Ocenění

Félix J. Palma před námi odkryje Mapu času (ukázka)

Autor | Aktuality | Pondělí 3 června 2013 7.15

Pokud jde o steampunk, řídí se svět heslem „čím víc, tím lépe“ a v zahraničí vycházejí doslova desítky románů a antologií. My jsme samozřejmě o nějaký ten kus pozadu, ale už i u nás se blýská na časy. Vedle antologií nacpaných českými variacemi na paropunk se u nás docela daří Cherie Priestové a jejím příběhům z Mechanického století a v dohledné době si nakladatelství Triton pojistí trůn nekorunovaného krále moderního steampunku v Čechách románovou sérií Marka Hoddera. Ovšem steampunk od uznávaného španělského autora úspěšně publikovaný i na anglo-americkém trhu? To tu ještě nebylo! První díl nové trilogie navíc vychází u pro fantastiku docela netradičního nakladatelství Host. Už jste zvědaví?

Félix J. Palma: Mapa času (Victoriana, svazek první)

vázaná, překlad Iveta Gonzálezová, obálka Cliff Nielsen, 528 stran, 389 Kč

Strhující příběh o cestování časem z prostředí viktoriánské Anglie. Píše se rok 1896 a celý Londýn žije převratnou novinkou – cestováním v čase. Společnost Murrayho cesty časem totiž svým klientům nabízí možnost uskutečnit dávný lidský sen a vypravit se do jiné doby. A to přesně udělá Claire Haggertyová, svérázná mladá dívka ze zámožné rodiny, která je přesvědčená, že jí žádný z nudných nápadníků nedokáže dát opravdovou lásku. Proto se vypraví do roku 2000, kde se zamiluje do muže z budoucnosti a zažije s ním milostný románek napříč časem.

Ne každý ale touží po budoucnosti. Andrew Harrington chce spáchat sebevraždu, protože ho nic nedokáže zbavit bolesti ze smrti jeho milované, prostitutky Marie Kellyové, která se stala poslední obětí Jacka Rozparovače. Když se však objeví možnost cestovat v čase, rozhodne se vypravit do minulosti a Marii zachránit. Jenže cestování časem má svá rizika. Můžeme měnit minulost? Smíme vidět budoucnost? Sám spisovatel H. G. Wells čelí nebezpečím a paradoxům cestování časem, když se v jeho době objeví člověk z budoucnosti, který ho chce zabít a přisvojit si autorství jeho románů.

Félix J. Palma se na pozadí napínavého a důmyslně vystavěného příběhu, ve kterém nechybí osudová láska, tragická smrt ani nebezpečná záhada, osobitým a vtipným stylem dotýká různých úvah o cestování časem. Mapa času překračuje hranice několika žánrů a dohromady tvoří strhující dobrodružství, které vzdává hold počátkům science fiction a přenese čtenáře do fascinujícího prostředí viktoriánské Anglie.

Ukázka z knihy:

Félix J. Palma má úžasný talent popsat prostředí, dokáže vdechnout život viktoriánskému Londýnu, takže má čtenář pocit, že sám cestoval v čase.

Robert Thompson, Fantasy Book Critic

Bestseller, k jehož četbě by se s pýchou přiznal kterýkoliv profesor literatury. 

Público

Mapa času není jen nejskvělejší hold H. G. Wellsovi, jaký kdy vznikl ve španělském jazyce, je to mistrovské dílo, které přesahuje hranice žánru zvaného steampunk… je to výjimečně dobrý román o časových paradoxech, vědeckých snech, literárních mýtech a milostných příbězích, jež nestárnou.

Ricard Ruiz, El Periódico

Palmův román neustále překvapuje a jeho zápletka vás zradí přesně ve chvíli, kdy máte pocit, že jste na to přišli.

Rory Moorová, Los Angeles Review of Books

1 001 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.