Ocenění

Sedm fantasy novinek pro štěstí i zábavu

Autor | Aktuality | Čtvrtek 14 dubna 2011 10.30

Občas je dobré podívat se trochu dopředu na zahraniční trh a zjistit, co nás v nejbližších měsících či rocích čeká. Zvláště pak, když jde o autory nám už dobře známé a pár nováčků k tomu. Takže tu máme novinky od autorů opravdu zavedených jako Terry Pratchett či Brandon Sanderson, autorů na našem trhu teprve začínajících jako Alan Campbell, Paul Hoffman a Lev Grossman a samozřejmě také autorů v českém překladu dosud neznámých. Jednoduše výhled na pár následujících měsíců na anglo-americkém trhu, které nám dají slušnou představu, jak to za nějaký čas bude vypadat i u nás. Dejte nám vědět, na co se těšíte nejvíc a třeba i to, co vás nezaujalo ani trochu.

Alan Campbell: Sea of Ghosts

Skot Alan Campbell se pustil s vervou sobě vlastní do nové série nazvané The Gravedigger Chronicles a prozatím sklízí od recenzentů jen samou chválu. Hrdinou příběhu je bývalý vojenský důstojník, jenž se snaží ochránit dívku s neobvykle silnou duchovní mocí, která přirozeně poutá pozornost. Ovšem to není jeho jediná starost, hladina světových oceánů nezadržitelně stoupá a s ní i nebezpečí ze strany bývalých pánů lidstva. Výsledkem je velmi nápaditá fantasy se zatraceně zajímavým prostředím světa ohrožovaného všudypřítomnou potopou. Campbell se ve své literární kariéře posunul o notný kus kupředu.

Peter Orullian: The Unremembered

Orullian hraje v našem přehledu roli nováčka, který se svým debutem vzbudil dost pozornosti na to, aby přilákal zájem některého z českých nakladatelů. V jádru jde o tradiční fantasy připomínající ságy typu Jordanova Kola času – krajinou se šíří temné zvěsti a venkované se raději přesouvají do bezpečí opevněných měst. Někteří mocní se tuto paniku rozhodnou využít, ovšem slova o blížícím se nebezpečí mají své opodstatnění… Ačkoli se Orullian nevyhnul chybám pramenícím z řemeslné nezkušenosti, přesto jde o nadějný počin.

Paul Hoffman: The Last Four Things

Hoffmanova Levá ruka boží se i přes mohutnou reklamní kampaň, či snad částečně právě kvůli ní, setkala s poměrně rozporuplným přijetím. Ovšem to konečné rozhodnutí patrně přinese až chystané volné pokračování. Jak se tedy mladý Cale s trýznivou minulostí a stejně temným posláním vypořádá s druhým dílem své ságy?

Kevin Hearne: Hounded

V podstatě další městská fantasy, ačkoli od této si nakladatel hodně slibuje, což je vidět i na reklamní kampani, navíc v tomto roce by měla v rychlém sledu vyjít celá trilogie a příští rok by se měla podobně objevit i na českých knižních pultech… Hrdinou je druid (nečekejte ale žádného staříka s bílými vlasy), jenž kdysi ukradl magický meč a po dlouhé dva tisíce let je díky tomu na nikdy nekončícím útěku. Útočiště nalezne v dnešních časech na místě, kam se stahují i další bytosti hledající zapomnění na staré časy. Ovšem meč je velkým lákadlem i pro boha a druidův klid netrvá dlouho…

Brandon Sanderson: The Alloy of Law

Sanderson se vrací do světa svého Mistbornu, jak dokládá nejen americká, ale i britská obálka (schválně, která se vám líbí víc?). Hrdinové předchozí trilogie jsou jen pouhým mýtem, uplynulo tři sta let a vývoj šel nezadržitelně kupředu – elektrické osvětlení, kanalizace a dokonce i mrakodrapy… A k tomu tu stále hraje svou roli také alomancie. Steampunkové motivy mohou dát světu Mistbornu tu pravou šťávu.

Lev Grossman: The Magician King

Grossman se ve svém románu Mágové pokusil otřást mýtem čarodějného učně, jenž se díky Harry Potterovi stal tak populární, a nabídnout čtenářům „verzi pro dospělé“. Povedlo se to jen částečně, ale přesto se dostavil úspěch v podobě mezinárodního bestselleru. A tak je tu návrat do magické Filorie a nová dobrodružství, která se pokusí najít tu správnou rovnováhu mezi tak trochu parodickým nadhledem a pravou fantasy atmosférou. Otázka je, zda se román objeví v českém překladu, když část nákladu prvního dílu u nás skončila v Levných knihách.

Terry Pratchett: Snuff

39. Zeměplocha a Terry to pořád válí, což je vzhledem k jeho nemoci obdivuhodné. Sam Elánius si vezme dovolenou, ale jak už to tak u policajtů bývá, problémy na sebe nenechají dlouho čekat.

3 109 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 9 »

 1. Komentáře by Apu — 14.4.2011 @ 12.39

  Těším se na Snuff (obálka je super) a Campbell vypadá velice zajímavě (Zjizvená noc čeká v knihovničce na přečtení).

 2. Komentáře by Majkl — 15.4.2011 @ 11.18

  U Sandersona sa mi viac páči tá druhá obálka, je zaujímavejšia a menej jasná. Som zvedavý na Campbella a aj na nového Sandersona, aj keď som ešte od neho nič nečítal, jeho čas príde 🙂

 3. Komentáře by Pepa62 — 15.4.2011 @ 17.16

  Z uvedených titulů mě zaujal pouze Campbell a Hearne. Ale rozhodně bych se těšil, pokud by se měl  u nás objevit první díl nové serie D.Abrahama-The Dragon´s Path nebo něco od K.J.Parker.

 4. Komentáře by Martin Sust — 15.4.2011 @ 19.31

  No nejdříve aby tu vyšla Abrahamova první tetralogie, což? Není trochu zbytečně hrr chtít hned tu další? Vcelku pochybuji, že si tu někdo troufne na K. J. Parkerovou, ale i já bych byl rád 🙂

 5. Komentáře by Pepa62 — 15.4.2011 @ 19.55

  Je mi jasný, že Abraham tady nemá takovou pozici, aby bylo reálný očekávat souběžné vydávání dvou sérií, ale nešlo by zkrátit prodlevu mezi jednotlivými díly současné tetralogie?
  A jak to myslíš s tou Parkerovou?Proč by měla být nezajímavá pro naše nakladatele?Autorku neznám,vycházím jenom z nadšených ohlasů na fantasybookcritic.

 6. Komentáře by Martin Sust — 15.4.2011 @ 20.23

  Myslím, že souběžné vydávání sérií je nešťastné u kohokoli. Na trhu je takový přetlak, že konkurovat sám sobě není zrovna dobrý nápad. Pokud to vyjde, tak letos by se měly objevit hned dva Abrahamovy romány. Osobně ho vedle Rothfusse považuji za to nejlepší, co ve fantasy vychází, oba to jsou výborní stylisté s citem pro postavy, to se ve fantasy zrovna moc nevidí. No a zdá se, že domácí čtenáři si na to zrovna nepotrpí (včetně většiny recenzentů).
  K. J. Parkerová je zajímavá autorka, ale myslím, že u nás a hlavně v současné situaci nemá příliš velkou šanci prorazit. Na to jak malý je český trh tu vychází ohromné množství různých cyklů, což v podstatě téměř znemožňuje větší úspěch kohokoli, pokud se zrovna nejedná o krvavou záležitost plnou drsných postav s ještě drsnějšími hláškami (narážím na Abercrombieho, kterému úspěch přeju, je to dobrá zábava a vlastně ani tolik nevadí, že se dost opakuje, přesto pochybuji, že je to nějaký bestseller, bohužel).
  Obecně si myslím, že je lepší pokusit se prosadit jen několik autorů, i když se jejich díla zpočátku ne tolik prodávají, než zkoušet neustále nové a nové tváře.

 7. Komentáře by Pepa62 — 16.4.2011 @ 11.13

  Přesto se u nás stále nová a nová jména objevují.Někdo zkouší prosadit Tchaikovského,někdo Sullivana.Jenom si říkám při pohledu na to kvantum knih, které vychází na anglo-americkém trhu, jestli o něco zásadního přicházíme a nebo to jsou jenom v podstatě stále dokola se opakující postupy a klony knih už několikrát napsaných.A jestli se dá říct, že ty opravdu zásadní a zajímavé tituly se i přes všechny ty problémy našeho knižního trhu v Česku přece jenom objeví.

 8. Komentáře by Martin Sust — 16.4.2011 @ 17.14

  Ano, o pár zásadních věcí stále přícházíme. Ale jak dopadají zásadní věci se můžeš přesvědčit po vydání románu Malý, velký od Crowleyho nebo sbírky Viriconium od M. Johna Harrisona. A řekl bych, že po nárustu DPH to bude se zásadními věcmi ještě mnohem horší…

 9. Komentáře by Martin Sust — 17.4.2011 @ 19.20

  Jo a pokud jde o Sullivana a Tchaikovského, tak oba vycházejí v teprve nedávno odstartovaných edicích, tam je přirozené, že se sáhne po nových tvářích, když není moc co rozvíjet (Argo ani Zoner donedávna nevydávali fantastiku ve větším).

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.