Ocenění

Fantastické seriály: MĚSTEČKO PINES

Autor | Aktuality | Pondělí 4 dubna 2016 16.25

Pro začátek jedna důležitá informace: Městečko Pines není přímým ani jakkoli volným pokračováním Městečka Twin Peaks, přestože inspiraci kultovním seriálem z počátku devadesátých let přiznává už sám autor předlohy Blake Crouch a také pilotní díl režírovaný M. Night Shyamalanem představuje povědomé prostředí. O mobilní telefon či dokonce Internet tu ani nezavadíte a každá snaha o únik se podobně jako cesta po Möbiově pásku vždy stočí zpět do výchozího bodu. Městečko Pines ovšem žánrově směřuje odlišným směrem a zároveň postrádá mnohdy až chorobnou symboliku Davida Lynche. Seriál by snesl přirovnání k Pod kupolí a občas se nabízí i jistá podoba Ztraceným. Všechna jmenovaná díla spojuje příběh odehrávající se v omezeném prostoru, dráždivé tajemství v pozadí a v neposlední řadě i vysoká kvalita. Dokáže se jim Městečko Pines právě kvalitou vyrovnat?

Wayward-Pines-poster

Těžce zhmožděný agent tajných služeb Ethan Burke se probudí ve stínu borovic a následně se stěží dobelhá do nedalekého města. Byl pověřen pátráním po dvou nezvěstných agentech, kteří zmizeli beze stopy kdesi ve státě Idaho. Po autonehodě se ale cítí dezorientovaný a podivně se chovající obyvatelé Wayward Pines mu nejsou příliš nápomocní. Všichni vypadají, jako by něco skrývali, jako by chtěli něco říct, ale nemohou. V místní nemocnici o něj pečuje poněkud vyšinutá sestřička a na policejní stanici se šerif místo vyšetřování stará spíš o netradiční příchuť právě olíznuté zmrzliny. Rozkládající se mrtvola v opuštěném domě je zřejmě veřejným tajemstvím. A ke všemu se děje něco podivného s časem…

Městečko Pines si svoje tajemství nedokáže udržet příliš dlouho. Zásadní zvrat přijde asi v polovině desetidílného seriálu, čímž se změní i jeho žánrové zasazení. Dění kolem agenta Burka už nadále není jedinou hybnou silou, do popředí se totiž dostane něco mnohem většího. Po chvilkovém uvolnění se příběh stává ještě vypjatější a vysoká hra manipulace se posune na vyšší úroveň. Pozitivně se projevuje to, že seriál byl od začátku naplánován pouze na jedinou sérii a dokázal se toho držet. S postavami se zachází podobně jako v románech Stephena Kinga, tvůrci jsou si vědomi jejich vlastnictví a nedělá jim problém si s nimi nešetrně pohrát nebo se jich zcela zbavit. Tempo se postupně zvyšuje a díky omezenému počtu dílů nevzniká problém hluchých míst a výplňových dílů. Závěrečná část nemá potřebu ponechávat si otevřené dveře pro další pokračování a je opravdu uspokojivé slyšet, s jakým gustem je za sebou zabouchne.

V roli odhodlaného a zpočátku notně zmateného agenta se přímo vyžívá Matt Dillon, jehož křivý úsměv se v něčem pořádném neobjevil už více než deset let. I v dalších rolích se většinou objevují herci a herečky, jejichž tváře vyvolávají vzpomínky na filmy z přelomu století. M. Night Shyamalan se po mnohaletém tápání zase pomalu drápe na pozici uznávaného tvůrce, nyní jako výkonný producent a režisér. Do jisté míry tomu napomáhá skutečnost, že Městečko Pines není čistě autorským dílem, což mu zřejmě usnadnilo si od něj zachovat patřičný odstup. Divák v podstatě dostává dva v jednom, protože příjemné šimrání tajemna na začátku se rázem změní na drsný boj s realitou. Městečko Pines je jedním z nejlepších žánrových seriálů roku 2015. Bude nadmíru zajímavé sledovat, jakým směrem se vydá ve své druhé sezóně, tentokrát bez zázemí knižní předlohy.

Městečko Pines

USA, 2015, 10×42 min

Režie: M. Night Shyamalan, Steve Shill, Nimród Antal ad.

Scénář: Blake Crouch, Matt Duffer, Ross Duffer

Fox_Television_Studios

Související odkazy:

Fantastické seriály: HUMANS

Fantastické seriály: MR. ROBOT

Fantastické seriály: PENNY DREADFUL

Fantastické seriály: BLUNT TALK

Fantastické seriály: AMERICAN HORROR STORY

Fantastické seriály: AGENTS OF S.H.I.E.L.D.

Fantastické seriály: UTOPIA

Fantastické seriály: THE WALKING DEAD

Fantastické seriály: THE EXPANSE

Fantastické seriály: LIMITLESS

Fantastické seriály: FOREVER

Fantastické seriály: AGENTKA CARTEROVÁ

2 154 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Komentáře by Cloudy — 24.5.2016 @ 14.19

    První díl druhé série už zítra. Teaser už na síti nějakou dobu visí, ale ty, kteří první sezónu ještě neviděli a mají o ní zájem, ať ani nenapadne se na něj podívat!

    https://www.youtube.com/watch?v=nmgfRLVVxG0

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.