Ocenění

10x fantastika v krátkém filmu za rok 2016 – část II.

Autor | Aktuality | Pondělí 20 února 2017 9.45

Druhou částí přehledu krátkých filmů uvedených v roce 2016 rozhodně neděláme za uplynulým rokem tlustou čáru. Některým rozsáhlejším nebo tematicky spřízněným snímkům se budeme věnovat i v budoucnu. Jenom filmů s robůtky, kteří jako by z oka vypadli Wall-Emu, by se loni našla další pětice. Dnešní výběr se od toho minulého liší převahou hraných filmů. Pro ně je příznačné, že tvůrci nepromlouvají k divákovi výhradně obrazem, ale také mluveným slovem, čímž se mírně zvyšují nároky na znalost angličtiny. Naší desítku uzavírá konečně i jeden humorný kousek, který by měl být dostatečným zadostiučiněním za všechny pochmurné vize konce světa a dojemná podobenství.

life-of-death

ANA

O další vzpouru strojů se tentokrát postaralo londýnské studio Factory Fifteen. Původní trailer k zakázkovému projektu Singularity byl uveden už před dvěma roky. V této podobě, jako jediná scéna bez dalších zpravodajských vstupů mapujících rozvoj umělé inteligence a počátek konce lidstva, se film ANA objevil až loni.

Automne

Podobné filmy se běžně honosí oskarovou nominací, mezi letošními kandidáty animovaných i hraných krátkých filmů byste ovšem žánrovou nebo alespoň fantastickému žánru blízkou tvorbu hledali marně. Studenti pařížské školy aplikovaného umění LISAA, v níž se kromě klasických oborů jako architektura nebo design mohou studenti věnovat i studiu oborů z oblasti počítačových her, vytvořili vskutku okouzlující obraz nejbarevnějšího ročního období.

Escape

Všimli jste si, kolik se v posledních letech vyrojilo projektů pohrávajících si s virtuální realitou? Možná některý z nich uchvátí koncového zákazníka úplně jiným způsobem, než jak si původně představoval. Gairo Cuevas působí jako asistent postprodukce u společnosti Pixar a jako tvůrce autorských krátkých filmů už má v Kalifornii docela slušnou reputaci.

The Life of Death

Pokud pravidelně sledujete facebookové stránky XB-1, pak už jste nejspíš dojemný snímek The Life of Death viděli. Příběh smrti, přátelství, času odejít a síle jít dál holandské animátorky na volné noze Marshy Onderstijnové sklidil zasloužený festivalový úspěch a v loňském roce byl uvolněn ke zhlédnutí online.

Never Happened

Jednoho dne už nebude alkoholu zapotřebí, protože nám jednu z jeho hlavních funkcí bez problémů obstará mobilní aplikace, nejlépe volně ke stažení. Ať už se ti dva dopustili nevěry či nikoli, kouzlo závěrečné repliky a nevědomou tíživost důsledků nového stylu života si pro sebe uzmula těhotná manželka. Kanadský autor krátkých filmů Mark Slutsky odvedl po všech stránkách profesionální práci, což zrovna v jeho případě, při pohledu na předchozí projekty včetně žánrového The Decelerators, není nijak překvapivé.

897 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.