Ocenění

Fantazie ve třetím rozměru: Tim Roosen

Autor | Aktuality | Středa 19 listopadu 2014 11.45

Přestože Tim Roosen tvoří díla založená na science fiction a fantasy a používá stále stejné materiály, výsledky se navzájem liší tak zásadně, jako by pocházely z rukou úplně jiného umělce. Roosenovy současné objekty spadají pod jednu ze tří základních koncepcí, které určují jejich výslednou podobu: Asylum, Roboville a Monumental. Spojuje je pouze jméno umělce a hlavně technika, kterou vybrušuje už od roku 1996, kdy svoje výtvarné předměty poprvé představil veřejnosti. Roosen je vyučeným svářečem a kovářem, proto kov hraje prim u všech jeho objektů. Používá a kombinuje ocel, měď, odlévaný bronz i hliník.

Roosen pracuje především v sériích. Tuto koncepci odstartovala kolekce soch s názvem Strange Fruit, založená na tvarech rostlin. Monumental byl projekt, během něhož Roosen vytvořil model naší sluneční soustavy na devíti různých místech Belgie. Tyto plastiky ve veřejném prostoru připravila spolu s ním belgická organizace pacientů trpících cystickou fibrózou. Před deseti lety, kdy byly instalované, šlo o druhý největší model systému našich planet na světě. Úplně odlišnou atmosféru mají jeho masky a busty ze sekce Asylum, které charakterizuje jako portréty žen-bojovnic inspirované tunami lehkého fantasy čtení a hororové, deformované bytosti. Nevidíme konkrétní tváře, ale pláty brnění, které je zakrývají a které mají často také naznačený temný erotický náboj, což jim zajistilo prezentaci i na jiných výstavách než těch vyloženě věnovaných fantastice.

Poslední z Roosenových projektů úzce souvisí se založením vlastního metalurgického studia v roce 2010 v Sint-Truiden pod značkou Nova Belgica Art & Design. Vyrobil tu prvního robota jménem Fred, vpravdě pouze pokusné dílko, jehož jednoduché, odlehčené pojetí se doslova bije se sochami ze série Asylum, kterými se Roosen proslavil. Fiktivní městečko Roboville zaplňuje postupně dalšími sousedy, neboť s nimi nemá o nic menší úspěch, na němž se podílí kromě dokonalého zpracování i to, že se v nich možná tak trochu vidí i sami diváci. Roosenovi roboti totiž imitují lidské chování se snahou najít v této nápodobě vlastní identitu a místo. A to je samozřejmě jedno ze zásadních nosných témat (nejen) science fiction.

Pokud byste chtěli vidět Roosenovi roboty naživo, pak není nic jednoduššího, než vyrazit na konci listopadu do pražské Národní technické knihovny, kde bude probíhat třetí ročník akce nazvané Cafe Neu Romance. Jako hlavní téma letošního mezinárodního robotického festivalu zvolili organizátoři Golema a mechanického člověka budoucnosti při příležitosti stého výročí od vydání knihy Gustava Meyrinka Golem. Jeho součástí bude i výstava několika desítek umělců v galerii knihovny, včetně obyvatel Roosenova světa Roboville.

951 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Komentáře by idle — 19.11.2014 @ 13.16

    Ty plechové masky mě nijak zvlášť nezaujaly, ale robůtci i ty abstraktní konstrukce nahoře se mi líbí.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.