Ocenění

Kdopak se to skrývá v dáli? (recenze)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 6 prosince 2018 9.00

Prosadit se na českém knižním trhu, kde o přízeň čtenářů bojují desítky větších i menších nakladatelství, je zpravidla úkol dlouhodobý, nesnadný a (nejen finančně) vyčerpávající. Nejinak je tomu i v případě žánrové literatury. Nakladatelství Planeta9 vstoupilo do této arény v roce 2017 drobnou, avšak nápaditou novelou Okno do času anglického romanopisce Petera F. Hamiltona. Už tehdy však dávalo najevo, že má v plánu mnohem víc. A také že ano, po komorním příběhu přišlo s ambiciózním vesmírným dobrodružstvím, jehož rozsah nemá v současnosti na českém trhu konkurenci, vždyť román Pandořina hvězda: Bariéra je i přes úctyhodných takřka sedm set stran jen první polovinou úvodního svazku tzv. Ságy Společenství. Na druhou stranu její autor, Peter F. Hamilton, je u nás už dobře znám obdobně objemnou trilogií Úsvit noci, jež byla v českém překladu rozdělena do sedmi svazků. Lze tedy předpokládat, že si knižní novinku najdou čtenáři přece jen snáz, než kdyby šlo o na českém trhu zcela neznámého autora…

Pandorina-hvezda-Bariera

Píše se rok 2380, lidstvo je na vrcholu sil a pradávné sny se stávají skutečností – omlazování, přenos vědomí do vypěstovaných klonů, cestování prostřednictvím červích děr po dalekých planetách… Náhlé zmizení stovky let vzdálené hvězdy vzbudí zvýšenou pozornost. Nejde o přírodní úkaz, jediným vysvětlením je tvorba umělé bariéry. Rada Společenství, zastupující nejmocnější vládní rody a korporace včetně Kosmické kompresní přepravy, se záhadě rozhodne přijít na kloub.

Nigel Sheldon a Ozzie F. Isaacs, majitelé KKP a spolutvůrci technologie červích děr, se důležitého úkolu ujmou každý po svém. Nigel začíná stavět moderní vesmírnou loď a do nově vznikající posádky se mu podaří získat bývalého astronauta a úspěšného podnikatele Wilsona Kima, jednoho z mála těch, kdo ještě pamatuje průkopnické časy NASA. Oproti tomu Ozzie se snaží najít odpovědi u mimozemských Silfenů, záhadných a hravých bytostí, které po světech putují zvláštními stezkami bez používání technologií. Oproti snahám odkrýt tajemství vzdálené bariéry se však formuje i opozice, která v obavách z možných následků neváhá sáhnout k terorismu…

Hamilton popisuje ve svém objemné díle čtyřiadvacáté století realisticky a se smyslem pro promyšlené detaily. Hlavní dějová linka je obohacována popisem rozmanitých planet a poznáváním rozmanitých životních osudů. Stáváme se svědky vyšetřování vraždy nevěrné manželky či prvního milostného vzplanutí. Přestože lidé jsou takřka nesmrtelní, jejich přání, touhy a cíle se od dnešních dnů zase tak neliší. Osudy vedlejších postav obtáčejí hlavní dějovou linii nenásilně a přirozeně, poskytují románu i popisovanému světu hloubku. Postavy jsou uvěřitelné a poměrně plastické. Nechybí ani mimozemšťané či nezávislé umělé inteligence oplývající vlastním vědomím. Veškeré detaily autor předkládá mimovolně a nenápadně jako součást každodenního života budoucnosti. V samotném závěru se dočkáme krystalicky čisté hard SF, která v nás vzbudí netrpělivé očekávání druhého svazku.

Román Pandořina hvězda: Bariéra není prvoplánovou space operou o kontaktu s cizí a nepřátelskou civilizací, jakých na našem trhu najdete povícero. Jde o poutavý, k zamyšlení vybízející pohled do vzdálené budoucnosti lidstva, jenž se k nám dostává v překladu zkušeného Petra Kotrleho. A jako takový si zaslouží pozornost všech milovníků skutečně bohaté science fiction s ambicí nejen pobavit. Doufejme, že druhá část udrží kvalitu stejně vysoko.

Peter F. Hamilton: Pandořina hvězda – Bariéra

brožovaná, překlad Petr Kotrle, obálka Larry Rostant, 688 stran, 499 Kč

planeta9-logo

1 195 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.