá do žánrů thrilleru a sci-fi.

O Dark se zprvu mluvilo jako o „německém Stranger Things“, toto označení ale není šťastné. Ústřední premisa je sice podobná, Dark je však stylem vyprávění mnohem blíž kultovnímu Twin Peaks, The OA, nebo příběhům z pera Stephena Kinga. Jedná se o podívanou pro dospělé publikum a jak děj postupuje dál, vzdaluje se jednoduché premise mílovými kroky do jiných vod. Nečekejte humor, nostalgické ohlédnutí do minulosti ani výraznou akci. Dark využívá situační napětí a dramatické emotivní okamžiky. Umí být depresivní a syrový, stejně jako nápaditý a dojemný. Už během první episody vynáší silné karty: pohlcující atmosféru, kupení podivných událostí, komplikované vztahové peripetie a dobře zvolené tempo. Tím se dostávám k výraznému kladu a současně i záporu. Příběh je dějově hodně košatý (co do počtu postav) a přemíra hrdinů bude v divákovi pochopitelně vyvolávat zmatek. Vztahové struktury rodin nejsou snadné a časové skoky sem a tam vyžadují velkou pozornost. Nejednou se dočkáme dvojitých koláží na mladé i staré postavy současně, aby se ulehčila orientace. Ruku na srdce, postav je tu opravdu příliš a nelze tak plně využít potenciálu všech. Ocenit však lze casting. Staří i mladí herci si jsou často opravdu podobní, a navíc tu neexistuje slabý článek. Všichni hrají dobře (včetně dětí a puberťáků).

Cíl autorů je jasný: chtějí rozpohybovat vaši představivost a napnout vás jako kšandy. Většinu dílů se jim to daří. Osudy charakterů jsou zajímavé a často se z průšvihu dostávají do ještě horších situací. Není náhoda, že seriál opakuje filozofické momenty a úvahy o čase, stvoření vesmíru, cyklech a osudovosti. Jsou ústředním tématem. Skrze tmavé filtry (obvykle v kontrastu s jednou jasnou barvou), depresivně skřípavé smyčce a poutavé monology, dosahuje Dark podmanivé atmosféry. Dlouhé záběry na les, hororové zvuky, pochmurný déšť, vše je laděno do nálad, které fanoušci žánru milují. Audiovizuální kabátek je tak příjemně osobitý. Winden je místo plné tajemství, lží, nevěr, podvodů i násilí. Jak děj postupuje vpřed, vnitřní i vnější temnota začínají vyvěrat na povrch a rozpohybují komplikované události, které padají na hrdiny jako balvany. Za všemi časovými údobími totiž existuje jedna kolektivní záhada, a každý člen čtveřice rodin je její součástí. Je to mozaika, komplexní a složitě propletená. Na jednu odpověď obvykle přibudou další otázky a diváci libující si v teoretizování a dumání nad záhadami (ve stylu seriálu Lost) se budou hodně bavit.

První půlka Dark vynáší trumfy v rámci funkčního set-upu a v ucelenosti funguje bezchybně. Druhá jde trochu odlišnou cestou. Odklání se do vod science fiction a ještě víc zamotává už tak hodně komplikované dění. Je dobré vědět, že nejde o ukončenou sérii. Přestože se některé otázky vyřeší, hodně jich zůstává pro pokračování. Ukočírovat celý příběh do srozumitelného finále, bude pro autory opravdu výzva. Doufejme proto, že Dark nebude následovat osud jiných seriálů a tvůrci už teď vědí, jak to celé skončí. Pokud ano, možná máme před sebou jednu z nejlepších televizních žánrovek. Fanoušci mysteriózních dramat a sci-fi nemusí v tomto případě váhat. Seriál je navíc k dispozici jak v originálním znění, tak i s anglickým dabingem.

Dark

Německo, 2017, 18×45 až 60 min (dvě série)

režie Baran bo Odar

hrají Anna König, Louis Hofmann, Maja Schöne, Oliver Masucci,

Angela Winkler, Jördis Triebel a další

netflix-logo

Související odkazy:

HUMANS ♦ MR. ROBOT ♦ PENNY DREADFUL ♦ BLUNT TALK

AMERICAN HORROR STORY ♦ AGENTS OF S.H.I.E.L.D. ♦ UTOPIA

THE WALKING DEAD ♦ THE EXPANSE ♦ LIMITLESS ♦ FOREVER

AGENTKA CARTEROVÁ ♦ MĚSTEČKO PINES ♦ THE WHISPERS

SENSE8 ♦ DAREDEVIL ♦ BLACK MIRROR ♦ 11.22.63 ♦ STRANGER THINGS

CIZINKA ♦ PREACHER ♦ WESTWORLD ♦ LUKE CAGE

INCORPORATED ♦ JESSICA JONESOVÁ ♦ IRON FIST ♦ THE DEFENDERS

THE DEFENDERS ♦ HARD SUN ♦ ALTERED CARBON ♦ DVA SVĚTY

THE HAUNTING OF HILL HOUSE ♦ VIOLET EVERGARDEN

2 459 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.