Goon, další skvělý zombiebijce! (recenze)
Goon v angličtině znamená hňup, hulvát, ale i nájemná mlátička. A právě o posledním významu slova se budeme bavit v souvislosti se stejnojmenným komiksem. Goon zcela jistě není žádný pořádný fešák, spíše vypadá jako dělník z doků, který nejde pro ránu nějak zvlášť daleko. Nejčastějším adresátem jeho úderů jsou pak zombie a jiná dávno (ne)mrtvá havěť. Prostě všechen ten podivný šmejd, na který můžeme narazit v různých kategoriích filmových hororů, především od kategorie „B“ dolů. Pokud má být mlátička nájemná, tak samozřejmě potřebuje nějakého toho bosse. Tím je tajemný Labrazio, u kterého téměř nikdo neví, kde je mu konec.
Komiks Goon je především zábavou, ovšem nejedná se jen o nějaké bezduché vyvražďování parazitů, ale také o opravdu slušně namíchaný koktejl. Vezmeme pořádného svalouše, který toho moc nenamluví a pokud ano, jde mu z úst hláška suchá jako pouštní cesta, přidáme mu parťáka, který je malý záprtek a má nejprofláklejší gangsterské jméno – Franky. Přimícháme ingredience béčkových hororů, vše prolijeme skrz kulisy gangsterek a la Coppola, dochutíme anglickým humorem nejlepší monthypythonovské tradice, nešetříme komiksovými skeči jako z němých grotesek, dodáme odkazy na spousty filmů, písní, vtípků…, tu a tam okořeníme nějakou tou vše říkající černohumornou reklamou a nakonec všechno vyšejkrujeme pořádnou dávkou absurdního humoru, přerostlé nadsázky a poťouchlého popichování. No… a máme komiksovou sérii, za kterou její autor Eric Powell už pětkrát obdržel cenu Willa Eisnera.
Pokud na Goona narazíte až v téhle první knize nazvané Nic než utrpení vydané nakladatelstvím Comics centrum, budete zpočátku možná trochu zmatení. Budete se muset pořádně oťukat, přijmout pár ran, jednoduše získat důvěru. Ale pak se vám může snadno stát, že vám Goon přiroste k srdci a stane se vaším miláškem. Nebojte, nebudete jediní, tenhle komiks se ve světě stal celkem slušným fenoménem. Však má nějakých čtyřicet dva sešitů a všichni teď budou netrpělivě čekat na jeho další příhody. V tomhle sešitu najdete pár reklam a taky pár velmi slušných příběhů s množstvím kádrově pochybných příšer. Jako tlustá čára dělí Goonův svět Lonely Street, za jejíž hranicí žije nemrtvých minimálně jako v Číně. Celou oblast za hranicemi ovládá ten beze jména, páter monster, jenž přišel do města před lety, aby zde založil svůj gang nemrtvých. Na druhé straně Lonely Street je oblast, kterou ovládá Goonův šéf, již zmíněný boss Labrazio. Hranice mezi oběma „světy“ je velmi křehká a skýtá jedno velké tajemství, které střeží právě Goon. A je taky po čertech jasné, že pokud hlavní hrdina překročí hranice Lonely Street, tak z toho nevzejde nic než utrpení!
Comics centrum tentokráte zamířilo doprostřed terče a milovníkům postaviček, které žijí svůj život po životě, tak může srdce opět zaplesat. Po Živých mrtvých, extravagantním Fanoušovi, tady máme další zombiárnu, která snese přísná kritéria a zaslouží si zvýšenou pozornost. Navíc všechny tři zmíněné komiksy mají sice společný leitmotiv, ale zároveň jsou rozdílné jako čtvero ročních dob. Což je vždy ku prospěchu věci. Zdá se, že konec světa se opravdu nenávratně blíží, protože obliba všemožných příšer, šmejdů z vesmíru, paranormálních jevů a především oživlých mrtvol letí strmě vzhůru. Tentokráte své žně zažívají i komiksoví fanoušci, kterým je poslední dobou předkládáno toliko odpadlého masa, že i řezník Krkovička by si mocně pomlaskával. Goon a jeho příběhy mají rozhodně své nezaměnitelné kouzlo a doufejme, že si i u nás najde své čtenáře a fanoušky. Tento proces však může mírně kalit fakt, že samotný komiks je ke koupi pouze u nakladatele. Rozhodně se jedná o zajímavý marketingový tah, ale upřímně se obávám, aby tento majstrštyk zároveň nebyl Goonovou labutí písní.
Eric Powell: Goon – Nic než utrpení
vázaná, obálka Eric Powell, překlad Václav Dort a Martin Trojan, cena 399 Kč
1 177 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora