Ocenění

Goblini s.r.o. – královská zábava s gobliny a roboty

Autor | Aktuality | Úterý 3 září 2013 9.15

Když odchází do důchodu Šéf gobliní firmy zaměřující se na výrobu Hyper-super-mega-robotů-zkázy, nejde o žádnou malou záležitost. Tím spíš, když nehodlá předat celou firmu do rukou neschopného a ukňouraného synovce. Místo toho si Šéf vymyslel zcela originální způsob výběru svého následovníka. Stávající zaměstnanci se utkají ve stavbě a bojích těchto gigantických a šílených nástrojů řízené i neřízené destrukce a jenom ten nejlepší, nejproradnější a nejprohnanější goblin získá vysněné místo nového Šéfa. Společnost MindOk v roce 2011 vydala novou českou hru od Filipa Neduka s názvem Goblini s.r.o. Zda se skutečně chcete stát novým vedoucím továrny, zjistíte v dnešní recenzi.

Továrna na gigantické zabijácké roboty

Goblini s.r.o. je hra pro dva až čtyři hráče a herní doba se pohybuje kolem jedné hodiny. Jakmile otevřete prostorově možná až příliš štědrou krabici, najdete zde 2 desky montážní haly, 60 dílků se součástkami, 1 bodovací desku, 2 ovladače pilota a 4 patentky na jejich složení, 2 ovladače střelce, 16 žetonů pancíře, 10 dřevěných šestistěnných hracích kostek ve 2 barvách, 12 figurek goblinů ve 4 barvách, 4 karty povýšení, celkem 122 karet a konečně pravidla v českém jazyce. Ke kvalitě komponentů bych těžko hledal výhrady, zamrzí jen menší velikost figurek goblinů a s tím související menší bodovací deska. Na té jsou sice desítky dobře znatelné, ale pole by mohla být větší. To je ale pouhý kosmetický detail.

Pravidla hry jsou výborná hned ve dvou věcech. První, jak jistě očekáváte, je jasné a srozumitelné vysvětlení hry, které je přehledné, jasné a relativně stručné. Celý soupis pravidel čítá dvanáct stran s množstvím ilustrací a přehledem taktických karet a skrytých úmyslů a přečtete ji během chvilky. Druhou věcí je odlehčené a humorné podání s množstvím gobliních komentářů a připomínek. Měl jsem možnost číst pravidla jak v českém, tak i v anglickém jazyce a mohu potvrdit, že obě jazykové varianty patřičně pobaví, aniž by to nějakým způsobem rušilo představování herních mechanismů.

Čas robotů!

Hra se skládá ze dvou hlavních částí. Zatímco v první si postavíte z dílků svého ničitelsky naladěného robota, ve druhé se s ním pustíte do robota soupeře. Díly se dělí na čtyři druhy – okrasné plechy, na nichž se vyjímají ozdobné kresby, plechové spojnice s přídavným pancířem, motory a pochopitelně zbraně. Každý z výše uvedených typů se dá navíc dělit na normální díl a deluxe díl. Zatímco např. normální díl se zbraní lze využít pouze k jednomu útoku do jednoho směru, deluxe díly umožňují jeden útok do dvou stran nebo dvojitý na jednu. Během fáze stavění se tak snažíte co nejlépe umístit dílky na desku montážní haly, kterou tvoří 24 polí a pole kokpitu. Musíte si ale dávat pozor, protože části, které nejsou adekvátně spojeny, vám jednoduše upadnou.

Druhá část je zajímavá rozdělením funkcí pilota a střelce. Pilot rozhoduje o natočení svého robota a na kterou stranu soupeřova robota bude útočit, střelec si vybírá kartu taktiky a vyhodnocuje boj. Pokud boj trvá více než jedno kolo, hráči si v rámci týmu tyto dvě role prohazují. Pilot má zvláštní desku se dvěma posouvátky, jedno pro směr a druhé pro útok. Tyto úpravy stojí motory – otočení o devadesát stupňů stojí jeden motor a otočka zády stojí dva. Stejně tak i zaměřování soupeře vyžaduje motory, pokud nechcete útočit na předek. Pokud pilot robota neotočí, nebo nastaví akce za více motorů, než má robot k dispozici, přehřeje se a jeho střelec přijde o jednu kostku do útoku.

Střelci otočí vrchní tři karty z balíčku taktických karet. Ty dávají zvláštní výhody, kostky navíc, možnost přesunout dílek robota atd. Oba střelci na svém ovladači tajně zvolí, zda chtějí kartu vlevo, uprostřed či vpravo a položí svůj ovladač skrytě ke kartám. Následně piloti i střelci odhalí své ovladače. Pokud střelci vybrali různé karty, získávají je a mohou jejich schopnost či schopnosti využít v boji. Pokud si ale vybrali stejnou kartu, obdrží ji ten, komu po akcích pilota zbylo v robotovi více nevyužitých motorů. Jestliže mají obě strany stejně, mohou kartu využít oba střelci.

