Ocenění

Fantasy na malířském plátně: Larry Elmore

Autor | Aktuality | Středa 17 července 2013 8.35

Larry Elmore pochází z venkovské oblasti Kentucky a navzdory tomu, že se místní mladí muži buď usazovali jako farmáři, nebo šli pracovat do továrny, se z něho stal výtvarník se statutem legendy. Jak k tomu došlo? Přes problémy ve škole. Učitelé neměli šanci proti dobrodružným příběhům, které prožíval ve své hlavě a zvěčňoval je pod lavicí na kusy papíru. Neustále se opakovalo stejné kolečko – zabavení obrázku a jeho likvidace. Elmorea to však nemohlo odradit. Rodiče ho v jeho zájmu podporovali a nakonec mu umožnili, aby odešel studovat výtvarné umění na univerzitu (a byl prvním členem rodiny, který kdy dosáhl vyššího vzdělání). Po jejím dokončení následovala povinná dvouletá vojenská služba. Měl štěstí, že nebyl poslán do Vietnamu, ale do Německa.

Podařilo se mu procestovat část střední a jižní Evropy a konečně na vlastní oči viděl historická města a hrady, která jako by vypadla z fantastických knížek. Po návratu domů dál pracoval pro armádu, když maloval instruktážní obrázky a vojenskou techniku. Časem začal publikovat i v časopisech a když mu přítel pověděl o společnosti TSR, poslal jim několik prací na ukázku. Během pár týdnů se mu ozvali zpátky. V roce 1981 se stal vůbec prvním profesionálním ilustrátorem, kterého firma trvale zaměstnala. Zůstal tam šest let, během kterých dělal na Dungeons & Dragons, zásadně ovlivnil vznik a podobu Dragonlance a podílel se na dalších hrách a knihách, které společnost vydávala. Zažil největší rozkvět TSR a odešel ještě před jejím neslavným koncem. Podle Elmorea zničil firmu nenasytný management, kterému bylo vedoucí postavení v žánru málo, chtěl mnohem víc a investoval do nesmyslných projektů. Společnosti předpovídal nezadržitelný konec a to se také stalo.

Už v průběhu zaměstnání u TSR vydával v časopisu Dragon čistě autorský komiks SnarfQuest. V této směsici fantasy a sci-fi se kouzelníci setkávají s roboty a technickými výdobytky moderního věku. Jak už téma napovídá, šlo o odlehčenou verzi hrdinských příběhů, ve které nemohli chybět trošku praštění hrdinové (např. drak, který si myslí, že je kachna) a nedbale oděné, sexy představitelky. Od roku 1987 se začal živit jako ilustrátor na volné noze, přičemž zůstal z velké části věrný fantasy a hrám na hrdiny. Jeho obrázky se objevily i ve hrách jako EverQuest a Magic: The Gathering. Na zasloužený odpočinek odešel v roce 2006. V jednom rozhovoru řekl, že když měl u TSR společnou pracovnu s Keithem Parkinsonem, vzájemně se utěšovali tím, že až jim bude padesát, tak už budou malovat jen to, co je baví. Jeho kamarád Keith se padesátky nikdy nedožil a Elmoreovi táhlo na šedesát, když ještě po nocích intenzivně pracoval. Změna se stala nutností a dnes už se věnuje jen projektům, kterým chce.

Objíždí cony v USA i v Evropě, dokonce se zapojil do natáčení komediálního fantasy seriálu Brothers Barbarian, kde hraje starého čaroděje (pozor, neplést s klenotem filmové fantasy z roku 1987 The Barbarians). A splácí dluhy svým příznivcům. Dosud totiž chyběla pořádná publikace, která by shrnovala jeho čtyřicetiletou kariéru. Když mu několik přátel řeklo o projektu Kickstarter, nejdřív v jeho úspěch moc nevěřil. Nakonec se nechal přesvědčit a rozjel kampaň na podporu nové knihy. Nechtěl se zavazovat a přizpůsobovat vydavateli, ale na její tisk neměl dost finančních prostředků. Ohlas předčil očekávání a publikace byla během krátké doby na světě. Letos pak oznámil, že by chtěl podobně zafinancovat ještě jednu, s černobílými kresbami, které se nemohly do té první vejít. Vzhledem k neúnavné činorodosti Elmorea ale nepůjde o poslední věc, kterou pro nejbližší roky připravuje. Chtěl by novými díly navázat na svůj komiks a bezpochyby má v rukávu ještě další projekty.

 

791 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.