Gen Con a ENnie (reportáž, díl první)
Letošní Gen Con je vskutku bohatý a dostalo se nám několika velkých oznámení. Jak se internet plní fotkami, videi a články návštěvníků, bylo mi jasné, že výčet novinek a jejich přiblížení si vyžádá obsáhlejší článek a Herní hlídka na vše nestačí. Navíc se nebudeme bavit pouze o stolních hrách, jelikož od roku 2001 je součástí Gen Conu ještě jedna událost. Už čtrnáctým rokem jsou letos udělovány ceny ENnies pro nejlepší RPG hry, doplňky a s nimi spojenými produkty. Kdo si toto ocenění v různých kategoriích odnesl, jak samotné ocenění vzniklo a mnoho dalších zajímavostí se dozvíte v dnešním článku zaměřeném na město Indianapolis. Dnes se podíváme na přehršel novinek od Fantasy Flight Games (dále jen FFG) a také na fenomén mikroher.
Smršť z předaleké galaxie
FFG se dnes jako jeden z největších výrobců her v USA mohou pyšnit mnoha zajímavými licencemi, ale Hvězdné války jsou jednou z nejvýznamnějších. O plánech do nejbližší i trochu vzdálenější budoucnosti se na tradiční konferenci podělil zakladatel a ředitel Christian T. Petersen. Začneme už uvedenými značkami. Taktické bitvy miniatur vesmírných lodí X-Wing Miniatures Game se dočkají nejenom nových modelů, ale také zcela nové frakce Scum and Villainy, která představí lodě pašeráků, lovců odměn a dalších morálně diskutabilních hrdinů. U miniatur ještě chvíli zůstaneme, ale z pozice pilota se přesuneme napříč hodnostmi až k admirálům a s tím také změníme měřítko konfliktu. Úplnou novinkou je totiž Star Wars: Armada, ve které se utkají flotily povstalců a Impéria. Kdo si u hry X-Wing povzdechl nad nemožností vytáhnout na stůl lodě třídy star destroyer, má teď možnost. Kromě velkých mateřských lodí – dvou povstaleckých a jedné imperiální – bude balení obsahovat také čtyři letky X-Wingů, šest letek TIE fighterů, karty všech zúčastněných, žetony, kostky měřítka a vůbec vše potřebné k velkolepé vesmírné bitvě.
Nesmíme zapomenout na sérii RPG her ze světa Hvězdných válek. První díl Star Wars: Edge of the Empire se zabýval všelijakými pašeráky, lovci lidí, obchodníky, kolonizátory a dalšími lidmi žijícími v okrajových soustavách, kde zákon spíše než vojáci Impéria udržuje odjištěný blaster. Star Wars: Age of Rebellion se jako druhý díl zabývá soubojem cloumajícím celou galaxií, tedy Impéria proti statečné hrstce povstalců. Na jaře příštího roku pak přijde poslední třetí díl této série Star Wars: Force and Destiny. V tom se ocitnete v kůži jediů, padawanů nebo jenom na Sílu citlivých jedinců, kteří se snaží utéct před vojáky Impéria. Komu tedy chyběla Síla a světelné meče, užije si jich náležitě v závěrečném dílu této RPG série. Posledním a nejbouřlivěji přijatým oznámením je hra Star Wars: Imperial Assault. V zásadě se jedná o podobný styl jako u série Descent: Journeys in the Dark, jejíž recenzi si můžete přečíst zde. Jeden až čtyři hráči se stanou hrdinnými členy povstaleckého komanda, proti kterým stane jeden hráč ovládající síly Impéria. Děj je zasazen za první zničení Hvězdy smrti (tedy epizoda IV.) a povstalci jsou po celé galaxii pronásledováni vojáky a nehynoucím hněvem Císaře. Hra bude obsahovat ucelenou kampaň tvořenou jednotlivými misemi a zároveň bude obsažena druhá, ve které si dva hráči vytvoří bodově shodné armády Impéria a povstalců a utkají se v některém z bitevních scénářů. Hra bude obsahovat 34 plastových figurek, 59 oboustranných dílů mapy, 11 speciálních kostek, přes 250 karet a 150 žetonů. K tomu navíc bude krabice obsahovat dvojici zvláštních balíčků obsahujících legendární postavu a k tomu speciální karty a mise. V základní hře bude Luke Skywalker a Darth Vader.
