TOP 12 fantastických knih prvního pololetí roku 2020
Náš výběr toho nejzajímavějšího ze zahraniční fantastiky prvního pololetí roku 2020 jistě není vyčerpávající, zvláště s přihlédnutím na jeho poněkud konzervativní ladění. Neváhejte a upozorněte na knihy, které v něm dle vašeho názoru citelně chybí, jakoukoli podobnou reakci pouze vítáme. Je rovněž nepřehlédnutelné, že produkci prvního pololetí ovlivnila celosvětová pandemie, se kterou se budou nejen žánroví nakladatelé vypořádat přinejmenším po celý letošní rok, pravděpodobně však ještě déle. Mnohé projekty byly pozastaveny, odsunuty, leckdy i zrušeny. V tomto ohledu se projevilo, jak věrní jsou čtenáři fantastiky, kteří neváhali nakupovat v čase zavřených obchodů přímo u nakladatelů, anebo je podpořit například přes crowfundingový projekt Linka 451.
Začněme zlehka zábavnou a čtivou science fiction, kterou nám v uplynulém pololetí servírovalo především stále poměrně nové nakladatelství Planeta9 dle výběru Veroniky Marhounové a Martina Královce. Krátkou a svižnou military SF Psí vojáci britského spisovatele Adriana Tchaikovského poněkud zastínil nedávno vydaný debutový román Jejich moře amerického autora Jamese L. Cambiase, příběh střetu hned tří inteligentních druhů pod ledem sevřenou hladinou měsíce Ilmatar. Lehce stravitelnou science fiction o stupínek pozvedá skvělá obálka Tomáše Kučerovského (navíc opatřená luminiscenčním efektem), jenž přidal i drobné vnitřní ilustrace. Výběr doplňuje druhý díl neméně čtivé série space oper Děti zmaru opět z pera Adriana Tchaikovského, ovšem vydaný nakladatelstvím Triton (ve srovnání obálek vynikne Kučerovského práce o to víc, protože Triton sáhl po generické a nezajímavé SF ilustraci). Pro leckoho možná překvapivým tipem je pak v edici Mistrovských děl SF Euromedií vydaný Zuřivec Henryho Kuttnera, patrně nejslavnější autorův román tradičně napsaný ve spolupráci s jeho ženou C. L. Moorovou, na němž se bezesporu podepsalo stáří, ale který i přesto zůstává vcelku zdařilým a hutným textem vhodným především pro ctitele klasiky.
Snad o něco ambicióznější, naopak však pro mnohé dost možná méně stravitelnou fantastikou je následující čtveřice. Hned na úvod zmiňme román Svědectví Margaret Atwoodové, pokračování slavné dystopie Příběh služebnice odměněné Bookerovou cenou je v celém výběru na českém trhu po komerční stránce jistě nejúspěšnějším titulem, jenž překračuje hranice fantastického žánru. Myšlenkově nejprovokativnějším titulem tohoto výběru je pak malým nakladatelstvím Gnóm! vydaná Americká modlitební příručka zajímavého amerického spisovatele Lucia Sheparda, jenž má rovněž potenciál zaujmout čtenáře i „mimo žánr“. Na povídky se specializující autor se zde pustil do fascinující kritiky moderní společnosti, která vás donutí přemýšlet o víře a vyprázdněných lidských životech. Jedinečnou směsí detektivního pátrání, noirového pojetí, netradičních fantastických kulis a hub je román Finch Jeffa VanderMeera, po všech stránkách nejpřístupnější autorův česky doposud vydaný text, jenž však nijak neztrácí na podivnosti a originalitě. Do třetice Argem publikovaný román Dolů k zemi klasika žánru Roberta Silverberga uzavírá výběr „náročnější“ science fiction. V novém překladu vydaný příběh, v němž se lidský hrdina podobně jako u Cambiase střetává hned se dvěma mimozemskými druhy, si nové vydání po dlouhých pětadvaceti letech jistě zasloužil.
Na závěr jsme si pro vás připravili tip na čtveřici fantasy knih s omluvou ctitelům hororu, na které se tentokrát bohužel nedostalo. V poslední době se u nás daří především drsné grimdark fantasy, do níž spadá druhý díl nové série ze světa Prachmistrů Zloba říše Američana Briana McClellana (když už tu byla řeč o obálkách, na tuhle se raději ani nedívejte) a především dlouho, netrpělivě a toužebně očekávaná fantasy pro dospělé čtenáře Trocha zlé krve jedinečného Joa Abercrombieho, jenž se vrací do svého temného a krvavého světa, aby představil novou generaci svých hrdinů v příběhu o střetu magie s rychle se rozvíjejícím průmyslem. Autor v podstatě opakuje osvědčené postupy, nicméně znovu a znovu natolik strhujícím způsobem, že mu to snadno odpustíte a budete opět zuřivě otáčet stránky. Těch se vám mimochodem dostane měrou vrchovatou v románu Převorství u pomerančovníku anglické spisovatelky Samanthy Shannonové. Pokud si potrpíte na obsáhlou fantasy v klasičtějším pojetí plnou intrik a magie, pak vám letošní nakladatelská produkce zaručeně dosud nenabídla nic lepšího. Kniha vyšla v péči nakladatelství Host, které nám přineslo rovněž pohádkovou fantasy V zajetí zimy od Naomi Novikové. S předchozím románem má tento titul společné i to, že jde o příběh hned několika silných hrdinek, ovšem troufáme si tvrdit, že oba romány si užijí čtenáři bez rozdílu pohlaví.
3 015 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora