Ocenění

Fantastické seriály: UTOPIA

Autor | Aktuality | Pondělí 16 listopadu 2015 10.45

Konspirační teorie, skupinka pošuků a britský černý humor. Co z toho pod taktovkou Channel 4 vzniklo? Utopia. Vizuálně podmanivá perlička plná psychedelických obrazů, šílených zvratů a ještě šílenějších postav. Příběh se točí kolem grafického rukopisu Experimenty Utopie. Ten se dostane do rukou výstřední čtveřici hrdinů, kteří se seznámí přes Internet. Jsou jimi Becky (studentka), Ian (IT specialista), Grant (jedenáctiletý sígr) a Wilson (hacker a konspirátor). V tom okamžiku po postavách začne pátrat organizace jménem The Network, která se pro získání rukopisu neštítí ničeho. Obsahuje totiž skryté odkazy na tajemství, které může mít neblahý dopad na celou populaci zeměkoule.

Utopia-poster

Seriál se nechává inspirovat populárními konspiračním teoriemi, které kolují internetem. Věříte, že se lékařský spis nedá zfalšovat? Že za násilnými a bombovými útoky jsou pouze teroristé? Že ve vakcínách nejsou žádná svinstva? Inu, Utopia se na podobné věci dívá po svém a rozehrává kolotoč událostí, díky kterým musí hrdinové prchat před dvojicí psychopatických vrahů, za nimiž zůstává hromada mrtvol. Z vrahounů zaujme především Neil Maskell jako Rozinkový chlapec, který i při explicitních scénách mučení pojídá bonbóny a stále dokola se ptá: „Kde je Jessica Hyde?“ Ostatně, tahle podivná otázka se táhne celou první sérií, a když na ni konečně dostanete odpověď, děj rozvíří příchod další značně labilní postavy (Fiona O’Shaughnessy).

Audiovizuální stránka Utopie je naprosto perfektní a je silně stylizovaná do komiksové podoby. Kompozice záběrů, psychedelicky přeexponovaná barevnost a ta hudba… V životě jsem slyšel už hodně soundtracků, ale to co vytahují tvůrci tady je neoddiskutovatelná pecka. Až má člověk občas pocit, že tvůrci museli ujíždět na LSD. Soundtrack je patrně to nejoriginálnější, co jsem v seriálu kdy slyšel. Ironický, praštěný, hravý i temně znepokojivý. Takhle dobře sladěná kombinace obrazu a zvuku se skutečně nevídá často. Podivný je vlastně i samotný plakát Utopie s výraznou žlutou barvou, který je v kontrastu s tím, co se v příběhu odehrává. A tak je to vlastně se vším.

Násilí a spousta zvratů

Utopia sazí na divákovu zvědavost. Nabízí vlastní tajemství a pokládá otázky, aby na ně postupně odpověděla. Pokud na tuhle hru přistoupíte, budete se bavit, protože zde nechybí tajemno i napětí. Dějová linka se hemží agenty, záhadnými vědci a politickým spiknutím. Informace nám tvůrci dávkují postupně a zvraty nejsou ani hloupé ani křečovité. Seriál má hlavu a patu a divák cítí, že se nejedná o splácané epizody, které nikam nevedou.

utopia-tv-gif

Postavy rozhodně nepatří do klasické škatulky líbivých tvářiček. Všechny jsou nějakým způsobem ujeté, z čehož vyplývá hravost dobře napsaných dialogů a opravdu podivných scén. Ztrácí se ovšem hloubka, protože charaktery jsou hodně šablonovité. Utopii ale nechybí nadsázka, čímž je děj mnohem stravitelnější, než kdyby se brala smrtelně vážně. Rozhodně musím dát autorům k dobru, jak dokáží střídavě brnkat na ironickou a vážnou notu. Přesto seriál zůstává hlavně v žánru thrilleru a autoři tu občas sáhnou k dosti brutálním a syrovým scénám. Občas je to hodně silná káva (explicitní mučení, zabíjení dětí ap.). Prezentace drsných situací trochu připomene snímky Quentina Tarantina, paradoxně se tu také ale stejně jako u Tarantina nejednou zasmějete.

Zábavný pohled na konspirační teorie

Utopia má slušný scénář a na svou délku (resp. krátkost), čítající pouze dvě série po šesti epizodách, nabízí dostatek zvratů. Děj sice postupně ztrácí hutnou atmosféru a je docela jednoduchý, ale předvídatelný ani omylem. Tady se totiž naprosto vůbec nedá odhadnout, s čím tvůrci vyrukují příště. Kolikrát se dočkáte vskutku podivných zvratů, které s příběhem udělají pořádný kotrmelec. Je pravda, že už v první sérii se příběh trochu zakucká a působí lehce roztaženým dojmem, ale po finální pointě úvodní série (která mně osobně vytřela zrak) seriál nabere druhý dech, aby vás dovedl do uspokojivého závěru. Tvůrci si přitom nechávají volné cestičky pro případné pokračování.

Konspirační thriller v značně neobvyklém kabátě. Jde o osobitý miniseriál, který zvysoka kašle na to jak by se to mělo dělat, což může nejednomu divákovi způsobit vrásky na čele. Tady nenajdete standardní koncept děje ani vývoje postav, všechno je tu tak trochu naruby. Britská produkce si zkrátka jede podle svého a já osobně jim to baštím. Utopia je bizarní, praštěná i překvapivě mrazivá. Nechybí jí feeling mysteriózních konspirací, ale především dokáže pobavit a nabídnout umně promíchanou směsici žánrů, které by v rukách jiných tvůrců nefungovaly pospolu.

UTOPIA

Velká Británie, 2013

12×55 min

Režie: Marc Munden, Alex Garcia Lopez, Wayne Yip

channel-4

Související odkazy:

Fantastické seriály: HUMANS

Fantastické seriály: MR. ROBOT

Fantastické seriály: PENNY DREADFUL

Fantastické seriály: BLUNT TALK

Fantastické seriály: AMERICAN HORROR STORY

Fantastické seriály: AGENTS OF S.H.I.E.L.D.

2 042 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.