Ocenění

Perly seriálové fantastiky: DOBRODRUZI Z VESMÍRU

Autor | Aktuality | Úterý 30 května 2017 22.10

Televizní zábava polistopadového Československa měla zejména pro děti neopakovatelné kouzlo. Na televizní obrazovky vtrhla západní animovaná tvorba a od té doby zabírala čím dál větší prostor, vždyť dnes je v nabídce celoplošných programů celý dětský kanál. Před čtvrt stoletím byla ale programová nabídka podstatně skromnější a pokud se za oknem obýváku do nebe zrovna neusmíval bílý talíř satelitní antény, pak si divák vystačil se třemi tlačítky nejčastěji přímo na televizním přijímači. Pod magickou trojkou se většinou skrývala stanice OK3, třetí kanál Československé televize, který mísil vysílání několika satelitních televizí různých zemí, někdy s dabingem, někdy v původním znění, a pro dětského diváka měl přichystanou opravdovou televizní lahůdku: Dobrodruhy z vesmíru.

Dobrodruzi-Nikkarin

Obrázek pro tento díl Fantastický seriálů nám nakreslil samotný © Nikkarin!

Překladatelka a japanoložka Anna Křivánková často připomíná, že japonský seriál Dobrodruzi z vesmíru (Uchûsen Sajitteriasu neboli Vesmírná loď Střelec) byl po Včelce Máje jedním z prvních velkých anime, s nímž se u nás mohli diváci setkat. Troufnu si tvrdit, že si tento seriál oblíbily i děti, které se později všemu, co jen zdálky připomínalo mangu, zdaleka vyhýbaly (Pokémoni přišli až mnohem později). O produkci seriálu se postaralo studio Nippon Animation známé především díky adaptacím dobrodružných klasik (např. Willy Fog na cestě kolem světa). Mezi roky 1986 až 1987 bylo natočeno celkem 77 dílů pod režijním vedením Kazujošiho Jokoty, pro něhož se nakonec příběhy posádky Střelce staly největším životním dílem. Předlohou seriálu byl čtyřdílný komiks italského fyzika a kreslíře Andrea Romoliho, jehož vzory byli tvůrci jako Carl Barks, Moebius nebo Roger Dean. První epizoda Dobrodruhů se objevila už v roce 1982, jedná se o pětiminutovou sérii eskapád, které si čtyřčlenná posádka užije na neznámé planet, přičemž jedna scéna z této epizody se později probojovala do samotné znělky seriálu.

Všechno však začíná návratem domů. Vesmírná loď Střelec léta ve službách malé dopravní společnosti, která je schopná získávat pouze nepopulární zakázky zahrnující většinou pouze údržbu kosmických toalet. Posádku tvoří kapitán lodi Topy, jemuž se má každou chvíli narodit první miminko, a věčně hladový pilot Rana, tatínek veterán, na kterého doma čeká sedm zelených dětí. Jenže na odpočinek po únavné a otravné práci není čas. Krátce po příletu na Zemi si Střelce najme krapet vyšinutý vědec Gerard, který přímo fanaticky pronásleduje profesorku Annu na planetu Vega 3, kam se vydala hledal kořeny zmizelé civilizace Mu. Tím započne celá řada fantastických příhod, v nichž se posádka mnohokrát dostane do nesnází a téměř v každém dílu čelí tváří v tvář smrti. Krátce po příletu na Vegu 3 se k posádce přidá ještě Sibep, mimozemšťanka zřejmě rostlinného původu, jež dokáže každou vypjatou situaci uklidnit krásnou hudbou.

Dobrodružství se později přesunou na mnoho dalších planet ve vzdálených hvězdných systémech, kam posádku zavedou další a další výhodné zakázky, jež se takřka vždy promění v podvod skýtající nulový výdělek, ovšem jako protihodnotu nabízí záchranu jednotlivců i celých civilizací. Střelec je stařičká raketa, která měla už dávno přijít do starého železa, Ranovy děti často marně čekají na drobné dárečky z dlouhých cest, Topyho také trápí zabezpečení rodiny, do níž se v průběhu času začne počítat i Sibep, a Gerard se utápí v zoufalství z pocitu méněcennosti ve vztahu s profesorkou Annou. Díky vidině lepších výdělků dochází mezi čtveřicí přátel často ke sporům a nejednou se jeden z nich, nejčastěji Rana, odhodlá k podrazu, jehož později trpce lituje. Posádku Střelce tvoří obyčejní lidé se všemi nedostatky, kterými lidé běžně trpí, ale dokáží si vzájemně odpouštět a jeden druhému nakonec vždy podá pomocnou ruku. S tímhle odkazem se také seriál loučí v poslední epizodě příhodně nazvané Věčné přátelství.

Jednotlivé příběhy se většinou odehrávají během tří až čtyř epizod a inspiraci hledají kromě vědeckofantastické literatury i v soudobé společenské situaci. Poukazují například na nesmyslnost sporu mezi světovými mocnostmi, čelí hrozbě nukleárních konfliktů, náboženské zaslepenosti, nesmlouvavému vlivu těžařských společností a drogových organizací. Z fantastického žánru si berou Dobrodruzi z vesmíru odkazy na Frankensteinovo monstrum, osud velkolepého King Konga zde zastupuje smutný příběh o Derdanech a nalézt lze i klasickou honbu za pokladem, po němž prahnou kosmičtí piráti. Těch příběhů je samozřejmě mnohem víc a každý má své kouzlo a poselství.

Dobrodruzi z vesmíru u nás byli vysíláni se vcelku kvalitně obsazeným dabingem (Jiří Prager, Michal Pavlata, Petr Pospíchal), který ale jen částečně překrývá původní zvukovou stopu, v níž vzhledem k použití francouzské verze seriálu zní francouzština. Když se dnes podíváte na dochovanou verzi převedenou z VHS, pak vás možná pro kvalitu záznamu přepadne pocit nepatřičnosti. Ano, v Japonsku se seriál před třemi lety dočkal vypulírované Blu-ray edice, nicméně u nás se nevysílal ani v jediné repríze, zatímco My z Kačerova, seriál tehdy běžící ve stejné době na sousední stanici, se v televizi omílá pořád dokola (a natáčí se dokonce nové díly). Čtenáři tohoto článku už jsou pravděpodobně dávno mimo cílovou skupinu seriálu, zřejmě by jej zavrhli pro jeho přílišnou dětinskost a naivitu, ale jsem skálopevně přesvědčený, že by se i v dnešní době našli dětští diváci, kteří by jej dokázali ocenit a pro které by se stal opravdovou legendou. Pipo.

Dobrodruzi z vesmíru

Japonsko, 1986, 77 x 24 min

Režie: Kazujoši Jokota

Nippon_logo

Související odkazy:

Související články:

Jekyll ♦ Gravity Falls ♦ Spider-Man ♦ Teta

2 618 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.