Ocenění

Festival fantazie 2016: Zombie, Bradbury a rakety

Autor | Aktuality | Pátek 22 Červenec 2016 16.35

Zima mrtvých vévodila herně na letošním FF, muzikál inspirovaný dílem legendárního Raye Bradburyho a rakety á la J. M. Troska zase tradičnímu Večeru fantazie. I za jediný víkend se na FF dalo stihnout leccos od křtů, přednášek a besed přes hraní deskovek až po hudbu a samozřejmě tradiční diskuse o tématech fantastických, fantastičtějších a nejfantastičtějších. Začátek conu pro mě paradoxně neproběhl na conu, ale v chotěbořské knihovně, kde se v pátek 8. 7. odpoledne odehrál křest nové knihy spisovatelky a psycholožky Petry Štarkové, Jak to chodí v lidské hlavě. Knížka hravou formou přibližuje psychologii a lidský mozek menším dětem, které se tak dozví o fungování paměti, pocitů, soustředění a dalších základních psychologických tématech. Kmotrem knížky byl Honza Kotouč a na křtu padla řada námětů na případná pokračování „jak to chodí…“.

1_krest-Mozku

Obr. 1: Honza Kotouč křtí knihu, nebo spíše její autorku Petru Štarkovou dětským šampaňským. Vhodnější nápoj by se na křest dětské knihy od spisovatelky, která už vydala knížku Pirát jménem Šampaňský, ani najít nedal.

U mozků jsem zůstala i po valnou část pátku a kousek soboty, neboť v herně se objevila nová deskovka Zima mrtvých – postapo, v němž se snažíte přežít zimu v kolonii lidí bránících se proti útokům zombie. Hra má propracovaná pravidla a víc možných herních situací, než stačíte projít za mnoho kol hraní, a rozmanitost herních plánů, postav i hráčských úkolů je značná. Potěšila mě kombinace kooperativních a kompetitivních prvků, kterou v deskovkách obvykle oceňuji. Pokud vás hra zaujala, můžete mi v duchu poděkovat, až zase budete v půl třetí ráno likvidovat další nájezd zombie do kolonie.

2_spisovatele

Obr. 2: Během druhého, „avalconového“ víkendu FF se tradičně sešla řada spisovatelů, od Honzy Kotouče přes Petru Štarkovou, Janu Rečkovou, Honzu Kovanice, Aničku Šochovou či Terezu Matouškovou po Editu Dufkovou, Jarka Mosteckého, Františku Vrbenskou, Vlada Ríšu a další oblíbené autory.

Pořady z vědecko-technické i literární linie jako obvykle stály za vidění, ať už šlo o přednášky Jardy „Archimeda“ Kousala o pátrání po deváté planetě a o plasmové medicíně, pořad Jany Drábové o bláznivých teoriích z historie evoluční biologie nebo beseda s Honzou Kotoučem o tom, kam směřuje jeho Sektor Hirano (nápověda: tamní konflikt už vrcholí…). Během pátku a soboty lákaly mnoho fanoušků také pořady s Christopherem Judgem, známým představitelem Teal’ca ze Stargate SG-1, ale slavného herce jsem minula právě na přednáškách, hrách a posezeních s dlouho neviděnými přáteli nad vyučováním o fantastice, planetami u bílých trpaslíků a neutronových hvězd a dalšími typicky conovými tématy. Doufám, že se mi povedlo zasít alespoň jedno semínko na povídku perspektivního, žel málo píšícího autora…

Sobotu uzavíral tradiční Večer fantazie s tradičním vyhlašováním cen Aeronautilus a stejně tak tradiční směsí zábavy z různých linií conu (aneb všichni se těší na vystoupení MoveConu a poněkud se děsí SeriesConu). Pěvecko-taneční složku letos s přehledem ovládly ukázky z chystaného muzikálu „2116“ na náměty děl Raye Bradburyho. Účinkující měli výborně zvládnutý zpěv i vystupování a na muzikál, jehož premiéra proběhne 18. srpna v Divadle Semafor, mě docela nalákali. Představení si rozhodně nemíním nechat ujít.

3_Aeronautilus

Obr. 3: Sošky se nezdají, ale jsou docela těžké. Kdyby přišly na něco k zakousnutí zombie ze Zimy mrtvých, bylo by čím se bránit.

Nominace Elysia a Terry nullius na nejlepší román a tří povídek z Terry nullius na nejlepší povídku roku 2015 v cenách Aeronautilus mě neuvěřitelně potěšily už v pátek, kdy jsem se o nich dozvěděla ze seznamu nominací přiloženého ke vstupence, a sobotní vyhlašování na Večeru fantazie bylo zdrojem ještě větší radosti. Sošky rakety Aeronautilus už pyšně zdobí knihovnu, a pokud mám dostát odpovědím na otázky Jarka Mosteckého vyhlašujícího ceny, měla bych k nim časem přidat i nějakého toho Huga či Nebulu – ale to je patrně vzdálená budoucnost… Bližší rozhodně bude příští FF, a pokud bude podobně vydařené jako to letošní, bude rozhodně na co se těšit.

autorem snímků je Jaroslav Houdek

1 224 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Comment by Jana Dvořáčková — 24.7.2016 @ 9.57

    Piráta od Petry jsem nedávno koupila synovci. Jsem zvědavá, co na to řekne, narozky má v říjnu. Už vidím, jak dumá, jak je možné potkat piráta v parku :) . On všechno hrozně řeší, ale právě takové, zdánlivě nemožné příběhy, mě bavily v dětství. A pak z toho nějak vylezla obliba fantastiky :).

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.