Ocenění

Ve stínu Temného rytíře… (recenze)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 13 října 2016 11.10

Gotham City, velkoměsto srovnatelné s New Yorkem, ostatně ten je jeho reálnou předlohou. V Gothamu však vedle Temného rytíře strážícího noční klid, což je v ulicích tak rušné metropole úkol nadlidský a nikdy nekončící, řádí rovněž vyšinutí maniaci rozmanitých schopností, mnohdy překračujících síly obyčejného člověka. A snad právě Batmanova přítomnost je do gothamských ulic láká jako můry za světlem. K tomu si připočtěte všudypřítomnou korupci zasahující nejen do řad zvolených správců města, ale i do řad policejních. Netýká se však detektivního oddělení závažných zločinů, které do nedávna svědomitě řídil nepodplatitelný komisař James Gordon. Zdejší detektivové jsou své práci oddáni, přestože potírání zločinu v Gothamu s sebou přináší víc problémů, než je pro podobné úsilí kdekoli jinde obvyklé…

gotham-central-01

Série Gotham Central vycházela od prosince roku 2002 do dubna roku 2006 v celkem čtyřiceti sešitech, jež následně zabraly pět brožovaných knih či čtyři vázané, přičemž české vydání vychází z hardbacku a měli bychom se tedy dočkat tří dalších svazků. Za vznikem série a scénářem jednotlivých příběhů stojí úspěšná dvojice Ed Brubaker (u nás známý sérií Criminal) a Greg Rucka. Žánrově jde o víceméně realisticky ztvárněné detektivní případy s přesahem do soukromých životů jednotlivých postav (na mysl vám zcela jistě přijdou různé policejní seriály), zde je však ona rutina narušovaná zásahy vyšinutých superpadouchů. Kresby se ujal Michael Lark a výsledek k sérii pasuje, přestože jde spíše o lehce nadprůměrný standard, který zřejmě nebude budit nadšení.

Úvodní svazek série s podtitulem Při výkonu služby obsahuje tři případy uvozené nepříliš poutavou předmluvou Lawrence Blocka. Titulní „Při výkonu služby“ (scénář Brubaker a Rucka) zabírá dva sešity a začíná prověřením anonymního tipu na únosce čtrnáctileté dívky, jenž se zvrhne ve smrt jednoho z dvojice detektivů poté, co čistě náhodou narazí na Freeze. Následuje „Motiv“ (scénář Brubaker) o třech sešitech, v němž dojde na výše zmíněného únosce a k tomu se detektivové vypořádají i s nechvalně známým Firebugem. Zbytek knihy tvoří obsáhlejší příběh „Půl života“ (scénář Rucka), v němž se série vedle detektivní práce hlouběji věnuje rovněž soukromému životu detektiva Renee Montoyové a nejdůsledněji prokazuje, jak obtížná může být policejní práce v Gothamu, kde si vás může prvotřídní šílenec jako Two Face vyhlídnout jen proto, že jste k němu byli obyčejně lidsky laskaví.

Právě onen konflikt mezi standardní detektivkou a superhrdinským, v tomto případě spíše superpadoušským, komiksem propůjčuje sérii Gotham Central cosi neobyčejného a bezesporu neobvyklého. Čtenář tak nemá příliš mnoho šancí odhadnout, o co v příběhu půjde (alespoň by tedy neměl, pokud by anotace nebyla až příliš ukecaná). Jistě, občas odhadnete, jak se věci mají, ještě před detektivy („Motiv“), ale zdá se, že v sérii to nebude pravidlem. A protože jsme v Gothamu, tu a tam se mihne, skutečně jen mihne, i Batman, jenž detektivům vypomůže v nouzi nejvyšší, i když příliš mnoho vděku se za tyto intervence nedočká, přece jen jde z pohledu policistů o dalšího vyšinutého jedince, jenž jim jen komplikuje práci a mnohdy je i okrade o kýžený pocit zadostiučinění při dopadení hledaného zločince.

gotham-central-serie

Deset sešitů, tři případy a 240 stran vás naladí na věci příští. Série se totiž viditelně rozjíždí, ovšem i tak rozhodně zaujme, zvláště ve srovnání s ostatní DC produkcí, která u nás nejčastěji v rámci renovovaného New 52 vychází. V první knize jasně dominuje nejobsáhlejší příběh, v němž se život detektiva Montoyové skutečně otřese v základech. Je jen škoda, že se místo Gotham Central z důvodu moratoria na vznik televizních sérií s Batmanem musela stanice Fox spokojit s přípravou seriálu Gotham, protože případy z této série se zdají být více než odpovídajícím materiálem, z něhož by mohli seriáloví tvůrci vycházet. Pokud máte slabost pro temný Gotham a chcete ho poznat z jiné stránky, anebo máte jednoduše v oblibě detektivní žánr v komiksovém pojetí, dejte sérii Gotham Central šanci. Případy jsou uzavřené, provázané pouze osudy některých postav, a první kniha jasně napoví, zda jde o to pravé i pro vás…

Gotham Central 01: Při výkonu služby

brožovaná, překlad Martin D. Antonín, 240 stran, 499 Kč

Související odkazy:

Poldovi v Gothamu není co závidět… (ukázka)

bb-art-komiks

824 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.