Ocenění

Herní dárky na poslední chvíli…

Autor | Aktuality | Úterý 22 prosince 2015 8.25

Vánoce už nemilosrdně buší na dveře, obchodní domy a obchody jsou plné nervózních davů toužících za každou cenu obdarovat své blízké hezkými dárky. Co ale darovat hráči stolních her? Možná se sami hrám příliš nevěnujete, nebo je teprve objevujete. Mnohdy je překážkou i jazyková bariéra, kvůli níž jste odkázáni na česká vydání her a bojíte se, že jejich variabilita začíná i končí u Sázky a dostihy. Co s tím? Snad vám pomůže dnešní poradce pro herní dárky na poslední chvíli.

KryciJmena

Do party a pro zábavu

Začněme nejlehčí kategorií párty her, do níž se řadí hry, které může obdarovaný v rodinném kruhu rozbalit a rovnou si zahrát. Nabídka českých vydání se značně zlepšila a tak zde máme slušnou řádku možností. Pokud si chcete vyzkoušet práci na různých pozicích fastfoodu, rozhodně mohu doporučit McJohny’s (viz předchozí článek). Díky střídání rolí a miniher se hra neomrzí a umí náležitě pobavit.

Nabídka se nám ovšem letos hezky rozšířila také o vychvalovanou novinku Vlaadi Chvátila. Ve hře Krycí jména se dva týmy snaží odhalit své kontakty pomocí krycích jmen, nepomáhat přitom soupeřům a zároveň si dát pozor na skrytého zabijáka špionů schovaného pod jednou z přezdívek. Velmi zábavná hra se slovy a hledání spojení mezi nimi. Zatímco jeden člen týmu napovídá, ostatní musí z jeho nápovědy sestávající z jednoho slova a číslice označující kolik karet s přezdívkami se ke slovu odkazuje odhalit, kteří agenti jsou v jeho barvách. Je to zábavné odkrývání myšlenkových pochodů a v mnoha ohledech připomíná interaktivnější hru Koncept, kterou mohu rovněž vřele doporučit.

Pokud máte rádi špionskou tematiku a zároveň si užíváte blafování, potom věnujte pozornost hře Superšpion. Ačkoliv premisa možná nedává moc smysl, výsledek dokáže vyprodukovat časté výbuchy smíchu. Hra obsahuje rozličná prostředí od kasina až po pirátskou loď, která představují karty, které se rozdávají hráčům. Jedna z karet je ale špion, který neví, ve kterém ze seznamu prostředí se nachází. Zatímco se to snaží zjistit, ostatní ho hledají. Vše probíhá rafinovanými (nebo se o to hráči alespoň snaží) otázkami týkajícími se prostředí a z odpovědí se obě strany snaží získat odpovědi.

BangKostkova

Jestliže máte rádi klasiku a narodili jste se pro divoký západ, potom můžete vyzkoušet Bang! Kostková hra od vydavatelství Albi. Oblíbená karetní párty hra se dočkala nového kabátu a karty nahrazují kostky. Dostanete stejnou porci zábavy jako s originální hrou, ale v mnohem kratším čase. Pro ty, kterým u původní hry vadí průtahy a čekání na ostatní hráče, tímto padá poslední bariéra bránící užít si další divokou westernovou přestřelku v kruhu přátel.

Nic z výše uvedeného vás nezaujalo? A co karnevalový rej, v němž se snadno člověk ztratí nebo zamění za někoho zcela jiného? Bruno Faidutti sice hru Maškaráda představil už před nějakou dobou, ale hra od slavného tvůrce Citadely se konečně dočkala českého vydání. V této karetní hře se účastníte karnevalu coby jedna z mnoha postav, jejichž identita je skrytá a známá pouze vám. Společně s touto postavou se snažíte získat 13 zlatých, ale vše komplikuje rej masek a karnevalové nadšení, které zamotá hlavy hráčů prohazováním karet rolí. Blafování, dedukce a plno zábavných odhalení.

Ve dvou se to lépe táhne

VeViruVeku

Pokud máte rádi rychlé karetní hry, rozhodně byste neměli přehlédnout novinku Ve víru věků, kterou v Čechách distribuuje společnost REX hry. Karetní zápolení, v němž se snažíte vytvořit nejlepší kombinaci karet pro získávání vítězných bodů, a zlepšuje se s každým dalším hraním, jak si hráči lépe pamatují karty a odhalují možné strategie a výhodná spojení efektů. Podrobněji si o hře můžete přečíst v naší listopadové recenzi.

