Ocenění

Fantastické seriály: IRON FIST

Autor | Aktuality | Úterý 4 dubna 2017 12.40

Do New Yorku dorazil nový superhrdina. Nemá boty, po kapsách nenosí dokonce ani chytrý telefon, a přitom se dožaduje vstupu do jedné z výškových budov, jež prý nese jeho jméno. Do města totiž dorazil Danny Rand. Nikdo mu to ale nevěří, protože podle všeobecného mínění zahynul společně se svými rodiči při leteckém neštěstí už před patnácti lety. Když nezabere příjmení Rand, začne všude vykládat, že je Iron Fist, Železná ruka chránící bájný K’un-Lun rozkládající se kdesi na pomezí Tibetu a sousedního vesmíru. Nikdo se tedy ani v nejmenším nemůže divit, že jeho další kroky vedou do blázince, kde přivázaný k nemocničnímu lůžku v napjatém očekávání vyhlíží diagnózu vážné duševní poruchy. Jenže ona mu ruka opravdu občas svítí…

Iron-fist

Seriál Iron Fist jako nejčerstvější přídavek rozrůstajícího se marvelovského projektu Defenders pod taktovkou streamovací služby Netflix zápasí především s absencí jakéhokoli výrazu. Vizuální podoba se drží neutrálních barevných tónů s pořádnou dávkou pohledů na newyorské věžáky a hudební kulisa se sice čas od času přikloní na vlnu znovuobjeveného kouzla osmdesátkových syntezátorů, ale z poskytnutých střípků by se dal jen těžko poslepovat významnější celek. Všechny tři předchozí seriály (Daredevil, Jessica Jonesová a Luke Cage) si i přes dnes už tradiční civilní pojetí komiksových adaptací dokázaly vytvořit a udržet svébytnou stylizaci, která se zde jednoduše nedostavuje a výsledek je tak na první pohled nezajímavě obyčejný, přestože potenciál v Dannyho tajemné dlouholeté absenci kdesi v himalájských výšinách tu bezesporu je.

Dannyho nebo raději Iron Fistova superschopnost tkví v ovládnutí jeho čchi (viz Čína, esence života, jin a jang a podobně), díky níž se mu rozsvítí pravá ruka, se kterou pak může prorazit takřka všechno. Ve srovnání s Jessicou Jonesovou nebo Lukem Cagem se nejedná o žádný zajímavý posun, Iron Fist je ale také mistrem kung-fu a ve spojení se Železnou pěstí se stává v podstatě živoucí zbraní. Je tedy zcela namístě od Iron Fista očekávat kvalitní bojové scény s precizní choreografií, jenže hrdina v podání Finna Jonese nedokáže nic takového nabídnout. Od mizerného střihu, v němž se nedaří hereckou a dablerskou neohrabanost patřičně schovat, nebo alespoň zahladit, po základní nedostatky v příběhové podstatě hlavního hrdiny je všechno špatně. Iron Fistovy bojové výkony jsou značně nevyrovnané – jednou si bez problémů poradí s celou skupinou protivníků, jindy se může utrápit s generickým členem ochranky, od něhož se znalost bojových umění ani neočekává. Iron Fist neroste ani jako postava primárně zaměřená na boj, v závěru jsou jeho výkony snad ještě horší než na začátku a podobných nelogičností bychom mohli vytknout mnohem víc.

Ovšem i vcelku zaměnitelný seriál s nevydařenými bojovými scénami se může vytáhnout s pořádným příběhem plným zajímavých postav… V případě Iron Fista dostává divák dokonce výhodné balení s označením dva v jednom. Jedna dějová linie sleduje pokračující rozpínání Ruky vedené charismatickou madam Gao (Wai Ching Hoová), s níž měl co do činění už Daredevil. Ruka je zde prezentována jako odvěký nepřítel K’un-Lunu, jehož obrana je Iron Fistovou povinností. Pozice sidekicka se při tomto snažení navíc docela zručně chopí učitelka bojových umění Colleen (Jessica Henwicková), v roli gardedámy a pátého kola u vozu se pak opět objeví všudypřítomná Claire (Rosario Dawsonová), jejíž původní úloha ranhojičky superhrdinů a opěrného bodu se proměnila ve vskutku nepravděpodobnou akční bojovnici. Nesourodý trojlístek provází na ploše klasických třinácti dílů až nepochopitelná a především neutuchající naivita a křečovité dějové zvraty určené spíše do seriálové tvorby pro náctileté.

Druhá dějová linie je o něco zajímavější. Nabízí pohled na rozklad rodiny, s níž Danny coby malý kluk sdílel svůj život a která se teď částečně i jeho přičiněním obrací proti sobě. Harold Meachum (David Wenham), spoluzakladatel společnosti, do níž se Danny vrací, před lety zemřel na rakovinu, ale díky zásahu Ruky je opět naživu. Uzavřený v luxusním apartmá plní se značnou nevolí rozkazy zločinecké organizace prostřednictvím svého slabošského syna. Jakkoli je premisa této linie zajímavá, vleklé dialogy a hlavně průměrné herecké výkony jí opět nepříjemně podrážejí nohy. Často se zde sáhodlouhými opisy nahrazuje to, co by divák mnohem raději viděl na vlastní oči. Zejména když Danny vypráví o K’un Lunu, je to jako sledovat Thora a nevidět Asgard nebo Doktora Strange bez tréninku v Kamar-Taj.

Iron Fist je tak veskrze průměrnou seriálovou produkcí, v níž už se sice naplno pracuje s provázaností světa budoucích Defenders, ale nijak zvlášť zajímavě se dál nerozvíjí. Nenabízí ani adrenalinové akční scény, ani pečlivě vystavěný příběh, ani působivé a dobře zahrané postavy (čest výjimkám v drobných vedlejších rolích). Stejně jako mnoho jiných seriálů, je i tento pouze nenáročným konzumentem času, což je ovšem v podání Netflixu opravdu málo. O to víc bude zajímavé sledovat, jak si povede týmovka The Defenders či na letošní rok rovněž naplánovaný Punisher.

Iron Fist

USA, 2017, 13×53-62 min

režie Miguel Sapochnik, Uta Briesewitz, John Dahl, Tom Shankland aj.

hrají Finn Jones, Jessica Henwick, Jessica Stroup,

Tom Pelphrey, David Wenham, Rosario Dawson, aj.

netflix-logo

Související odkazy:

HUMANS ♦ MR. ROBOT ♦ PENNY DREADFUL ♦ BLUNT TALK

AMERICAN HORROR STORY ♦ AGENTS OF S.H.I.E.L.D. ♦ UTOPIA

THE WALKING DEAD ♦ THE EXPANSE ♦ LIMITLESSFOREVER

AGENTKA CARTEROVÁ ♦ MĚSTEČKO PINES ♦ THE WHISPERS

SENSE8 ♦ DAREDEVIL ♦ BLACK MIRROR11.22.63STRANGER THINGS

CIZINKA ♦ PREACHER ♦ WESTWORLD ♦ LUKE CAGE

INCORPORATED ♦ JESSICA JONESOVÁ

1 540 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 2 »

  1. Komentáře by Ronkar — 6.4.2017 @ 11.07

    Ten herec mi byl nesympatickej už ve Hře o trůny… čumět na seriál, který je ho plný, fakt nemusím 🙂

  2. Komentáře by Martin Sust — 6.4.2017 @ 17.42

    Ano, hlavní postava či vůbec celkově obsazení až na vzácné výjimky tahají spolu s choreografií soubojů a nelogičnostmi výsledek notně dolů, přestože potenciál tu znát je a ne vše se nepovedlo…

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.