Ocenění

Doktorova teorie velkého třesku (recenze)

Autor | Aktuality | Sobota 20 května 2017 15.35

Desátá série letitého britského seriálu Doctor Who, u nás známého také jako Pán času, už nějaký ten pátek běží i na našich televizních obrazovkách. Není se tedy čemu divit, že nám nakladatelství Jota v rámci svého edičního plánu nabídlo v pořadí už sedmý knižní přídavek doktorovského universa. Tentokrát ovšem půjde o Doktorovu dvanáctou inkarnaci, v seriálu ztvárněnou charismatickým Peterem Capaldim. Autorem knihy je Gary Russel, který je spíše než u nás známý ve své domovině, neboť má na svědomí hned několik audiopovídek ze světa Pána času, v čele se sedmým Doktorem s tváří Sylvestra McCoye. Pro své příběhy dokonce stvořil i zcela novou postavu – archeoložku Bernice Summerfieldovou, s níž se v knize Generace velkého třesku rovněž setkáme…

Generace-velkeho-tresku

Zajímavostí může být i to, že Dvanáctka i Sedmička jsou „prozatím“ jediní Skotové, kteří se objevili v roli nejoblíbenějšího z Pánů času. Bohužel, aniž by se to dalo vyčítat překladatelům, musely být v českém textu nahrazeny některé skotské výrazy za český slang, jenž ovšem příliš nekoresponduje s předlohou, jak ji ztvárnil Peter Capaldi. To jsou ovšem ztráty, jež se dají pochopit. Kniha Garyho Russela přesto působí svižně, však se také skládá především z dialogů a slovních přestřelek. Osvěžující je i autorův humor, ať už jde o pohlednici s adresou Sydney, Nový jižní Wales, Austrálie, jižní polokoule, Země, Sol 3, Mléčná dráha, Vesmír nebo třeba o Doktorovy myšlenky na založení jasných pravidel pro pěší, aby se nestalo něco tak nemístného jako srážka s blbcem.

Příběh samotný se pak točí kolem Půvabu, tedy artefaktu s převelikou mocí, jenž se nachází v pyramidě na neznámé planetě a tým Bernice se jej snaží získat. Nejsou v tom ale sami. V závěsu za nimi se drží podvodník Cyruss Guča se svým nedobrovolným osobním strážcem Kikem Zabijákem. Když se poté nedopatřením stane, že zmíněná pyramida změní své umístění, a to přímo na planetu Zemi do srdce Sydney, je načase, aby se do toho vložil Pán času, protože hrozí, že pyramidu bude brzy následovat celá planeta, což by mohlo mít katastrofální následky…

Kniha, která je vlastně součástí trilogie Kroniky Půvabu (čtenář si ji však může bez obav přečíst samostatně – spojnicí je tu pouze hledání starobylého artefaktu Půvabu), dále nabízí jen souhrn příhod, které Doktor vlastně ani nemusí nikterak řešit, pomineme-li finále. Spíše než Doktor dostává prostor zmíněná Bernice Summerfieldová a její netradiční rodinka. A tak se text sestává převážně jen z vtipně laděných popichování Bernice s Doktorem anebo jiným členem týmu, bez jakéhokoli posunu v ději, což bohužel zavání mlácením prázdné slámy v nutnosti rozšířit příběh na dostatek stránek.

Generace_banner

Další nešvary jsou jak přes kopírák s předchozími Jotou vydanými romány, snad s výjimkou Siluety Justina Richardse, která stále stojí o něco výše na pomyslném žebříčku. Doktor je opět zaměnitelný prakticky za jakoukoli inkarnaci, stačilo by pouze změnit obrázek obálky za Matta Smithe, Colina Bakera anebo dalšího z Doktorů. Nezbývá než si přiznat, že jde možná o záměr, jenž však bude vyhovovat spíše čtenářům nepříliš znalým seriálu než fanouškům, kteří po knize sáhnou mnohem pravděpodobněji. Knižní sazba s přehnaně velkým řádkováním jasně určuje cílovou skupinu a text navíc obsahuje až příliš mnoho deus ex řešení. Rozhodně nečekejte rafinované dobrodružství určené starším a náročnějším čtenářům. Sterilní a přímočarý příběh a ploché postavy (především u záporáků Cyrusse Guči a Kika Zabijáka) dělají z Generace Velkého třesku jen rychlokvašku, která se objevila na pultech, kde také pravděpodobně brzy zapadá prachem. Jde o čtení vhodné do vlaku či na večer po návratu z duševně vyčerpávající práce. Nedá se nic dělat, na pořádného Doktora si budeme muset ještě chvíli počkat. Naštěstí naděje umírá poslední!

Gary Russell: Doctor Who – Generace velkého třesku

vázaná, překlad Tomáš Oakland, 244 stran, 288 Kč

Související odkazy:

Doktor a hmyzí katastrofa (recenze)

Jedenáct Doktorů? A to se vyplatí! (recenze)

Závoj smutku: Román jako televizní epizoda (recenze)

Doktor ve viktoriánském Londýně (recenze)

Jota_logo

717 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.