Boj může být ukončen třemi způsoby – jeden nebo oba roboti už nemají žádné zbraně, posádka byla hrubším způsobem vyprovozena z pilotní kabiny, nebo uplynula čtyři kola souboje. Pokud nedojde k vyřazení jednoho z robotů, rozhoduje o vítězi celkové množství zničených součástek.

Kdo povede továrnu?

Jak ale vypadají Goblini s.r.o. v pohybu? Demonstruji na hře čtyř hráčů. Na začátku hry se vše připraví dle pokynů pravidel, čímž vzniknou dvě montážní haly. Každý hráč si vybere jednu barvu a obdrží v ní trojici goblinů a balíček karet skrytých úmyslů. Jednoho goblina všichni umístí na bodovací tabulku na výchozí hodnotu. Poté se otočí vrchní karta týmů, kde je rozkreslené, kdo bude v tomto kole s kým hrát a kde bude sedět. Jakmile se hráči usadí, vezme si každý tým jednu kartu výkresu, který ukáže rozložení robota, kterého bude tým v tomto kole stavět (vždy nelze stavět na čtveřici polí, jejichž rozložení je u každého výkresu jiné). Poté si vezmou vrchních sedm karet z balíčku skrytých úmyslů a může začít montování robotů.

Během montování si jeden hráč z týmu vezme náhodně pět dílků součástek, tři si nechá a dva pošle vybírajícímu soupeři. Jakmile si takto prohodí dílky, mohou je začít umisťovat na herní plán a druzí hráči v týmu si vezmou pět dílků součástek a postupují stejně jako první hráč. Takto se dvojice vystřídají dvakrát a umístí tak na herní plochu 20 dílků. Důležitá poznámka je, že v rámci týmu si hráči nesmí vzájemně radit. Hráči si poté vyberou čtyři ze sedmi karet skrytých úmyslů, které chtějí v tomto boji použít, zbylé zahodí zpět do krabice. Tyto karty jsou hlavním zdrojem bodů a oceňují všemožné výsledky střetu – body za zničení specifické části druhého robota, zachování určených dílků u svého robota, sázka na vlastní výhru či prohru apod.

Před samotným bojem je ještě třeba zkontrolovat, zda jsou všechny dílky dobře spojeny, jinak jednoduše odpadnou a odstraní se z desky montážní haly. Jeden hráč z týmu si následně vezme ovladač pilota, druhý ovladač střelce. Jakmile vše nastaví, odhalí a vyhodnotí, házejí střelci tolika kostkami, kolik zbraní míří směrem k soupeři. Na kostce mohou padnout čísla jedna až pět nebo prázdné pole, které znamená nepřesnou střelbu. Za každé hozené číslo si soupeř v odpovídající řadě montážní haly odstraní jeden díl nebo pancíř a v případě pilotní kabiny nejprve gobliny stávajícího pilota a poté i střelce. Jestliže nebyl žádný robot vyřazen, pokračuje boj maximálně do čtvrtého kola. Po boji přichází bodování, kdy se odhalí vybraná čtveřice karet skrytých úmyslů a hráči se odpovídajícím způsobem posunou na bodovací desce. Následně se otočí další karta týmu, týmy se prohází a vše pokračuje.

Staňte se gobliny

Goblini s.r.o. jsou výborná hra, která velmi dobře kombinuje týmovou práci, stavění robotů, boj i záludnosti s lehkostí a sympatickým humorem. Přestože hra obsahuje variantu pro dva i tři hráče (ve kterých je stále velmi zábavná), nejlepší je zcela jistě ve čtyřech hráčích. Když k tomu přičteme hodinovou herní dobu, střídání rolí, změny týmů nebo výběr karet skrytých úmyslů, získáme jednoduchou zábavu pro každého, kterou si zahrajete s menšími dětmi stejně jako s dospělými.  Ačkoliv by Goblini s.r.o. z popisu pravidel snad mohli budit dojem složitosti, opak je pravdou a navrhovaný minimální věk 10 let je zbytečně přísný. Hru snadno pochopí i mladší děti.

V úvodu mohou připomínat jinou českou hru – Galaxy Trucker od Vlaadi Chvátila.  Goblini s.r.o. jsou mi však sympatičtější aktivním zapojením hráčů během celé hry, zatímco ve výše zmíněné sci-fi záležitosti hráči po sestavení vesmírné lodi takřka bezmocně koukají, jak loď prolétává vesmírem a přichází o díly vinou pirátů, asteroidů a dalších záludností. Jestliže hledáte hlubokou a komplexní strategickou hru, hledejte dál, protože zde jde o čistou zábavu a dostane se vám jí vrchovatě. Člověku činí destrukce mnohdy stejné potěšení jako neposedným goblinům a té si zde skutečně užijete dost a dost.

Více se o hře dozvíte na oficiálních stránkách společnosti MindOk, kde jsou ke stažení i česká pravidla.

1 119 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.