Po průtazích, zdrženích a mnoha dalších nepříjemnostech se k nám konečně dostává česká verze vesmírné karetní hry Star Realms! Blackfire se s produkcí natrápili, ale Vánoce přeci jenom stihli a vy tak sobě nebo svým blízkým můžete udělat radost rychlými střety vesmírných lodí a stanic v chladném vakuu. Podrobnější informace o hře si můžete přečíst v předchozí recenzi anglické verze. Pro ty méně konfliktní je tu potom hra Patchwork, jejíž českou verzi u nás distribuuje MindOk. V milé hře pro dva se snažíte ušít velikánskou deku, na což máte omezenou zásobu knoflíků. Nechť lepší švadlenka vyhraje!

Velkolepost na stole

ZimaMrtvych

Baví vás neustávající příval oživlých mrtvol, máte doma připravenou sekyru, konzervy a vše ostatní pro přežití zombie apokalypsy? Potom se přesně pro vás na výstavních policích herních obchodů nachází česká verze úspěšné a dobře hodnocené hry Zima mrtvých: Cesty osudu. V této hře se ujmete skupiny přeživších, kteří se snaží ve zdraví přečkat nadcházející zimu, což obnáší úpravy úkrytu, hledání jídla, nástrojů, dalších přeživších a boj s nekončícími hordami zombií. Hra ovšem kromě všudypřítomné hrozby pokousání či úplného sežrání znepříjemňuje život také neutuchající zimou, nutností odklízet odpad z tábora a někdy ne zcela jasným chováním ostatních hráčů, kteří plní své osobní cíle. Jak můžete vědět, že se někdo z nich nepokusí celý tábor zničit? Kde čeká větší nebezpečí? Vně, nebo uvnitř tábora?

Pro milovníky klidnějších zážitků tu máme hru Caverna: Sedláci z jeskyní, kde se hráči ujímají starosti o trpasličí rodinu. Na vašich bedrech bude zútulnění jeskyně, starost o domácí zvířata a farmu nebo vysílání rodinných příslušníků na dobrodružné výpravy. Pro mnohé jde o hru nahrazující legendární Agricolu, takže pro všechny milovníky farmaření a větší pohody stojí za zmínku. V podobném duchu je i strategická hra Terra Mystica, ve které se snažíte rozšiřovat a rozvíjet svůj fantasy národ. Jedna z nejlépe hodnocených her se dočkala i rozšíření Terra Mystica: Oheň a Led, takže výběr v českém jazyce není už zdaleka tak malý, jak se mohl ještě nedávno jevit.

Descent

A pokud máte chuť na trochu dobrodružství, můžete navštívit zapadlé městečko nedaleko amerického Bostonu, kde se poslední dobou dějí mimořádně divné věci. Arkham Horror se stal klasikou na motivy díla H. P. Lovecrafta a setkání vyšetřovatelů s nestvůrami z jiných světů a časů mohou být pro psychiku ničivé a někdy i fatální. Pro milovníky fantasy a dobrodružství je tu pak Descent: Výpravy do temnot, které potěší každého, kdo si chtěl s mečem v ruce zabloudit do temných chodeb podzemí, probít se hordami skřetů, kostlivců a jiné havěti a na samotném konci se utkat se zuřivým drakem. Jak takové dobrodružství vypadá, jsme popsali v dřívější recenzi.

Rada na závěr

Ani po přečtení si nevíte rady s výběrem vhodného dárku? Nepropadejte panice ani splínu! Nebojte se zajít do některé ze specializovaných herních prodejen a zeptejte se prodavače. Nebo se poptejte zkušenějších hráčů kolem sebe. Případně zkuste od cíle vašeho dárku zjistit, jaké hry se mu líbí, které jsou jeho oblíbené a po kterých touží. Ať už budete někomu pod stromeček dávat hru, budete sami obdarováni, nebo na novou hru vůbec nedojde, nezapomeňte si užít přátele a rodinu a dobře se bavte, ať už s hrami, nebo bez nich.

1 073 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Komentáře by Kim — 22.12.2015 @ 9.37

    Descent mne dlouho táhne.Bohužel nemám s kým hrát.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.