Ocenění

Inspektor LeBrock znovu na scéně (recenze)

Autor | Aktuality | Úterý 29 Květen 2018 17.30

Comics Centrum nám v edici Na přání přineslo rovnou dvojitou porci skvělého autorského komiksu Grandville od Bryana Talbota. Unikátní série, v níž vystupují polidštění zvířecí hrdinové, se tak konečně dočkala vytouženého třetího a čtvrtého dílu, v nichž se opět setkáme s jezevčím detektivem Archibaldem LeBrockem. Talbot je respektovaným tvůrcem, jenž je mnohými označován za zakladatele tzv. grafického románu a za výrazného představitele britského undergroundového komiksu. Série Grandville je jedním z jeho nejnovějších počinů, ovšem cestu k českému čtenáři si nehledá lehce. Naštěstí se jí v předprodeji podařilo získat potřebnou podporu, a tak máme možnost znovu zavítat do alternativního světa, kde lidé žijí v menšině utiskovaní antropomorfizovanými zvířaty. Británii se zde teprve nedávno podařilo vymanit z područí dobyvačných Francouzů, v jejichž hlavním městě, metropoli Grandville, se v současnosti odehrává celá řada revolučních změn s dalekosáhlými důsledky pro celou civilizovanou společnost…

Grandville3_obalka

V třetím svazku série nazvaném Grandville: Bête Noire navštívíme prostředí nemilosrdných boháčů, kteří se snaží o politický převrat za pomoci armády ozbrojených automatonů. Nová doba přináší i nové potřeby umění, a tak se inspektor LeBrock vydává se svým přítelem Krysmyšem vyšetřit záhadnou smrt malíře, jenž zvítězil v soutěži o velkou zakázku. Slavný výtvarník zemřel za záhadných okolností v zamčeném pokoji a stopy zavedou naši dvojici vyšetřovatelů na místa, kde budou nuceni použít veškerý svůj vliv a dobrý úsudek, aby vyvázli živí. Samozřejmě se znovu setkáváme i s Archibaldovou krásnou společnicí Billie, která umí být přitažlivou dámou, ale i neohroženou partnerkou. Společně kráčejí naši hrdinové po stopách zločinu ve městě, které lze připodobnit k příslovečnému sudu s prachem. Lidé se bouří, snaží se o získaní nových práv, zbavit se práce v podřadných podmínkách. Revoluce hrozí vypuknout každou chvíli a na ulicích už není bezpečno…

Ve čtvrtém svazku s podtitulem Noël se LeBrock musí vypořádat se zmizením Zajdy Teřichové, neteře své bytné, která LeBrocka v zoufalství požádá o pomoc. Blíží se sice čas vánoční, ovšem zločin, jak známo, nikdy nespí. Stopy tentokrát vedou k tajné sektě, jejíž představitelé mají na svědomí četné podvody a dokonce i hromadnou sebevraždu, kvůli níž museli utéct ze Spojených států. Vůdce sekty, jednorožec Apolón, je za pomoci svých sílících hypnotických sil schopen zfanatizovat své věrné a učinit z nich pokorné poddané. V pozadí pak vrcholí nenávistná kampaň proti lidem a mafiánské gangy si v těchto nejistých dobách pomalu podmaňují město. LeBrock odkrývá nejen temná tajemství nebezpečné sekty, dozvídá se rovněž o jejím pátrání po vzácných dokumentech, v nichž se ukrývá po celá staletí pečlivě udržované tajemství osvětlující důvody utlačování lidské rasy. V průběhu děje se k němu přidává Štístko Lucas, lidský detektiv a pistolník, s jehož pomocí snad přijde všem záhadám na kloub a podaří se mu osvobodit nejen Zajdu, ale i další ztracené duše.

