Ocenění

Perly seriálové fantastiky: NÁVŠTĚVNÍCI

Autor | Aktuality | Pondělí 16 října 2017 13.20

Československá televizní tvorba se fantastickému žánru nikdy příliš nevěnovala, ať už byly důvody ideové nebo finanční. Je s podivem, že se z těch pár sci-fi seriálů podařilo vykřesat takovou perlu, jakou je koprodukční seriál Návštěvníci, který svými kvalitami spolehlivě obstojí i mimo vytčený žánr. V režii Jindřicha Poláka, s nímž je kromě bezpočtu filmů s panem Tauem spjata také filmová sci-fi klasika Ikarie XB 1, se stali Návštěvníci po všech stránkách vrcholem televizní tvorby osmdesátých let. Přestože od uvedení na televizní obrazovky v roce 1983 uplynulo již více než třicet let, seriál stále dokáže přitáhnout diváckou pozornost a zároveň trpce připomenout, že se u nás od té doby nepodařilo natočit nic alespoň srovnatelného…

Fibrich_Navstevnici

Obrázek pro tento díl Perel nám nakreslil samotný © Lukáš Fibrich!

Když Centrální mozek lidstva CML v roce 2484 vypočítá s absolutní přesností nevyhnutelnou katastrofu, při které bude Země vychýlena kometou ze své dráhy, Světová rada začne hledat řešení k záchraně lidstva. Jenže žádná z navržených alternativ nedokáže zajistit harmonické pokračování civilizace. Naštěstí existuje ještě jedna naděje. Skrývá se v poznámkách vepsaných do ztracených sešitů jedenáctiletého Adama Bernaua, později vědce oceněného Nobelovou cenou, vystihujících jednoduchý princip, jenž umožňuje přesouvat kontinenty, ba i celé světy. Nápad akademika Filipa vrátit se pět set let zpátky v čase a zachránit ztracené sešity se nejprve nesetká s pochopením, dokonce vyvolá silné rozhořčení o možných kauzálních důsledcích. Přesto se nakonec k úspěchu výpravy Adam ’84 obrátí víra celého lidstva, včetně delfínů.

Představená vize budoucnosti v úvodu Návštěvníků je pro mnoho diváků tím nejsilnějším, co si ze seriálu pamatují a díky čemu se stal takovou klasikou. Avšak přechod do současnosti, konkrétně do klidného a obyčejného městečka Kamenice roku 1984, a konfrontace čtveřice ohromených návštěvníků s nic netušícími domorodci, jej teprve učinil jedinečným. Výčet nápadů a situací, s nimiž tvůrci dokázali na prostoru patnácti půlhodinových epizod vyrukovat, je i na dnešní poměry obdivuhodný a samozřejmě jde téměř vždy proti hlavnímu heslu expedice „Hlavně nenápadně!“. Počínaje zásahem v hořícím domě Bernauů, kde požár spíš přiživují, než aby ho hasili, přes tahání vyměřovacích tyčí na každém kroku, až po přetížení elektrické sítě nebo bleskurychlé vysušení rybníku.

Co se obsazení týče, Jindřich Polák svěřil postavy vytvořené spolu se spisovatelem Otou Hofmanem herecké elitě. I přesto je takřka neuvěřitelné, kam až dokázal Josef Bláha vyšponovat postavu potrhlého akademika Filipa a zastínit tak komediantské velikány, jakými v té době byli třeba Josef Dvořák nebo Jiří Císler. Neustálé komandování ostatních členů expedice, zcela nesprávný výklad jakékoli přirozené situace a především postupná ztráta iluzí činí z jeho postavy naprostý unikát. Díky Návštěvníkům se tak silně zapsala samozřejmě ještě Dagmar Patrasová v roli Emilie Fernandezové. Ať už se koupe nahá nebo v průsvitných šatech, prochází se po chalupě oblečená jen v pánské košili, nebo tančí ptačí tanec budoucnosti, vždy na sebe strhne veškerou pozornost a dodá seriálu nezapomenutelný erotický náboj.

Současná podoba seriálu je ovlivněna soudním sporem, po němž byla postava akademika Filipa přejmenována na Richarda a všechny repliky, kde se jeho jméno vyskytlo, byly předabovány. Není jich překvapivě mnoho, ale ony znatelně změněné kousky zvukové stopy by se daly se současnými technologiemi určitě zahladit daleko lépe. Zejména když hudební složku obstaral Karel Svoboda s jedním ze svých nejlepších soundtracků. Stejně tak obrazové stránce plné na tehdejší poměry velice kvalitních triků doplněných amarounovými animacemi Jana Švankmajera by určitě slušel přechod na vysoké rozlišení.

Nejsou to jen amarouny a nezničitelné vozy Lada Niva, které nám po sobě Návštěvníci zanechali. Dávají také rodičům jistou naději, že jejich dítě, ať už zlobí sebevíc, se stále ještě může stát uznávanou osobností. Do té doby si i přes všechny možné zákazy stejně najde cestu k prvním láskám a každodenním lumpárnám, zatímco my budeme přemýšlet, zda je lepší si v klidu a o samotě temperovat, nebo raději s ostatními bez zábran humidovat.

Návštěvníci

Československo / Francie / Švýcarsko / Západní Německo, 1983, 15×30 min

Režie: Jindřich Polák

Hrají: Josef Bláha, Josef Dvořák, Dagmar Patrasová, Jiří Datel Novotný,

Vlastimil Brodský, Viktor Král, Vladimír Menšík, Dagmar Veškrnová-Havlová aj.

ceskatelevize-logo

Související odkazy:

Jekyll ♦ Gravity Falls ♦ Spider-Man ♦ Teta

Dobrodruzi z vesmíru

3 519 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Komentáře by davepuschkin — 17.10.2017 @ 22.44

    Hezky clanek o necem, co snad kazdy z nas zna… Osvezil vzpominky, takze diky a za plakat jednicka s *, Miro.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.