Mimo nové zážitky ze světa George Lucase se můžeme těšit také na velké rozšíření pro karetní hru Android: Netrunner s podtitulem Order and Chaos. Krabice bude obsahovat 165 nových karet a žádná megakorporace ani runner nepřijde nazmar. Stejně tak Lord of the Rings: The Card Game se dočká hned dvou nových příběhových linií. Dále bylo oznámeno první velké rozšíření pro Eldritch Horror. Krabice Mountains of Madness přináší vlastní herní desku Antarktidy, osm nových vyšetřovatelů, dva Prastaré a mnoho nových karet pro základní hru. Druhá edice dungeon crawl fantasy Descent: Journeys in the Dark dostane další posilu v podobě strašidelného domu v rozšíření Manor of Ravens. Druhá edice fantasy strategie Battlelore se dočká dvou rozšíření a také své vlastní videoherní podoby. Battlelore Command bude obsahovat hru jednoho i více hráčů a mohla by se stát výborným doplňkem na cesty s tablety s iOS či Androidem, nebo také na PC. Ukázku ze hry si můžete prohlédnout na tomto odkazu. Jelikož držitelem licence na české překlady her FFG je české vydavatelství Blackfire, má dle výčtu novinek na výběr skutečně hodně věcí. Jsem opravdu zvědav, které z výše uvedených her si budeme moci brzy vybrat v herních obchodech v české sekci.
Ve jménu mikroher
V poslední době našel herní trh zalíbení ve formátu mikroher. Ať už si vzpomeneme na Minutovou říši nebo Milostný dopis, vždy tyto hry spojuje minimalismus, krátká herní doba a menší krabičky s prostorově úspornými komponenty. Alderac Entertainment Group (dále jen AEG) v tomto směru letos udělalo zřejmě nejvíc práce, jelikož představuje hned několik novinek spadajících do této kategorie. První tři hry jsou ve své podstatě jedna velká hra – Lost Legacy. Seiji Kanai a Hayto Kisaragi vzali základní herní mechanismy z předchozí Kanaiovy hry Love Letter (česky Milostný dopis) a přepracovali ji s novými kartami, upravenými pravidly a pozměněným tématem, čímž vznikla trojice her Lost Legacy, které jsou samostatně hratelné pro dva až čtyři hráče a při spojení dvou libovolných je možné hrát až v šesti. Tato série sestává z her The Starship, Flying Garden a Whitegold Spire, přičemž každá sada obsahuje trochu jiné karty – jednou zaměřené více na škození ostatním, jindy na manipulaci a kombinace karet.
AEG se při výběru témat nikterak neomezuje, takže další mikrohrou je Cypher z kyberpunkového prostředí hackerů. Název je zároveň jménem super-vyspělé umělé inteligence, kterou stvořily společnými silami megakorporace proti hackerům. Ne vše se ovšem vydařilo dle plánů a nyní bojují megakorporace a hackeři proti Cypher o nadvládu nad světovou sítí nexus. Opět karetní hra pro dva až čtyři hráče, ve které se snažíte vykládáním karet získat co největší vliv nad novodobým internetem. Pokud je vám bližší historie, má AEG ve své nabídce také micro deck-building hru ze starověkého Egypta Valley of the Kings. Dva až čtyři hráči se stanou movitými Egypťany, kteří si před svou smrtí chtějí zaplnit připravenou hrobku všemi možnými předměty potřebnými v posmrtném životě. Karty ke koupi se staví do pyramidy, přičemž nové se umisťují na vrcholek a jsou zároveň nejdražší. Když se ovšem odebere karta ze základu, celá pyramida se o stupeň zhroutí a doplní se další karty. Vyhrává ten, komu se podaří naplnit hrobku nejcennějšími soškami, jídlem, amulety, kanopami a dalšími artefakty.
O Seventh Hero jsem psal dříve, každopádně jde opět o karetní hru, tentokrát pro tři až pět hráčů. Všichni se snaží získat šest ze sedmi různých hrdinů, kde každý má ještě svůj specifický efekt. Hra plná blafování a dedukce by měla zabavit na půl hodiny. A poslední hrou pro dva až čtyři hráče je Empire Engine odehrávající se v dystopické Evropě na konci devatenáctého století. Hráči se každé kolo musí rozhodnout, zda budou útočit na sousedy, nebo se bránit, zda budou sbírat zdroje (zboží pro export, vojáky na boj se sousedy a objevy za body), nebo exportovat. Hra nabídne dost prostoru pro blafování, neboť si hráči vybírají své akce simultánně.
Mikrohra se stala pojmem také na serveru Kickstarter. Hráči takto zaplatili vydání hned několika menších her v čele s Coin Age, v níž jde o boj dvou hráčů o nadvládu nad teritoriem. Hry se pro velké vydání ujalo vydavatelství Tasty Minstrel Games, které si podobně jako AEG založilo vlastní linii mikro her a doplnilo ji přes kampaň na Kickstarteru vlastní hrou Harbour. V té si užijí dva až čtyři hráči život obchodníků v přístavním městě. Hra končí ve chvíli, kdy některý z hráčů zakoupí čtvrtou budovu v přístavu, ale vítězem se stává ten s nejvíce vítěznými body. Není pochyb, že na letošním veletrhu SPIEL ’14 v německém Essenu bude k vyzkoušení mnoho dalších mikroher. Uvidíme, jak dlouho tento fenomén vydrží. Ve druhém díle si představíme tituly, které si od fanoušků Gen Conu získaly nejvíce pozornosti a vyhodnocení cen ENnies.
831 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora