Ocenění

Boj o planeru Arrakis (audioukázka)

Autor | Aktuality | Sobota 25 června 2016 9.00

Duna, oceňované a zdařile zfilmované kultovní dílo sci-fi amerického spisovatele Franka Herberta vychází jako audiokniha. Vyprávění spletitého příběhu se ujal Marek Holý, jehož v úvodu každé kapitoly doprovází Jana Stryková, která pronáší citace z pamětí princezny Irulán. Příběh vypráví o mocenských bojích uvnitř galaktického Impéria, v nichž jde o ovládnutí planety Arrakis: zdroje vzácného koření – melanže, jež poskytuje zvláštní psychické schopnosti, které umožňují cestování vesmírem. Padišáh císař svěří správu nad Arrakisem a s ní i komplikovanou těžbu neobyčejné látky vévodovi rodu Atreidů. Celá anabáze je ale součástí spiknutí, z něhož se podaří vyváznout jen vévodovu synovi Paulovi a jeho matce, kteří uprchnou do pouště. Jejich jedinou nadějí jsou nedůvěřiví domorodí obyvatelé fremeni, schopní trvale přežít ve vyprahlé pustině. Mohl by Paul Atreides být spasitelem, na kterého tak dlouho čekají?

Frank_Herbert_Duna_audio_OneHotBook_3D

„Silné, přesvědčivé, geniální dílo.“ ‒ Robert A. Heinlein

Natočit legendární Dunu, ke které jsem se dostal přes výbornou počítačovou hru, to byla výzva a závazek, protože jde bez debat o naši srdeční záležitost. Pokusili jsme se skvělý text okořenit pečlivým zpracováním, přiblížit krutou planetu, nelítostný boj a intriky způsobem, který v posluchači zanechá hlubokou stopu, bude cvičit s jeho emocemi a nakonec ho díky strhujícímu hlasovému herectví i originální hudbě svou atmosférou naprosto odzbrojí a oslní,“ vysvětluje Martin Pilař, ředitel vydavatelství OneHotBook. „Science fiction nás baví a Duna byla v tomto směru naším vysněným projektem: všichni, kteří se na audioknize podíleli, román již dříve četli a měli k němu silný vztah, takže obzvlášť usilovali o výsledek, který bude skutečně stát za to, dodává redaktorka vydavatelství Šárka Nováková.

Duna je sice žánrová sci-fi záležitost odehrávající se ve vesmírných galaxiích, ale zároveň je to epopej, která vypráví o osudu člověka-proroka, díky čemuž má podstatnou výpovědní hodnotu pro kohokoli. Navíc má výrazný ekologický rozměr. Oslovila mě jako velký román,“ líčí režisér audioknihy Petr Gojda, v čem je podle něj Duna výjimečná. Pro interpreta Marka Holého byl při četbě zásadní také filozofický rozměr románu: „Zapůsobil na mě příběh Paula a jeho dilema, že když bude mít obrovskou moc, může planetu osvobodit, ale také do budoucna hrozí, že síla, kterou uvolnil, jednou nastolí absolutní džihád a naprostou totalitu.“

„Naprostý unikát sci-fi literatury…“ ‒ Arthur C. Clarke

Příběh sice zprostředkovává vševědoucí vypravěč, ale posluchač má nejblíže k protagonistovi Paulu Atreidovi, jehož vizí je celý nesen. „Narátor musel být někdo, kdo může být zároveň  Muad’Dibem, hlavní postavou – tím klukem, z kterého se stane prorok, jenž dobyde celou galaxii. Navíc když jsme se ve studiu v rámci castingu s Markem sešli poprvé, zjistil jsem, že má sci-fi rád a že má rád přímo Dunu, což bylo rozhodně ku prospěchu věci. A jakmile začal číst, ukázalo se, že je to přesně ten, jehož hlas jsem si v hlavě vysnil, aniž bych ho pořádně osobně znal,“ vzpomíná režisér. A herec dodává: „Řešili jsme spolu, jestli to číst spíš z vypravěčského pohledu, nebo nějak výrazněji hlasově odlišovat jednotlivé postavy. A nakonec jsme dospěli k tomu, že by neznělo dobře, kdybychom charaktery příliš ‘přehrávali’. Výsledný projev totiž ovlivní už samotné charakteristiky těch postav, i když jsou to spíš určité nuance v modulaci hlasu či tempu. Ale o to si pokaždé řekla daná postava sama,“ popisuje herec.

Nahrávku v režii Petra Gojdy doplňuje osudová a syrová ústřední melodie originální hudby, která temné atmosféře vyprávění dodává sílu nevyhnutelnosti. Rozvážný, ale nekompromisní rytmus pochodového bubnu podpořený přitakávajícím bitím zrádných zvonů, dlouhé a beznadějně se nesoucí tóny trubky, výsměšné hluboké preludování elektrických varhan, výstražný zvuk gongu, nestoudně se culící valcha, svistot větru, šustění, dlouhá echa a nakonec o pomoc volající roh ‒ to všechno vytváří galakticky rozevlátý soundtrack ukotvený fremenskou zemitostí.

Audiokniha vychází jako mp3 ke stažení prostřednictvím digitálních distribucí za 349 Kč, i jako 2CD mp3 za 379 Kč. Pouze na portálu Audiolibrix však mohou členové předplatitelského klubu koupit audioknihu jen za 199 Kč.

AUTORSKÉ PROFILY:

Frank Herbert (1920-1986)

Narodil se v Tacomě a vystudoval University of Washington v Seattlu. Živil se jako reportér, redaktor, profesionální fotograf a kameraman, komentoval pro lokální rádiové stanice, jezdil na moře jako lovec ústřic a dělal instruktora pro přežití v džungli. Po publikování několika autorských povídek v nejrůznějších magazínech vydal v roce 1955 svůj první román Drak v moři, který kritika přijala vlídně stejně jako jeho další knihy. Opravdový úspěch se však dostavil až v roce 1965 díky románu Duna. První část vyšla pod názvem Svět Duny již v prosinci roku 1963 v předním sci-fi magazínu Analog, příběh pak díky zájmu čtenářů pokračoval jako Prorok Duny. V knižním vydání Herbert oba díly spojil pod názvem Duna. Kniha získala roku 1966 cenu Hugo a za tentýž rok i cenu Nebula, udělenou tehdy vůbec poprvé. Autor pak téma rozvinul v pěti pokračováních zachycujících následné osudy planety Arrakis a boje o její ovládnutí. V roce 1984 natočil David Lynch filmovou adaptaci Duny a roku 2000 vznikla také koprodukční třídílná minisérie, která se částečně natáčela i v ČR.

Marek_Holy_Jana_Strykova_OneHotBook

Marek Holý (* 1979)

Český herec a dabér vystudoval brněnskou konzervatoř. Před studiem JAMU dal přednost angažmá v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, poté několik let působil v pražském Divadle Na Fidlovačce. Od roku 2013 je členem hereckého souboru Divadla na Vinohradech. Je držitelem Ceny Thálie 2013 v oboru opereta/muzikál za titulní roli v muzikálu Zorro uváděného v Divadle Hybernia. Umístil se také na 3. místě 19. ročníku ankety Neviditelný herec, která oceňuje práci pro rozhlas. Dále účinkoval v audioknize vydavatelství OneHotBook: Mycelium II: Led pod kůží (2015)

Jana Stryková (* 1979)

Vystudovala činoherní herectví na pražské DAMU. První stálé angažmá získala v letech 2003/2004 v Divadle F. X. Šaldy v Liberci, poté byla postupně členkou tří pražských divadel. Od roku 2013 je na volné noze a spolupracuje s řadou pražských scén. Natočila několik filmů (např. Zakázané uvolnění, Dítě číslo 44, Případ Andrey S.) a seriálů (např. Ordinace v Růžové zahradě, Dokonalý svět), pracuje v rozhlase i v dabingu. Dále účinkovala v audioknihách vydavatelství OneHotBook: Norské dřevo (2013), Atlas mraků (2013), Zmizelá (2014), Poslední Laponec (2014), Mycelium I: Jantarové oči (2014), Mycelium II: Led pod kůží (2015), Klubíčko veselých pohádek (2015), Sluneční bouře (2016), Paní Hemingwayová (2016).

vypravěči: Marek Holý a Jana Stryková

délka: 22 hod. 1 min.

onehotbook-logo

1 151 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.