Ocenění

Laskominy pro čtenáře science fiction! (ukázky)

Autor | Aktuality | Pátek 21 září 2018 18.50

Předvánoční čas přeje nejen fanouškům fantasy, ale i čtenářům science fiction, respektive milovníkům rozmáchlé vesmírné space opery a čtenářsky náročné dystopie. Britského spisovatele Petera F. Hamiltona známe především jako autora monumentální trilogie Úsvit noci. Do čtyř knih rozdělená románová dvojice Pandořina hvězda a Nespoutaný Jidáš jsou samostatným úvodem k ještě masivnější Sáze Společenství, do které se pustilo nedávno vzniklé nakladatelství Planeta9. Oproti tomu nakladatelství Kniha Zlín, součást olbřímí společnosti Albatros Media, sází na dystopii v podaní jednoho z nejvýraznějších nových hlasů zahraniční fantastické scény – švédské spisovatelky Karin Tidbeckové, které už dříve vydali svěží povídkovou sbírku Sobí hora. Její originální a podmanivý román Amatka lze sice brát jako žánrově obtížně zařaditelný, milovníci dystopie nám však ukázku pod označením science fiction jistě rádi odpustí…

Pandorina-hvezda-Bariera

Peter F. Hamilton: Pandořina hvězda – Bariéra

brožovaná, překlad Petr Kotrle, obálka Larry Rostant, 688 stran, 499 Kč

Píše se rok 2329 a lidstvo již pomocí červích děr kolonizovalo více než čtyři sta planet. Poprvé v historii vládne mír. Pak se stane něco zdánlivě nemožného – hvězda vzdálená tisíce let náhle zmizí. Nepromění se v supernovu ani nezkolabuje do černé díry. Jednoduše zmizí, uvězněna v obrovském silovém poli.

V situaci, kdy jsou klasické mezihvězdné lety dávnou minulostí, je na průzkum tohoto nevysvětlitelného jevu vyslána jediná loď, která dokáže vyvinout nadsvětelnou rychlost. Zároveň však čím dál neodbytněji vyvstává otázka, že izolace odlehlé hvězdy mohla mít své důvody. A  proniknout dovnitř nakonec nemusí být tak obtížné, jako zabránit něčemu, aby se dostalo ven…

Příběhy jednotlivých aktérů se postupně splétají a slévají v ohromující kosmickou ságu, tak jak to umí jedině Peter F. Hamilton.

Ukázka z knihy:

Tidbeck-Amatka

Karin Tidbecková: Amatka

vázaná, překlad Lukáš Novák, 232 stran, 249 Kč

Surrealistický románový debut zasazený do světa, který je stvořen a udržován jazykem, navazuje na literární odkaz Ursuly K. Le Guinové a Margaret Atwoodové.

Informační referentka Vanja je ze svého rodného Essre vyslána do chladné, nehostinné kolonie Amatka, aby tam pro svého zaměstnavatele shromáždila informace o hygienických návycích tamějších obyvatel. Ihned po příjezdu vycítí, že se v Amatce děje něco podivného: místní se chovají zvláštně a správa kolonie pečlivě sleduje, zda se někdo nezapojuje do podezřelých aktivit. Vanja má v plánu zdržet se tu jen několik týdnů. Zamiluje se však do své spolubydlící Niny a pobyt v kolonii si prodlouží. Když narazí na neklamné známky toho, že Amatce hrozí zkáza, a zjistí, že vedení kolonie před občany tyto informace tají, pustí se na vlastní pěst do velmi riskantního zkoumání.

V dystopickém románu Karin Tidbeckové má jazyk moc a sílu vytvářet realitu. Pokud veškeré objekty, budovy i předměty každodenní potřeby nejsou opakovaně a správně pojmenovány, vše se roztaví ve slizkou hmotu. V zajetí represivní kolonie Vanja sní o svobodném užívání jazyka, ale její individualismus může ohrozit samotnou podstatu reality.

Amatka je podmanivý a velmi originální román o svobodě, lásce a přátelství vyprávěný strhujícím a neotřelým literárním hlasem.

Ukázka z knihy:

planeta9-logo

kniha-zlin

2 301 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 3 »

 1. Komentáře by Roman Štědronský — 22.9.2018 @ 8.24

  Začne vycházet další cyklus od Hamiltona? A zrovna Commonwealth Saga? No to je paráda, čekám na to už léta!

  P.S. Kdysi jsem si nechal poslat ukázku z Pandora’s Star do Kindlu, ale moje angličtina drhne a čtení v originále bych si moc neužil.

 2. Komentáře by Martin Šust — 22.9.2018 @ 8.48

  Pandořina hvězda – Bariéra je už venku, tak směle do toho…

 3. Komentáře by Jan Peregrin — 22.9.2018 @ 23.20

  Přisadím si i tady – Commonwealth Saga (Sága Společenství) je skvělá a je lepší než Úsvit noci od téhož autora…

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.