Grandville-Le-Brock

Le Brock ve víru společensko-politických událostí…

Zatímco první titul se mimo jiné věnuje politicko-sociálním problémům a řeší tak nemálo závažných témat včetně rasové nenávisti, nerovnoprávnosti a hrozby politické diktatury, ve druhém se vedle většiny z těchto témat setkáváme i s náboženským fanatismem a zneužíváním světské moci k dosažení nekalých cílů. Na komiksové poměry jde o nebývalé široký, ambiciózní rozptyl, s nímž se nesetkáváme často.

Talbot nestaví akci jako stěžejní prvek komiksu, naopak jeho největší síla je v mnoha velkých myšlenkách, kterými proplétá detektivní zápletku. Filozofii a náměty k úvahám předkládá čtenáři promyšleně, umně ji dávkuje zakomponováním do příběhu a situací, v nichž se detektiv LeBrock ocitá. Čtenáře tak nijak nenudí a přesto mu poskytuje prostor k vlastním úvahám a vyvozování závěrů. Talbotovo dílo se bezesporu vyznačuje vysokou řemeslnou zručností. Autor se zbytečně nevrhá do sáhodlouhých popisů ani do všudypřítomných přestřelek, i když akční pasáže se zde také najdou. Drží se léty ověřeného tvůrčího vzorce, přičemž velmi dobře dokáže jednotlivé složky vyvažovat. Nedočkáme se šokujících překvapení, děj se naopak zpravidla ubírá očekávatelným směrem, přesto to nelze považovat za chybu, protože tak činí zábavným a myšlenkově obohacujícím stylem.

Grandville4_obalka

To pravé pro milovníky dobrodružství z dob dávno minulých…

Talbot drží svůj svět pevně v rukou, vše působí propracovaně až do nejmenších detailů počínaje precizními tapetami na vnitřních deskách komiksu přes stylovou grafickou úpravu celého díla, barevně temnou a čistou kresbou konče. V každé knize rozehrává šachovou partii, prostřednictvím které čtenáři předkládá vždy uzavřený příběh a v dalším nenápadně odkáže na vedlejší zápletky, jež se prolínají celou sérií. S každým dalším svazkem navíc rozvíjí postavy a buduje vztahy, ať už partnerské nebo čistě přátelské. Používá sice klasické, mnohdy až archetypální charaktery, dokáže však naplno využívat jejich potenciál, takže si snadno získávají čtenářovy sympatie. Steampunkové prvky jsou zde umírněné, zručně a nenásilně zakomponováné. Celému alternativnímu světu dodávají ten správný šmrnc. Záleží pouze na čtenáři, jak bude výsledné dílo vnímat, někomu může vadit vedení příběhu, využívání klišé, archetypů, částečně i patosu a předvídatelnosti. Není však důvod pochybovat o tom, že jde zpravidla o autorský záměr.

Talbotovy letité zkušenosti jsou znát, je tedy jen na vás, nakolik vám vyhovuje jeho intelektuální hra. Témata, která nám v obou příbězích předkládá, přitom chvályhodně respektují i současné společenské problémy. I přes poměrně jasný autorův postoj je zde ponechán dostatečně velký prostor pro názory samotného čtenáře, zároveň nechybí ani autorův charakteristický humor a satirická nadsázka, jak tomu bylo i v předchozích dílech. Grandville zkrátka disponuje tou pravou dávkou detektivního napětí a nostalgické romantiky v přitažlivém výtvarném podání. V dnešní masové produkci nejde o kombinaci zcela běžnou, ba naopak, a proto jde o vhodnou volbu pro všechny, jimž učarovala dobrodružství z dob minulých v moderním a kvalitním zpracování. Nakladatelství Comics Centrum v současnosti chystá vydání Talbotova masivního komiksu Arkwright Integral, a tak pokud vám jezevec učaroval, rozhodně si nenechte ujít ani autorův opus magnum.

Bryan Talbot: Grandville 3: Bête Noire

Bryan Talbot: Grandville 4: Noël

vázané, překlad Alexandra Niklíčková, 104 stran, 399 Kč

comicscentrum_logo

695 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.