Ocenění

S Hellboyem zažijete Neuvěřitelné příběhy! (recenze)

Autor | Aktuality | Úterý 17 července 2018 17.30

Hellboy je oproti jiným komiksovým hrdinům stále ještě mladíkem, ovšem od roku 1994, kdy začala vycházet jeho první komiksová série, si už dokázal získat obrovskou fanouškovskou základnu. Mike Mignola si díky rohatému synovi padlého anděla vybudoval mistrovské renomé a není se co divit, že se slavná komiksová postava nakonec dostala i na filmové plátno. Hellboyovy komiksy zaujmou především svou specifickou kresbou, která je goticky ponurá, jednoduchá a nezřídka prodchnutá charakteristickým humorem. Po základní řadě s ďábelským paranormálním vyšetřovatelem nedávno nakladatelství Comics Centrum publikovalo Neuvěřitelné příběhy, původně dvousvazkovou sbírku krátkých příběhů inspirovaných Mignolovým fantastickým světem plným mystických hrozeb…

hellboynp_obalka

Neuvěřitelné příběhy vznikaly v době, kdy Mignola spolupracoval na tvorbě prvního Hellboyova filmu, jenž vznikal pod taktovkou režiséra Guillerma del Tora. Marketing tehdy s přihlédnutím k Mignolově zaneprázdněnosti a s vidinou nárůstu zájmu po dalších příbězích s rohatým hrdinou přišel s nápadem přizvat mnohé další komiksové tvůrce, aby se umělecky zcela volně ponořili do Hellboyova univerza. Vznikla tak opravdu rozmanitá kniha shromažďující původních šest sešitů, jež sice nespadají do Hellboyova oficiálního životopisu, nicméně stále mají fanouškům co nabídnout. Každý příběh je osobitým výrazem určitého tvůrce a liší se kvalitou scénáře i kresby. Čtenáři se tak do rukou dostane vskutku široká plejáda různých stylů a nápadů. Jako svrchovaný vládce si zde Mignola „zahostoval“ alespoň dvěma povídkami vytvořenými spolu s kreslířem Guyem Davisem. Zpracoval v nich příběhy známé ze slovanské mytologie, kterou se nenechal inspirovat poprvé ani naposledy. Obě jeho povídky ukazují, že jsou výtvorem sehraného tymu jak po stránce vypravěčské a stylové, tak i výtvarné.

Komiksový sborník má jako mnoho jiných antologií výhodu v tom, že je každý příběh jiný. Z pestré palety si jistě vybere takřka každý, přestože příběhy zpravidla čítají pouhých několik stran. Jedná se o krátké epizody tu s lepší, jindy zase horší pointou a zpracováním. Jde o jednostránkové anekdoty, rozmanitá vyšetřování nadpřirozených případů, akční bitky okořeněné hláškami či o příběhy vedlejších postav, jako jsou například Liz či Abe. Najdou se i kousky, které se snaží doplnit a rozvíjet Hellboyovo univerzum, ale i takové, jež se o něj jen zlehka otřou. Po výtvarné stránce se setkáme s retro barevnou kresbou, černobílou hříčkou, realisticky vyvedenou nebo hororově temnou záležitostí. Příběhy se pohybují většinou v mantinelech průměru, i když se najde pár slabších kousků, na druhé straně vyvážených příběhy, které se nesnaží čtenáře pouze povrchně pobavit, ale jdou víc do hloubky a snaží se zaujmout osobitějším způsobem.

Hellboynp-ukazka

Knižní a redakční zpracování je v režii Comics Centra opět nadprůměrné. Pevná vazba je doplněna o záložku, design obálky umně zapadne k dalším Hellboyovým knihám i k sérii Ú. P. V. O. Výborný je samozřejmě také překlad Honzy Kantůrka, jehož památce je české vydání knihy věnováno. Pro čtenáře, jenž se s Hellboyem dosud nesetkal, to ovšem není zcela vhodná volba, vyloženě se počítá alespoň se základními znalostmi Mignolova díla. Pro fanoušky party paranormálních vyšetřovatelů komiks však kniha představuje vhodné doplnění sbírky a svěží pohled ze strany mnoha odlišných autorů. Jistě, nejde o plnohodnotný hellboyovský příspěvek ke kánonu, ovšem kvality kniha nepostrádá a čtenáře si bezesporu najde, i kdyby jen pro zpříjemnění čekání na další kousek s jejich oblíbeným hrdinou.

Hellboy: Neuvěřitelné příběhy

scénář/kresb: Mike Mignola a mnozí další.

vázaná, překlad Jan Kantůrek, 264 stran, 699 Kč

 comicscentrum_logo

943 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.