Ocenění

Fantastické seriály: LIMITLESS

Autor | Aktuality | Pondělí 7 března 2016 8.45

Představa zázračné pilulky, díky níž by člověk získal přístup k plné kapacitě mozku, je jistě lákavá. Na jednu stranu se může jednat o destruktivní záležitost, jak předloni předvedl akční film Lucy, zároveň se ale před člověkem mohou otevřít dveře ke splněnému snu. V roce 2011 přišel do kin film Všemocný, v němž se Bradley Cooper díky pilulkám tajemné drogy NZT vypracoval z neúspěšného pisálka na pozici velice mocného muže. Převážně konverzační drama bylo režisérem Neilem Burgerem pojato jako dynamický thriller a dočkalo se zaslouženého diváckého úspěchu. V roce 2015 se televizní studio CBS, v jehož portfoliu nechybí řada populárních kriminálních seriálů, ujalo produkce seriálu Limitless, jenž volně navazuje na události stejnojmenného původního filmu. Jak dopadlo spojení formátu kriminálek s vědeckofantastickým žánrem?

limitless-poster

Pilot seriálu se veze na stejné vlně jako původní film. Ačkoli už se nemůže opřít o zázemí literární předlohy Alana Glynna, dokáže vcelku efektně recyklovat osvědčené postupy pod režijním vedením Marca Webba (Amazing Spider-Man). Vrací se tak ikonický nekonečný zoom, během něhož se leckteří diváci začnou shánět po kinedrylu, a přidaly se speciální efekty pro zobrazení výpočtů, nejvhodnějších postupů nebo únikových cest. Na scéně se objevují nové postavy, v první řadě Brian Finch (Jake McDorman) přebírající štafetovou pilulku, nenechavá speciální agentka Rebecca (Jennifer Carpenterová alias Dexterova ségra) a její věčně naštvaná a zároveň starostlivá šéfová Naz (Mary Elizabeth Mastrantonio).

Hlavní hrdina Brian je klasický ztracený případ, jenž se marně snaží o průlom se svojí jednočlennou kapelou. Ona ani ta snaha ale ve skutečnosti neexistuje, zkrátka je to flákač a taky trochu trouba, který nedovede pro svůj sen překročit fázi plánování. Do rukou se mu dostane pilulka NZT, která mu od základů změní život. Přimotá se k vraždě a později ho polapí FBI, v jejíchž spárech už zůstane. Přestože má NZT smrtící vedlejší účinky, díky potají podávané protilátce Brian navenek působí jako přirozeně imunní, čehož FBI okamžitě využije pro své účely. Brian je následně donucen hrát dvojí hru, při níž není zcela jasné, jaká strana je ta správná.

Pilot je na jedničku s hvězdičkou. Senátor Morra (Bradley Cooper) si v něm dokonce střihne pětiminutové cameo, čímž je provázanost s filmem dokonána. Hned s dalším dílem se ale situace obrací, tradiční šablona seriálů CBS vystrčí své růžky a tlačí Limitless směrem k epizodičnosti bez většího důrazu na jednotící motiv podivného vztahu mezi Brianem, Rebeccou a senátorem. Přibrzdí se i financování jednotlivých dílů, takže kamerové fígle jsou citelně ořezány, senátor se objevuje jen zřídka a místo něj je nastrčena jeho pravá ruka. Po nějakých pěti epizodách jsem byl rozhodnutý se tu pohoršit nad dalším kouskem plnícím už tak dost přetlakovanou seriálovou bublinu, přirovnat Limitless kupříkladu k Vražedným číslům a jít o dům dál. Nicméně jsem vydržel a seriál mi to postupně vrací. S každým dílem se vztah mezi postavami posouvá kupředu a občas se scenáristé nebojí i pořádně říznout.

Zda si vás výsledek získá, je dost závislé na tom, jak moc vám k srdci přiroste hlavní postava, díky níž se z Limitless stal v podstatě komediální seriál. Brian se chová jako dítě a pokud si vezme NZT, stane se sice nejchytřejším člověkem na světě, ale jako dítě se chovat nepřestane. Večer si rozpálí svůj věrný bong a přemýšlí, kam ještě napsat vykřičník, aby to působilo co nejvíc cool. V kanceláři si staví komplexní modely místa činu, protože si rád hraje s lepidlem a papírky. Členy svojí ochranky pojmenuje Mike a Ike, protože se mu to dobře pamatuje. A v neposlední řadě je Brian také milujícím synem a bratrem. Týden co týden se objeví nový případ, který se podaří pokud možno vtipně vyřešit, a zároveň se stahuje smyčka kolem původu NZT, což je hlavní důvod nedočkavého vyhlížení finále první sezóny.

Limitless funguje jako odpočinková televizní zábava pro ty, kterým klasické kriminálky připadají příliš zkostnatělé a vhodné spíš pro staré páprdy, přesto ale hledají seriál, kde není problém sem tam nějaký díl vynechat anebo naskočit do rozjeté série někde uprostřed.

Limitless

USA, 2015, 22 x 43 min

Režie: Neil Burger a Marc Webb

cbs-logo

Související odkazy:

Fantastické seriály: HUMANS

Fantastické seriály: MR. ROBOT

Fantastické seriály: PENNY DREADFUL

Fantastické seriály: BLUNT TALK

Fantastické seriály: AMERICAN HORROR STORY

Fantastické seriály: AGENTS OF S.H.I.E.L.D.

Fantastické seriály: UTOPIA

Fantastické seriály: THE WALKING DEAD

Fantastické seriály: THE EXPANSE

1 716 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 2 »

  1. Komentáře by Ronkar — 7.3.2016 @ 15.20

    Film byl slušný, ale že bych na stejné téma měl potřebu sledovat celý seriál, to u mě nehrozí.

  2. Komentáře by Roman Štědronský — 8.3.2016 @ 7.12

    Já jsem film neviděl, ale seriál je (povětšinou) příjemná oddechovka a to i v případě, že se řeší poměrně vážné věci. Díky tomu se na něj se mnou kouká i manželka.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.